Jak wybrać idealny materac do łóżka – kompendium wiedzy dla każdego, kto pragnie zdrowego snu

Wybór odpowiedniego materaca wpływa na zdrowie użytkowników – i dotyczy to każdego, a nie tylko osób, które mają problemy z kręgosłupem. Dobrze dobrany materac dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając właściwy komfort i umożliwiając prawidłową regenerację organizmu w czasie snu. Jak zatem podejść do wyboru materaca i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dobrze dobrany materac – klucz do zdrowia i komfortowego snu!

Odpowiedni materac dopasowuje się do ciała, gwarantując nie tylko komfort snu i komfort odpoczynku, ale także pozwalając na optymalną regenerację organizmu. Prawidłowa higiena snu ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i stanowi najlepszą profilaktykę zapobiegającą schorzeniom ortopedycznym. Zdrowy sen to lepsze samopoczucie, szybsza regeneracja i więcej energii do działania w ciągu dnia. Tylko jaki materac wybrać, aby spełniał swoją funkcję? Wziąć pod uwagę należy kilka istotnych aspektów!

Twardy czy miękki materac do spania?

Przede wszystkim należy ustalić pożądaną twardość materaca. Istnieje błędny pogląd, że tylko materace twarde zapewnią właściwe podparcie dla kręgosłupa. W rzeczywistości to indywidualne preferencje oraz ciężar ciała powinny stanowić punkt wyjściowy dla wyboru twardości materaca. Zaleca się, aby osoby o niższej wadze wybierały miękkie materace do łóżka, z kolei materac twardy będzie odpowiedni dla osób cięższych. Pytanie jaki materac wybrać dla osób śpiących w parach?

Pośród materaców najlepszej jakości spotkać można produkty posiadające różne strefy twardości. Taki produkt jeszcze lepiej dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając stabilizację ciała i relaksację dla mięśni. Materac z różnymi strefami twardości to najlepszy materac dla par, zwłaszcza jeśli partnerzy różnią się w budowie ciała. Strefy twardości materaca podzielone na dwie główne części pozwalają dobrać materac dostosowany wagowo zarówno do jednej, jak i drugiej osoby.

Oprócz twardości warto zwrócić także uwagę na oczekiwaną żywotność materaca, wentylację materaca oraz właściwości antybakteryjne produktu. Nie bez znaczenia są także komponenty, z których wykonany jest produkt.

white-mattress-background (2) (1).jpg

Materace piankowe

Piankowe wypełnienie materaca jest częstym wyborem klientów, zwłaszcza, jeśli pod uwagę bierzemy materace miękkie, materace średnio twarde i twarde. Wyróżnić możemy kilka rodzajów materaców piankowych. Największą trwałość wykazują materace lateksowe. Materac lateksowy wykazuje ponadto wysokie właściwości antyalergiczne i dopasowuje się do kształtu ciała, będąc jednocześnie odpornym na trwałe odkształcenia.

Dla dzieci, które z uwagi na niską masę ciała powinny spać na miękkim materacu, polecane są materace z pianki wysokoelastycznej lub pianki poliuretanowej. Z kolei osoby borykające się ze schorzeniami kręgosłupa lub bioder powinny rozważyć zakup materaca z pianki termoelastycznej.

Materace sprężynowe kieszeniowe

Rosnącą popularnością cieszą się materace kieszeniowe. Wykonane są one z dużej ilości sprężyn, umieszczonych w osobnych materiałowych kieszeniach Jakie są zalety materaca sprężynowego kieszeniowego? Punktowa elastyczność takiego materaca jest wysoka – odkształcają się one wyłącznie w miejscu nacisku, dzięki czemu dopasowują się do kształtu ciała użytkownika. Dobrze dobrany materac sprężynowy to przepis na regenerujący sen i najlepsza inwestycja w profilaktykę zdrowia kręgosłupa.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze