Czym skleić styropian?

Zastosowanie styropianu jest powszechne i naprawdę szerokie – wykonywane z niego jest nie tylko ocieplenie budynku, ale także wszelkiego rodzaju izolacje termiczne, a nawet ozdoby. Taka popularność niesie jednak za sobą ryzyko uszkodzenia – dlatego korzystając z niego warto znać kilka złotych sposobów na to, jak skleić styropian.

W sklepach znajdziemy przynajmniej kilka specyfików, którymi można skleić styropian. Jaki z nich jednak jest najczęściej polecany przez fachowców? Czym skleić styropian w foteliku, a czym nadłamany element izolacji?

Czym skleić styropian? Kilka podstawowych rad od fachowców

W użytkowaniu styropiany ważne jest nie tylko prawidłowe jego wycinanie i nadawanie kształtu, ale także dopasowanie tego, czym kleić styropian. Nieprawidłowo dobrany klej sprawi, że izolacja po prostu nie będzie trzymać się podłoża. Niezależnie od przeznaczenia styropianowego elementu należy pamiętać, czym klei styropian prawidłowo – to znaczy, że klej nie może zawierać żadnego rodzaju rozpuszczalnika, ten spowoduje uszkodzenia materiału. Mimo doskonałych właściwości izolacyjnych, styropian chemicznie jest materiałem bardzo delikatnym. Zanim rozprowadzimy wybrany klej na całej powierzchni, warto wypróbować go jedynie na niewielkim kawałku i odczekać stosowny moment na efekty.

Czym kleić styropian podczas remontów i ocieplania?

To właśnie od tego, czym skleisz styropian, będzie zależeć ostateczny efekt wykonanych prac. Rodzaj kleju trzeba dobierać do miejsca, w jakim ma być zastosowany, biorąc pod uwagę również temperatury, jakim będzie poddawany. Do prac remontowo-wykończeniowych, na przykład do wyrównywania sufitu, można wykorzystać gotowy, płynny preparat, szybkowiążący i mocno lepki, jak Sudal. To najważniejsze kryteria wyboru, jakie należy brać pod uwagę przy sufitach.

Chcąc wykorzystać płyty styropianowe do ocieplenia domu sprawa jest łatwiejsza, ponieważ producenci umieszczają na opakowania informacje o dedykowanych klejach. Warto faktycznie wybierać właśnie te wskazane przez producenta – to najlepsze, czym można skleić styropian profesjonalnie. Wybierając samodzielnie klej do ocieplenia trzeba zwrócić uwagę, jaki jest jego wskaźnik rozprężności – im niższy, tym lepszy. Na tak dużych powierzchniach i przy inwestycjach tego kalibru nie warto ryzykować.

Czym skleić styropian, czyli nie tylko kleje

Niektórzy fachowcy wykonujący docieplenia wykorzystują nie kleje, ale pianki. Te, chociaż wykazują się zwiększoną odpornością na czynniki zewnętrzne, są zdecydowanie droższe w zakupie. Z tego względu szukając sposobu na to, jak skleić styropian, wielu budowlańców czy inwestorów decyduje się jednak na tradycyjne rozwiązanie w postaci kleju. Osoby hobbystycznie zajmujące się tworzeniem styropianowych dekoracji posługują się najczęściej klejem na gorąco, podgrzewanym i aplikowanym za pomocą specjalnego pistoletu. Dzięki temu można precyzyjnie nałożyć na powierzchnię nawet niewielką ilość preparatu.

Typowe usterki, czyli czym skleić styropian w foteliku?

Do użytku domowego i klejenia niewielkich powierzchni zazwyczaj wykorzystywane są gotowe, uniwersalne kleje szybkoschnące. Czasem jednak dochodzimy do ściany, stając przed dylematem, czym skleić styropian w foteliku? Z jednej strony jest to mechaniczne uszkodzenie pracującego materiału, co jest rzeczą naturalną, z drugiej jednak mamy świadomość, że dziecko jeździ w foteliku, które nie do końca może spełniać swoje zadanie podczas kolizji. Część użytkowników skłania się ku znalezieniu czegoś, czy sklejenie styropianu w foteliku będzie bezpieczne. To jednak sytuacja wyjątkowa i fachowcy od bezpieczeństwa zalecają nie klejenie takiego elementu, ale jego wymianę na nowy. Być może koszt będzie niewiele większy, ale podróżujący w foteliku maluch będzie miał nadal profesjonalną ochronę.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze