Jaka klimatyzacja do mieszkania 50m2?

Coraz gorętszy klimat, odpowiedzialny za niemal afrykańskie temperatury podczas letnich miesięcy, wymusza na posiadaczach nieruchomości kolejną inwestycję. Aby przetrwać upały nie wystarczy trochę cienia i chłodna woda do picia – najczęściej niezbędny okazuje się klimatyzator. Urządzenie to coraz częściej doceniają szczególnie mieszkańcy bloków oraz kamienic, nagrzewających się w czasie upałów do granic możliwości. W takim wypadku, jaka klimatyzacja do mieszkania 50m2 będzie najlepszą opcją?

Zanim przed kolejnym gorącym sezonem szturmem ruszymy do sklepów po wiatraki czy klimatyzatory, warto się przez chwilę zastanowić, jaka klimatyzator na 50m2 będzie najwydajniejszy i jaki niezbyt uszczupli nasz domowy budżet.

Klimatyzacja do mieszkania 50m2 – dostępne opcje

Jak każde elektryczne urządzenie, również w przypadku klimatyzatora na 50 m2 najważniejsza będzie jego moc. Informacja ta jest niezbędna, aby zakupiony sprzęt spełniał oczekiwania domowników – zbyt słaby będzie jedynie irytował oraz pobierał prąd, w żadnym stopniu nie zapewniając oczekiwanego komfortu. Zastanawiając się, jaki klimatyzator do mieszkania 50m2 powinien być, aby zdał egzamin, konieczne jest przeliczenie powierzchni oraz jego mocy. Szacunkowo jeden 1 kW mocy klimatyzatora jest w stanie schłodzić powierzchnię 10 metrów kwadratowych mieszkania. Szukając opcji klimatyzacji do mieszkania 50 m2 trzeba założyć, że urządzenie nie powinno być słabsze, niż 5 kW. Na ostateczny wybór wpływ powinny mieć jednak nie opinie znajomych, a nawet nie reklamy, ale odpowiednie dopasowanie do wnętrza mieszkania, jego rozkładu pomieszczeń i ich ilości.

Klimatyzacja do mieszkania 50 m2 – jaki rodzaj urządzenia sprawdza się najlepiej?

Na rynku możemy znaleźć przynajmniej dwie propozycje, brzmiące raczej obco dla niezorientowanego w temacie klienta. Klimatyzacja do mieszkania 50 m2 może być w wersji split lub multi-split. Pierwsza wersja sprawdzi się w mieszkaniach o małej ilości wydzielonych pokoi – to wersja, gdzie jedno z urządzeń znajduje się wewnątrz mieszkania, a drugie – po zewnętrznej stronie. Jeśli zaś układ mieszkania jest dość skomplikowany i przez to przepływ chłodnego powietrza mógłby być utrudniony, wersja multi-split będzie odpowiedniejsza i zapewni większą efektywność. „Multi” oznacza kilka urządzeń znajdujących się w środku mieszkania, połączonych z centralą znajdującą się w dalszym ciągu na zewnątrz budynku.

Jaki klimatyzator na 50 m2?

Oczywiście jednak nie każdego będzie stać na tak dużą inwestycję – jako alternatywę można uznać mniejsze, mobilne urządzenie – klimatyzator. Decydując się i wybierając jakiś klimatyzator na 50 m2 trzeba mieć świadomość, że efektywność jego pracy będzie niższa niż wersji zbudowanych na stałe. Nie oznacza to jednak, że domownicy nie odczują wyraźnej ulgi – również patrząc na cenę. Wersje mobilne będą wymagały wyprowadzenia na zewnątrz niewielkich rozmiarów rurki, a także jej odpowiednie zabezpieczenie.

Klimatyzacja do mieszkania 50m2 – cena

W nowym budownictwie stacjonarna klimatyzacja jest w zasadzie standardem, także w domach mieszkalnych, jednorodzinnych. Jeśli chodzi o klimatyzację do mieszkania 50 m2, cena najtańszych urządzeń – przenośnych – będzie się równać kosztom około 500 złotych brutto i więcej. Stacjonarne wersje są jednak znacznie droższe. Zależnie od producenta (np. Beko, Samsung, LG, Electrolux, Weber czy Kasai) i konkretnego rozwiązania, ilości wewnętrznych urządzeń w przypadku opcji multi-split czy wybranego sterowania, za klimatyzację do mieszkania 50m2 cena będzie się wahać od 2 000 złotych brutto z montażem do nawet 10 000 złotych brutto czy więcej. Niemniej opcja posiadania klimatyzowanych pomieszczeń podczas tak ciepłych letnich miesięcy, jakich doświadczamy, wydaje się być warta każdej ceny.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze