Nawiewnik wrębowy – opinie, jak zamontować?

Nawiewniki pozwalają na dostęp świeżego powietrza do pomieszczenia. Sprawdzają się zwłaszcza gdy budynek nie posiada instalacji wentylacyjnej i niskim kosztem potrafią bardzo dobrze ją zastąpić. Nawiewniki wrębowe to najtańsza możliwa opcja, dlatego często może budzić nasze podejrzenia. W poniższym artykule zajmiemy się opiniami internautów na ich temat, oraz podamy prostą instrukcję montażu nawiewników wrębowych. Dodatkowo opowiemy o opiniach na temat marki Radaks.

Zobacz: Knauf Super Finish – wydajność, cena, opinie, karta techniczna

Nawiewnik wrębowy – opinie

Źródło: Allegro

Jak już wspomnieliśmy nawiewniki wrębowe są stosunkowo tanie, dlatego też cieszą się sporą popularnością i pozytywnymi opiniami. Czym różnią się od klasycznych nawiewników okiennych?

Dużym problemem podczas montażu tego typu elementów jest ingerencja w framugę okna. Wiąże się to z licznymi komplikacjami, nie tylko dotyczącymi samego montażu. Nasze okno może w ten sposób stracić swoją gwarancję, a jak wiemy okna nie należą do najtańszych. Instalując nawiewnik musimy liczyć się z tym faktem, co jednak zniechęca wiele osób do skorzystania z tego rozwiązania. 

W przypadku nawiewników wrębowych sytuacja wygląda zgoła inaczej. Po pierwsze, ich instrukcja montażu trudnością dorównuje co najwyżej krzesłu. Po drugie nie musimy przejmować się gwarancją okna, gdyż nie ingerujemy w jego strukturę. Znacznie przyspiesza to ich instalację, a w dodatku możemy zrobić to własnoręcznie, co dodatkowo obniża już i tak niskie koszta. 

Co jednak mają na ten temat do powiedzenia internauci?

Ogólnie rzecz biorąc, uważają, że jest to całkiem dobre rozwiązanie. Jednakże w momencie kiedy mamy możliwość montażu wydajniejszego systemu, to raczej nie zastanawialiby się zbyt długo. Problem w tym, że inne rodzaje wentylacji są bardzo inwazyjne i generują znaczne koszty. W każdym razie nawiewniki wrębowe spełniają swoje zadanie w 100%, musimy po prostu pamiętać, że nie jest to najwydolniejszy ze sposobów wentylacji pomieszczeń.

Przejdźmy teraz do obiecanej instrukcji montażu nawiewników wrębowych.

Zobacz: FAAC 414 – montaż, programowanie pilota, opinie, naprawa

Nawiewnik wrębowy instrukcja montażu 

Zacznijmy od narzędzie, które będą dla nas niezbędne – nie martwicie się, ta lista będzie naprawdę krótka:

  • śrubokręt/wkrętarka
  • miarka
  • ołówek
  • nożyk lub mocniejsze nożyczki

Na początku chcielibyśmy zaznaczyć, że montaż jest możliwy jedynie w przypadku okien PVC (potocznie nazywanymi też PCV).

Po otwarciu okna możemy zauważyć czarne uszczelki – będziemy musieli je nieco zmodyfikować. W zależności od modelu i producenta nawiewników, które zakupiliśmy, będą różniły się (nawiewniki) wielkością. Zmierzmy je i wytnijmy w uszczelkach odpowiadające im luki, na początek z dwóch stron okna (prawej i lewej) w odległości 5 cm od poziomu dolnej krawędzi okna. W wycięte miejsca wciśnijmy 2 fragmenty mniejszych uszczelek, które producent powinien dać nam do kompletu w nawiewnikami. Teraz to samo zróbmy z górną uszczelką. Pamiętajmy jednak, że zazwyczaj na górę idą dwie, nieco krótsze części nawiewników, które umieszczamy zaraz przy sobie, a co za tym idzie ich długość może różnić się od poprzednich wycięć, które robiliśmy. Dodatkowo musimy ustawić je tak, by nie kolidowały z mechanizmami okna, zatem miejsce umieszczenia będzie dla tych części motywowane konstrukcją okna, na którym odbywa się instalacja. Na sam koniec, gdy wszystko do siebie pasuje, a okno zamyka się bezkolizyjnie, przykręćmy wszystko wkrętami.

Tak prezentuje się nasza ogólna instrukcja montażu nawiewników wrębowych. Pamiętajmy jednak, że w przypadku poszczególnych  producentów instrukcje mogą się nieco różnić, dlatego zawsze warto przeczytać je przed montażem. 

Źródło: Allegro

Nawiewnik wrębowy Radaks – opinie

W przypadku nawiewników wrębowych, szczególnie dobrymi opiniami cieszy się Radaks. W zasadzie jest to jedyna marka, o której znaleźliśmy jakiekolwiek treściwe informacje w kontekście tego typu produktów. Na ich temat nie ma żadnych negatywnych opinii. Posiadają już ponad 22 lata doświadczenia, więc spokojnie można założyć, że wiedzą co robią. W przypadku gdy nie możemy zdecydować się na producenta nawiewniki wrębowe Radaks będą bezpiecznym wyborem.

Zobacz: Okna VEKA – opinie, DRUTEX czy VEKA, OKNOPLAST czy VEKA?

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze