Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany?

Ażurowe drzwi są modnym dodatkiem do nowoczesnych wnętrz. Najczęściej znajdują zastosowanie w garderobach, wbudowanych szafach, ale również jako rodzaj przepierzenia czy mikroskopijnej ścianki działowej, wyznaczającej granice kolejnych pomieszczeń. Chętnie wykorzystywane są w loftach czy w mieszkaniach o sporych powierzchniach, nieposiadających murowanych ścianek działowych. Montaż drzwi ażurowych jest mało kłopotliwy, dlatego właśnie te drzwiczki zyskały sympatię wielu projektantów wnętrz.

Do montażu drzwiczek ażurowych niezbędne są podstawowe umiejętności manualne oraz kilka narzędzi, które praktycznie każdy z nas posiada w domu.

Montaż drzwi ażurowych – od czego zacząć?

Najlepiej jest zaczynać od początku, a więc od wyjaśnienia, dlaczego właściwie ażurowe drzwi nie przypominają nam klasycznych, znanych wszystkim wersji. Otóż ich wygląd ma przypominać bardziej okiennice – stąd też pochodzi ich oryginalna nazwa: „shutters”. Na ich konstrukcję składa się rama wypełniona lamelkami, czyli poprzecznymi listwami, nakładanymi na siebie jak żaluzje. W innych krajach i kulturach drzwi tego rodzaju stosowane były jako gwarant cienia w bardzo słoneczny i gorący dzień, jako źródło intrygujących cieni rzucanych dekoracyjnie na ściany czy jako rodzaj przegrody; pomieszczeniom dawały również możliwość zwiększonej wentylacji, właśnie dzięki zastosowanym wycięciom.

Montaż drzwi ażurowych – rodzaje drzwi

Montaż drzwi ażurowych trzeba dostosować przede wszystkim do rodzaju drzwi, jakie chcemy zamocować. Na rynku znajdziemy wersje otwierane lub rozwierane – stosowanej jako fronty meblowe, na przykład w kuchni czy w łazience. Ich zamocowaniem są klasyczne zawiasy. Zupełnie inny rodzaj montażu drzwi ażurowych będzie dotyczył modeli przesuwnych, stosowanych w przypadku szaf czy garderób. Podobnie stosowane są też drzwiczki harmonijkowe, składane, bardziej dekoracyjne, o podobnym charakterze.

Montaż drzwiczek ażurowych – wyposażenie majsterkowicza

Przed zabraniem się za pierwsze prace trzeba przygotować odpowiednie narzędzia, za pomocą których zostanie przeprowadzony profesjonalny montaż drzwiczek ażurowych. Niezbędnym wyposażeniem będzie przede wszystkim poziomica oraz miarka, a także wkrętarka, ale też bity, prawidłowo dobrane wiertła, pianka montażowa z pistoletem oraz zagłębiarka z listwą prowadzącą do skrócenia drzwi.

Jak zamontować drzwi ażurowe do ściany, a jak w otworze drzwiowym?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak zamontować drzwi ażurowe w otworze drzwiowym, warto ułatwić sobie maksymalnie to zadanie. Kupując drzwi do domu wystarczy wybierać te modele, które mają ościeżnicę – tę należy osadzić w otworze drzwiowym. Następnie należy przytwierdzić zawiasy – ważne, aby były dobrze wymierzone. Ostatnim etapem jest osadzenie skrzydła.

Przygotowanie do tego, jak zamontować drzwi ażurowe do ściany, wygląda nieco inaczej. Pierwszym etapem jest przymocowanie dla ściany, do jakiej mają zostać przykręcone drzwi, płyty drewnopodobnej lub drewnianej. Trzeba pamiętać, aby była stabilna i solidnie przymocowana – będzie stanowić podstawę mocowania dla osadzonych drzwi. Dalsze etapy tego, jak zamontować drzwi ażurowe do ściany, są analogiczne do poprzedniej opisywanej sytuacji.

Montaż drzwi ażurowych przesuwnych

Gdy w grę wchodzą wersje przesuwne, montaż drzwiczek ażurowych należy rozpocząć od zamontowania samych szyn, po jakich będzie się przesuwać skrzydło szafy. Na rynku znajdziemy wersje szaf z szynami jedynie na górze lub z szynami zainstalowanymi i na górze, i na dole. Płynność przesuwania skrzydeł szafy zależy w tym wypadku od precyzji montażu szyn. Kolejnym etapem jest dodanie mechanizmu kółkowego, odpowiedzialnego za możliwość odsuwania i zasuwania. Analogicznie wygląda montaż szafy harmonijkowej.

Źródło zdjęć: sklep obi.pl

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze