Małe robaczki w domu na ścianie – co z nimi zrobić

Dom to przestrzeń, która kojarzy nam się z bezpieczeństwem i spokojem. Po ciężkim dniu przepełnionym nauką lub pracą wracamy tam i chcemy się zrelaksować. Zapomnieć o wszystkim i po prostu cieszyć się czasem w naszym safe place. Dla jednych ulubioną domową czynnością jest gotowanie, dla innych oglądanie telewizji, granie na konsoli, puszczenie muzyki na cały regulator, a często również leżenie i nic nierobienie. Oh tak, to błogie lenistwo.

Niestety są takie sytuacje, które sprawiają, że nie czujemy się komfortowo we własnym domu. Może być to remont u sąsiadów, który budzi nas o 6 rano albo disco polo, którego dźwięki dochodzą zza okna. Najgorszy scenariusz realizuje się wtedy, kiedy ta niekomfortowa sytuacja dzieje się bezpośrednio w naszym domu. Jeśli czytasz ten artykuł, to pewnie doskonale wiesz, o co mi chodzi. 

Dzięki nam dowiesz się, czy mikroskopijne robaczki w domu są groźne oraz dlaczego małe białe robaczki na ścianach i małe czarne robaczki na ścianach zalęgły się akurat w twoim domu. Przeczytaj ten artykuł do końca i pozbądź się mikroskopijnych przeciwników raz na zawsze. Małe robaczki w domu nigdy nie są mile widziane.

Mikroskopijne robaczki w domu – czy małe robaczki na ścianie są groźne?

Czy mikroskopijne robaczki w domu są groźne? Wszystko zależy od tego, o jakich robakach mówimy – niektóre z nich nie są niebezpieczne dla człowieka, ale samo pojawienie się ich w mieszkaniu może znacząco wpłynąć na naszą psychikę. Zdarza się, że małe robaczki w domu, na ścianie wywołają w nas paranoje i silne poczucie lęku. Dlatego warto reagować od razu, kiedy zauważymy mikroskopijne robaczki w domu.

Jednymi z bardziej niebezpiecznych robaków, które możesz znaleźć w domu są pchły. Te małe robaczki żywią się krwią, dlatego też mogą boleśnie ugryźć człowieka, ale też zwierzęta. Pchły mogą wywołać świąd, lecz przenoszą również choroby, które prowadzą do zapalenia mózgu lub zapalenia szpiku kostnego. Innym niebezpiecznym owadem jest mrówka faraonka, która może przenosić gruźlicę lub czerwonkę.

Małe białe robaczki na ścianach – co to może być?

Często w domach pojawiają się małe białe robaczki na ścianach i nie mamy pojęcia, co to jest i jak się tego pozbyć. Małe białe robaczki na ścianach to psotniki zakamarniki nazywane też gryzkami lub po prostu psotnikami. Można je znaleźć głównie w kuchni, w takich produktach jak ryż, mąka, budyń w proszku. Te mikroskopijne robaczki w domu znoszą setki niewidocznych gołym okiem jaj, dlatego trzeba działać szybko, żeby się ich pozbyć. Jak to zrobić? Małe białe robaczki usuwane są wraz z produktami, na których się znajdują. Należy wyrzucić wszystkie otwarte kasze i mąki, a następnie dokładnie wyczyścić kuchenne szafki i półki.

Małe białe robaczki na ścianach to mogą być także larwy mącznika młynarka, choć częściej znajdują się one w żywności. Co ciekawe, larwa jest biała i mała (ok. 30 mm), a dorosły owad zmienia kolor na czarny. Jaja mącznika mogą się pojawić w mące, jajkach, herbacie, ryżu, ale też w suszonych warzywach i owocach. Te mikroskopijne robaczki w domu czują się znakomicie, choć uwielbiają też magazyny z żywnością. Żeby się ich pozbyć, trzeba postępować tak samo, jak w przypadku gryzków.

Małe czarne robaczki na ścianach – co to może być?

Małe czarne robaczki na ścianach również potrafią przyprawić nas o dreszcze. Często takie mikroskopijne robaczki na ścianach to po prostu muszki – można je spotkać w domu szczególnie w porze letniej. Wlatują przez okna lub otwarte drzwi i osiadają na jedzeniu. Aby się ich pozbyć, włóż do szklanki lub miseczki pokrojone owoce i nakryj naczynie folią spożywczą. Zrób w niej małe dziurki wykałaczką lub szpilką – dzięki temu muszki wlecą do środka, ale się nie wydostaną. Podejrzewa się też, że muszki odstrasza zapach mięty i bazylii!

Małe czarne robaczki na ścianach to także rybiki cukrowe – tak naprawdę mają one srebrzystą łuskę, ale w świetle może wyglądać na czarną. Mikroskopijne robaczki w domu lubią ciepłe i wilgotne zakamarki. Nie tolerują one światła, dlatego najczęściej można je zauważyć po zmroku. Mają długie czułki i są bardzo zwinne. Lubią okruchy chleba, mąkę, ryż, ale też ludzki naskórek i włosy. 

Małe czarne robaczki na ścianach znikną, jeśli zapewnisz w domu odpowiednią wentylację i przewiew. Konieczne jest także regularne dbanie o czystość w mieszkaniu. Rybiki nie lubią ostrych zapachów, dlatego pomocna może się okazać świeca o zapachu cynamonu lub lawendy.

Owady w domu stanowią utrapienie dla każdego domownika. Małe robaczki w domu i na ścianie sprawiają, że odechciewa nam się cokolwiek robić, bo boimy się, że gdzieś pojawią się te obrzydliwe owady. Zabijasz jednego, drugiego i trzeciego. Myślisz, że masz już spokój, aż tu nagle znikąd pojawia się kolejny i chce ci się płakać. Mikroskopijne robaczki w domu to nieprzyjaciel, którego jak najszybciej musisz się pozbyć. Małe robaczki nie powinny się pojawiać w domu i na ścianie – podstawą jest dbanie o czystość i sterylne przechowywanie żywności.

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze