Wymiana zaworów w starych grzejnikach

Z biegiem czasu stare, wysłużone grzejniki mogą zacząć nas zawodzić, czego efektem jest niezbędna wymiana. Trzeba się jednak liczyć z faktem, że im starsze egzemplarze grzejników, tym trudniejsze może być zdobycie części zamiennych do nich, zwłaszcza konkretnych zaworów. Jak sobie w takim razie poradzić z wymianą zaworów w starych grzejnikach?

Zanim zamówimy do siebie fachowca warto samodzielnie zweryfikować, gdzie leży problem i ewentualnie próbować regulacji we własnym zakresie. Jeśli jednak usterka jest ewidentna i zawór na przykład przecieka,. Wymiana zaworów w starych grzejnikach będzie niezbędna do dalszej eksploatacji.

Wymiana zaworów w starych grzejnikach – od czego zacząć?

Dzisiaj posiadacze zaworów do starych grzejników żeliwnych podczas niezbędnej wymiany chętnie sięgają po wersje unowocześnione – wyposażone w termostat. Taki dodatek sprawia, że temperatura w danym pomieszczeniu może być w wygodny sposób regulowana bez dokonywania zmian na samym piecu. Problemem w wymianie zaworów w starych grzejnikach na nowe może być rozmiar gwintu i niekompatybilność starych i nowych rozwiązań. Podczas rozmowy z fachowcem warto wspomnieć, jakie średnice mają gwinty i jakie mamy oczekiwania względem samej wymiany i jej efektów. Niektórzy posiadacze starych, żeliwnych grzejników zastanawiają się nad zasadnością dalszego ich posiadania – wymiana wszystkich grzejników w domu ze względu na cieknący jeden zawór to szczyt nieekonomicznego działania – wystarczy zainwestować w dobrej klasy zawór, dopasować go i cieszyć się regulowanym ciepłem przez kolejne, długie lata. Wbrew pozorom bowiem starej generacji grzejniki są naprawdę solidnymi konstrukcjami, mimo nieco topornego wyglądu.

Zawór grzejnikowy ¾ starego typu – najczęściej poszukiwany element zamienny

Na forach internetowych nie brakuje wpisów dotyczących starego zaworu grzejnikowego ¾ starego typu, powszechnie montowanego właśnie w żeliwnych grzejnikach. Na szczęście dla posiadaczy starych grzejników, zawór grzejnikowy ¾ starego typu jest powszechnie dostępny w zasadzie w większości popularnych sklepów internetowych, nieraz można znaleźć je również na wyposażeniu marketów budowlanych. Jeśli nie mamy pewności, czy konkretny nowy zawór z termostatem będzie pasował do naszego konkretnego przypadku, możemy zapytać pracownika marketu czy wysłać zapytanie bezpośrednio do sklepu. Fachowcy pracujący na miejscu bez trudu ocenią, czy dana część będzie kompatybilna. Ceny zaworu grzejnikowego ¾ starego typu oscylują w okolicy 40-50 złotych, nie stanowią więc poważnego wydatku dla domowego budżetu

Samodzielna wymiana zaworów w starych grzejnikach

Jeśli mamy zamiłowanie do samodzielnych napraw i remontów, możemy spróbować swoich sił przy wymianie zaworów w starych grzejnikach  bez udziału fachowca. W całym procesie nie wolno zapomnieć o dwóch najważniejszych kwestiach, a mianowicie w pierwszej kolejności o spuszczeniu całkowicie wody z grzejnika, a także o przygotowaniu pakuł lub taśmy teflonowej. Fachowcy jednak zawsze wskazują na to, że przy wymianie zaworów w starych grzejnikach znacznie lepiej od taśmy sprawdzają się tradycyjne i stosowane od dziesięcioleci pakuły. Po wykręceniu starego zaworu niezbędnym jest oczyszczeniu gwintu grzejnika z wszelkich zanieczyszczeń i pozostałości – dopiero po wykonaniu tej czynności można na gwint nawinąć pakuły i nasmarować je smarem lub zastosować taśmę teflonową. Dalej wystarczy już tylko wkręcić nowy zawór i ustawić go w żądanej pozycji, umożliwiającej wygodne sterowanie temperaturą. Na ostatniej prostej należy jeszcze sprawdzić szczelność wykonanej wymiany, napełniając z powrotem wodą centralne ogrzewanie.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze