Kompozycje kwiatowe w donicach przed domem – przegląd opcji w zależności od pory roku

Kompozycje kwiatowe w donicach są idealną ozdobą zarówno wnętrza, jak i zewnętrza domu. Umiejętne wkomponowanie ich w stylistykę architektury może stać się piękną wizytówką domu, a także dopełnieniem wystroju tarasu czy ogrodu. Co warto wiedzieć o roślinach, które najlepiej nadają się na aranżacje w donicach przed domem?

Jak stworzyć kompozycje kwiatowe w donicach na zewnątrz?

Zielone iglaki, efektowne trawy czy kolorowe rośliny kwitnące – wszystkie te rośliny mogą stać się prawdziwą ozdobą ogrodu czy tarasu. Dla tych, którzy nie mają ogrodu i nie mogą pielęgnować skalniaków, klombów i trawników – kompozycje do donic na taras stanowią namiastkę ogrodu. Przed przystąpieniem do przyozdabiania tarasu i ogrodu kompozycjami w donicach, warto dowiedzieć się, czym kierować się przy wyborze roślin.

W donicach można uprawiać zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie. Warto wiedzieć, że rośliny jednoroczne wymagają więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Ich zaletą jest długi czas kwitnienia, a wadą –nakład pracy i konieczność corocznego sadzenia. Kompozycje kwiatowe w donicach na zewnątrz można stworzyć także z roślin wieloletnich. Niezależnie od stylu tarasu lub ogrodu z pewnością znajdą się takie, które dopełnią charakteru przestrzeni. W charakterze roślin wieloletnich sprawdzą się zarówno krzewy, jak i byliny.

Aranżacje donic przed domem – jakie rośliny wybrać?

Niezależnie od tego, czy wybór padnie na rośliny jednoroczne czy też na wieloletnie, warto zdawać sobie sprawę, że istnieją gatunki roślin, które najlepiej sprawdzą się właśnie jako kompozycje do donic na taras lub do ogrodu. Wśród roślin jednorocznych należy wymienić:

  • fuksje,
  • bratki,
  • petunie,
  • begonie.

Z kolei rośliny wieloletnie, które mogą tworzyć nowoczesne kompozycje kwiatowe w donicach to:

  • jeżówki,
  • werbeny,
  • goździki,
  • ozdobne trawy.

Podobnie jak w przypadku roślin sadzonych do gruntu, także tworząc kompozycje kwiatowe w donicach na zewnątrz należy zwrócić uwagę na sąsiedztwo. Nie wszystkie gatunki czują się dobrze w swoim towarzystwie. Sadząc rośliny obok siebie, należy zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na potrzeby dotyczące gleby i nasłonecznienia.

Jak łatwo dodać koloru – kompozycje kwiatowe w donicach na taras i do ogrodu

Decydując się na posadzenie roślin kwitnących, możemy sprawić, że otoczenie domu i przestrzeń tarasu utoną latem w feerii barw. Warto pomyśleć w takim wypadku o dekoracyjnych i łatwych w uprawie pelargoniach. Doskonałym wyborem będą również begonie i werbeny.

W kompozycjach sprawdzą się także rośliny o ozdobnych liściach, takie jak starce czy komarzyce. Te ostatnie mogą pomóc nam także odstraszać insekty. Fakt ten dodatkowo uprzyjemni przebywanie na tarasie czy w ogrodzie. Warto dodać, że niektóre z roślin nadających się do uprawy w donicach, nie tylko pięknie wyglądają, ale także pachną – co bez wątpienia jest dodatkowym atutem.

O czym jeszcze pamiętać, tworząc kompozycje kwiatowe w donicach?

Tworząc kompozycje kwiatowe w donicach, warto pamiętać, że nie musimy decydować się na jeden gatunek. Iglaki i trawy stanowią doskonałe tło dla roślin pięknie kwitnących. Aby kompozycja wyglądała efektownie, przez jak najdłuższy czas warto tak sadzić rośliny, żeby kwitły przez cały okres wegetatywny. Dzięki temu od wiosny do jesieni będą ozdobą ogrodu czy tarasu. Co ważne, dekoracje można dobierać stosownie do sezonu, tworząc na przykład kompozycje bożonarodzeniowe w donicach przed domem lub dekoracje z okazji innych świąt i pór roku.

Warto pamiętać, że nie same rośliny stanowią ozdobę. Decydując się na kompozycje roślin w donicach, warto także odpowiednio dobrać doniczki. Mogą być one zdobne lub minimalistyczne. Warto wybrać je tak, aby pasowały do stylistyki wnętrza domu. Dzięki temu wnętrze i zewnętrze stworzą harmonijną całość.

Planując aranżacje donic przed domem i na tarasie, koniecznie należy wziąć pod uwagę nie tylko wygląd roślin. Ważne, aby dopasować wymagania pielęgnacyjne do swoich umiejętności i czasu jakim dysponujemy. Nawet najpiękniejsze rośliny kwitnące nie obsypią się kwiatami, jeśli będziemy zapominać o ich pielęgnacji, przelewać je lub regularnie przesuszać. Na szczęście wybór roślin jest tak ogromny, że każdy amator zieleni jest w stanie stworzyć piękną oraz efektowną kompozycję kwiatową w donicy.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze