Jak przechowywać materac, gdy nie jest używany?

Być może planujesz długi wyjazd. A może jesteś w trakcie remontu? Tak czy inaczej warto zabezpieczyć swoje miejsce do spania przed ewentualnym zniszczeniem. Tym bardziej, że kupno nowego materaca to nie lada inwestycja. Dowiedz się, jak przechowywać materac, aby później służył jeszcze przez wiele lat.

Jak przechowywać materac? Praktyczne wskazówki

Znajdź odpowiednie miejsce na magazyn

Jest to kwestia, o której trzeba pomyśleć na samym początku. Jeśli pomyślałeś o piwnicy, to jesteś w dużym błędzie. Wahania temperatury i wilgoci, jakie panują w tego typu miejscach, mają bardzo zły wpływ na żywotność materaca. Dlatego od razu uprzedzamy – unikaj przechowywania materaca w piwnicy!

Możesz wykorzystać mało używany pokój w domu lub kantorek gospodarczy. Jeśli nie masz opcji magazynowania materaca u siebie, popytaj rodziny i znajomych, czy nie mają może wolnego miejsca.

Wyczyść materac

Jeśli zamierzasz schować nieużywany materac na jakiś czas, warto go przedtem wyczyścić. Unikniesz w ten sposób rozwoju bakterii, grzybów i roztoczy, które zamieszkują jego powierzchnię.

Istnieje kilka metod prania materaca. Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem jest odkurzanie. Aby zrobić to dokładniej, użyj środka do czyszczenia tapicerki. Następnie rozprowadź po powierzchni mieszankę wody i sody oczyszczonej lub wody utlenionej. Dzięki temu pozbędziesz się plam i brzydkich zapachów. Potem wystarczy odkurzyć sodę lub przetrzeć ją wilgotną ściereczką oraz wietrzyć materac przez kilka godzin.

Owiń materac plastikową folią

Aby odizolować materac od czynników zewnętrznych, warto owinąć go w całości sztucznym materiałem. Do tego zadania najlepiej wykorzystać oddychającą, plastikową folię. Taka gruba osłona zazwyczaj zatrzymuje wilgoć, która mogłaby być groźna dla materaca. Pamiętaj, aby zrobić to bardzo szczelnie i dokładnie.

Połóż materac płasko

Powinno się unikać przechowywania materaca w pionowej lub bocznej pozycji. Po dłuższym czasie, materac może się zacząć odkształcać. Później będzie bardzo trudno doprowadzić go do wcześniejszego stanu. Najbardziej optymalną opcją jest magazynowanie materaca na płasko.

Nie przechowuj niczego na wierzchu materaca

Wszelkie ciężkie przedmioty, które pozostaną na wierzchu materaca, zaczną w końcu wywierać niepotrzebny nacisk. Skończy się to na tym, że zepsują one sprężyny oraz spowodują wgniecenia. Co więcej, niektóre przedmioty mogą mieć wpływ na zużycie zewnętrznej powierzchni materaca.

Jak przechowywać materac – podsumowanie

Przechowywanie materaca to istotna kwestia, jeśli nie planujesz korzystać z niego przez dłuższy czas. Na początku ważne jest znalezienie odpowiedniego miejsca na magazyn. Unikaj piwnicy ze względu na wahania temperatury i wilgotności. Przed przechowaniem, warto dokładnie wyczyścić materac, używając odkurzacza i np. sody oczyszczonej. Następnie zaleca się owinięcie materaca w oddychającą, plastikową folię, aby zabezpieczyć go przed czynnikami zewnętrznymi. Warto przechowywać materac na płasko i unikać umieszczania ciężkich przedmiotów na jego powierzchni, aby uniknąć odkształceń. Dzięki temu materac Dr Materac może służyć przez długie lata.

Artykuł partnera.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze