Stoły z krzesłami – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Stół z krzesłami to zestaw, który bez wątpienia stanowi serce każdego domu. To właśnie przy nim zasiada się z bliskimi po męczącym dniu. Stół jest także miejscem spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Można przy nim nie tylko biesiadować, ale pograć w ulubione gry planszowe. Aby mógł jak najlepiej spełniać swoją funkcję, warto poświęcić chwilę uwagi i dopasować mebel do swoich potrzeb oraz możliwości przestrzeni. Na co warto zwrócić uwagę, kupując stoły z krzesłami?

Zestaw stół z krzesłami – ile zajmuje miejsca?

Zestaw stół z krzesłami – jaki sprawdzi się najlepiej? To pytanie, które wiele osób zadaje sobie przy urządzaniu czy remontowaniu domu lub mieszkania. Tymczasem odpowiedź jest prosta – taki, który zagwarantuje wygodę zgromadzonym przy nim osobom. A dodatkowo dobrze wpisze się w aranżację. Dlatego warto dobrze dopasować go zarówno do ilości domowników, jak i do metrażu przestrzeni. Ile miejsca zajmuje stół z krzesłami? W dużej mierze jego wielkość zależy od przewidywanej ilości osób, które będą przy nim zasiadać. Przyjmuje się, że na każdą z nich powinno przypadać ok. 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu. Warto pamiętać, że stół z krzesłami powinien znajdować się w odległości co najmniej 70 cm od ścian czy innych elementów aranżacji tak, aby każdy mógł wygodnie od niego wstać i przejść obok innych biesiadników. Zapewni też możliwość komfortowego serwowania posiłków.

Stoły z krzesłami – rozkładane czy nierozkładane? Które wybrać?

Stoły z krzesłami mogą różnić się także funkcjonalnością. W praktyce oznacza to, że do dużego pomieszczenia warto wybrać model nierozkładany, a do mniejszego – rozkładany. Zaletą pierwszego z nich jest elegancki wygląd. Nierozkładany stół z krzesłami nie wymaga nawet nakrywania obrusem czy serwetą, ponieważ nie posiada charakterystycznej szczeliny. Prezentuje się niezwykle stylowo – zwłaszcza w dużym, reprezentacyjnym salonie. Dla pomieszczeń o niewielkim metrażu lub dla mieszkań w blokach doskonałym wyborem są natomiast rozkładane stoły z krzesłami. Na co dzień zajmują niewiele miejsca i pozwalają pomieścić domowników. Podczas wizyt gości zapewniają z kolei wygodę każdemu biesiadnikowi. Nowoczesne stoły posiadają przy tym mechanizmy pomagające łatwo i szybko je rozłożyć.

Stoły z krzesłami dopasowane do wnętrza – okrągłe, prostokątne, kwadratowe

Wybierając stoły i krzesła, warto zwrócić uwagę na kształt blatu. Do wyboru są stoły okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Pierwsze z nich są odpowiednie do pomieszczeń o dużym i średnim metrażu, ponieważ najlepiej prezentują się w ich centralnej części. Ustawione na środku salonu albo jadalni, zachęcają do spędzania czasu razem z rodziną czy przyjaciółmi. Ich zaletą jest także to, że zapewniają wszystkim biesiadnikom równorzędną pozycję przy stole. Natomiast brak ostrych krawędzi docenią rodziny z dziećmi. Alternatywą są stoły prostokątne. To meble, które dobrze sprawdzą się nawet w pomieszczeniu o mniejszym metrażu. Na co dzień można je dosunąć do ściany. Stoły prostokątne są też niezastąpione w otwartych przestrzeniach – symetrycznie dzielą je na strefy. Z kolei stoły kwadratowe są najczęściej wybierane przez singli oraz niewielkie rodziny, które dodatkowo nie przewidują przyjmowania dużej ilości gości. Dlaczego? Ponieważ zwykle zasiadają przy nich nie więcej niż cztery osoby. Meble tego typu są odpowiednie nie tylko do pokoju dziennego, ale do kuchni czy pokoju dla gości.

Krzesła, które zapewnią maksymalną wygodę

Odpowiednio dopasowany stół to z pewnością podstawowy warunek komfortu podczas spożywania posiłków czy spotkań z przyjaciółmi. Aby jednak móc cieszyć się wygodą w stu procentach, należy też zwrócić uwagę na wybór odpowiednich krzeseł. Istotną kwestią jest ich wysokość. Szacuje się, że między siedziskiem a blatem stołu należy zachować ok. 30 cm wolnej przestrzeni. Z kolei wysokość od siedziska do podłogi powinna wynosić ok. 40-45 cm, aby zapewnić odpowiednie oparcie dla stóp.

Krzesła tapicerowane czy wykonane z tworzywa sztucznego?

Wybierając krzesła, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. O ile do kuchni dobrze sprawdzą się modele z tworzywa sztucznego, które można łatwo utrzymać w czystości, o tyle do salonu lub jadalni trafnym wyborem są krzesła tapicerowane skórą lub tkaniną. Miękkie siedzisko gwarantuje komfort nawet w czasie spotkań trwających wiele godzin. Oparcie powinno być natomiast o ok. 20 cm wyższe niż blat stołu – w ten sposób zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Może być tapicerowane lub wykonane z drewna – w tym przypadku wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji domowników. Warto także pamiętać, że w ostatnich latach modne stały się krzesła z podłokietnikami, które pod względem wygody są podobne do foteli. Decydując się na tego typu meble, należy upewnić się, czy będzie możliwość wsunięcia ich pod stół. Jeśli nie, wówczas trzeba wygospodarować dodatkową przestrzeń tak, aby można było komfortowo korzystać na co dzień z salonu.

Dlaczego warto postawić na zestaw stół i krzesła?

Urządzając dom lub mieszkanie, warto wybrać zestaw stół i krzesła. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób meble będą optymalnie do siebie dopasowane. Producent z pewnością zadba o to, aby stół i krzesła miały odpowiednią wysokość i w ten sposób zapewniały komfort domownikom oraz gościom. Zaletą wyboru stołu i krzeseł w komplecie jest także dopasowanie mebli pod względem estetyki. Taka sama kolorystyka oraz styl, w jakim zostały wykonane, sprawią, że aranżacja będzie elegancka i spójna. W ten sposób stół i krzesła spełnią nie tylko praktyczną funkcję, ale staną się wspaniałą ozdobą przestrzeni zachęcającą do spędzania czasu z bliskimi oraz przyjaciółmi.

Stół z krzesłami to jedne z najważniejszych mebli w domu i co jest z tym związane – najbardziej eksploatowane na co dzień. Z tego względu warto postawić na meble wysokiej jakości, które przez długi czas zachowają pierwotny wygląd i funkcjonalność. Zapewnią też komfort domownikom i bliskim, sprawiając, że nikt nie będzie chciał wstawać od stołu.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze