Piece, kotły od Drewmet — opinie, forum, testy

Zima za pasem, a wraz z nią w polskich domach po raz kolejny pojawia się problem ocieplania domu. W polskich domach jednorodzinnych najczęściej używanym systemem grzewczym są piece albo kotły i nie dziwota. W końcu ciepły dom to szczęśliwi domownicy, a na tym powinno nam najbardziej zależeć. 

Jedną z najbardziej znanych firm w Polsce, jest przedsiębiorstwo produkujące kotły i piece o nazwie DREWMET. Jest to spółka, która od 20 lat zajmuje się produkcją kotłów grzewczych. W ich ofercie znaleźć można:

 • Drew-met Uni Ds 13 Kw 
 • Drew-met Uni Ds 18 Kw 
 • Drew-met Uni Ds 23 Kw 
 • Drew-met Uni Ds Bw 9 Kw 
 • Kocioł drewmet Mj-1 Nm

Opinie i specyfikację każdego z tych kotłów omówimy w artykule poniżej. Powiecie się, który z nich cieszy się największą ilością pozytywnych opinii, a który najmniejszą. Przedstawimy wam również linię Drewmet kotły 5 klasy i opinie na temat tych bardziej luksusowych modeli. Poznajcie bliżej urządzenia grzewcze od firmy Drewmet. 

Drewmet kotły 5 klasy — opinie

Zacznijmy od najnowszych technologii dostępnych w ofercie firmy Drewmet — oto kotły 5 klasy i opinie klientów na ich temat. Na liście wysokiej klasy produktów z tej serii znajdują się modele:

 • BIOTEC LUX, 
 • BIOTEC SMART ED, 
 • BIOTEC KOMFORT ED, 
 • EKO-PRIM KOMFORT ED, 
 • UNI DS, 
 • UNI DS (BW – BEZ WENTYLATORA WYCIĄGOWEGO ORAZ STEROWNIKA)

Pierwsza połowa kotłów w zestawieniu posiada klasę efektywności energetycznej A+. Klasy efektywności energetycznej mierzy się na skali od A do G. Literą G oznaczone są urządzenia posiadające najgorszą z możliwych klas energetycznych, z kolei A odpowiada urządzeniom najbardziej oszczędnym. 

Źródło: wizytówka Google

Dodatkowym elementem, który można dodać do mierzenia tej skali są oznaczenia “+”, które oznaczają najwyższej jakości produkty energetyczne. Oznacza to, że kotły BIOTEC LUX, BIOTEC SMART ED oraz BIOTEC KOMFORT ED zaliczają się do wyjątkowo efektywnych urządzeń. Dzięki temu seria Drewmet kotły 5 klasy zbierają pozytywne opinie wśród konsumentów. 

Drewmet piece na ekogroszek — opinie

Z powyższej listy tylko jeden z opisanych pieców może być zasilany na paliwo typu eko groszek. Jest to EKO-PRIM KOMFORT ED. Charakteryzuje się wysoką sprawnością cieplną oraz klasa efektywności energetycznej typu B. Jeżeli jesteście zdecydowani na wykorzystywanie eko groszku w zasilaniu waszych kotłów, to ten model kotła od Drewmet jest właśnie dla was.

Przejdźmy teraz do pozostałych kotłów Drew-met: Uni Ds 13 Kw, Uni Ds 18 Kw, Uni Ds 23 Kw, Uni Ds Bw 9 Kw oraz kocioł Drewmet Mj-1 Nm. Poznajcie opinie na ich temat. 

Kocioł Drewmet Mj-1 Nm — opinie

Kocioł Drewmet Mj-1 Nm i opinie na jego temat są bardzo pozytywne. Kocioł Drewmet Mj-1 Nm wyposażony jest w nowoczesny sterownik, który automatycznie reguluje wydajność cichobieżnego wentylatora nadmuchowego. 

Oznacza to, że maszyna samodzielnie wtłacza powietrze do komory spalania, dzięki wielopunktowym systemowi doprowadzania powietrza. Kocioł Drewmet Mj-1 Nm wyposażony jest również w sterownik, umożliwia także podłączenie pompy obiegowej c.o. i c.w.u. 

Kocioł Drewmet Mj-1 Nm może być zasilany przez paliwo typ: mieszanka miału i węgla kamiennego, węgiel kamienny, miał węglowy lub drewno sezonowane. 

Drew-met Uni Ds Bw 9 kw — opinie

Konstrukcja kotła Drew-met Uni Ds Bw 9 kw została zaprojektowana z myślą o przystosowaniu do dolnego spalania paliw. Kotły wyposażone w system dolnego spalania posiadają tylko jeden wylot spalin z komory zasypowej, a znajduje się on na dole, przy samym ruszcie. Poza tym kocioł nie posiada żadnego innego wylotu.

Kotły Drew-met Uni Ds Bw 9 kw najlepiej sprawdzają się w zastosowaniach instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody. Dedykowane są głównie do ogrzewania domów jednorodzinnych i innych tego typu obiektów.

Paliwem podstawowym jest węgiel kamienny typu orzech. Kotły Drew-met Uni Ds Bw 9 kw otrzymują dobre opinie od posiadaczy domków jednorodzinnych i szeregowych, którzy chwalą sobie szybkie tempo grzania  niską wartość spalania. 

Piec Drew-Met 13 Kw – opinie

Nadszedł czas na kolejny model pieca, a mianowicie Drew-Met 13 Kw – poznajcie opinie na temat tego modelu! Jest to przede wszystkim kocioł, którego system produkcyjny skupił się na wykorzystaniu naturalnego ciągu powietrza. Dzięki temu piec Drew-Met 13 Kw (i nie jest to tylko nasza opinia) dobrze pracuje. 

Jak pisze jeden z użytkowników: płomieniówki (typ kotła parowego rzadziej wodnego o dużej pojemności wodnej) w wymienniku i zwrotnica spalin to oznaka dobrej sprawności (można jeszcze poprawić) i braku dymu na kotłownię przy załadunku.

Kotły  Drew-Met 13 Kw według opinii klientów, pracują doskonale. Dzieje się tak za sprawą z wykorzystaniem naturalnego ciągu powietrza. Dzięki temu temperatura regulowana jest mechanicznie. Paliwo w tym modelu to węgiel kamienny sortymentu orzech.

Drew-Met Uni Ds 18 Kw — opinie

Kotły Drew-Met Uni Ds 18 Kw to wysokoefektywne urządzenia grzewcze wykorzystujące proces dolnego spalania, podobnie jak kotły Drew-met Uni Ds Bw 9 kw. Opinie o kotłach dolnego spalania zwykle są pozytywne. 

Dla procesu dolnego spalania charakterystyczna jest niższa emisja zanieczyszczeń. O kotle  Drew-Met Uni Ds 18 Kw wystawia się opinie, że dokładnie dopala paliwo oraz emituje niższą temperaturę spalin.  dopalaniem paliwa, a także niższą temperaturą spalin. 

Wychodzi na to, że same kotły są OK, natomiast obsługa wydaje się być nieskuteczna w swojej komunikacji z Klientem.

Drew-met Uni Ds 23 Kw — opinie

Drew-met Uni Ds 23 Kw to kolejny z serii pieców, wykorzystujących system dolnego spalania. Opinie o nim nie różnią się znacząco od innych wariancji kotłów od Drew-met.

Jednak w przypadku tego modelu klienci często zgłaszają problemy z funkcjonalnością palenia w nim: opinie na platformie Ceneo.pl mówią między innymi o blokowaniu się uchylenia i zamknięcia klapy oraz o długim okresie rozpalania się pieca. W tym przypadku polecielibyśmy zdecydować się na innym model z systemem dolnego spalania (Drew-Met Uni Ds 18 Kw lub Drew-met Uni Ds Bw 9 kw) – opinie o nich są znacznie lepsze niż o tym konkretnym modelu. 

A wam? Który z kotłów od Drew-met przypadł najbardziej do gustu? Koniecznie podzielcie się opiniami w komentarzach.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze