Pierwsze uruchomienie zmywarki – przydatne informacje

Zmywarki, które kiedyś były synonimem luksusu, dziś są podstawowym elementem wyposażenia, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonalną kuchnię. Na rynku znaleźć można wiele typów zmywarek, które bez problemu można dopasować do stylu oraz wielkości kuchni. Jak zacząć swoją przygodę ze zmywarką i co należy zrobić po przywiezieniu sprzętu do domu? Podpowiadamy!  

Pierwszy krok, czyli odpowiedni zawór 

Wiele osób rezygnuje z zakupu zmywarki z obawy przed tym, że nie poradzi sobie z instalacją sprzętu. Te obawy są jednak całkowicie nieuzasadnione. Proces podłączenia i pierwszego uruchomienia zmywarki jest bowiem bardzo prosty i, co najważniejsze, intuicyjny. Pierwszym krokiem jest podłączenie zmywarki do wody i prądu. Zmywarkę podłącza się do zaworu zimnej wody, ponieważ sprzęt samodzielnie podgrzewa ją do odpowiedniej temperatury. To właściwie najważniejsza informacja, o jakiej należy pamiętać podczas pierwszego uruchomienia zmywarki.  

Twardość wody i inne ustawienia  

Po podłączeniu zmywarki do właściwego zaworu, należy przejść do ustawień. Wiele zależy od modelu sprzętu, jednak w zdecydowanej większości przypadków konieczne jest ustawienie twardości wody. Aby sprzęt działał prawidłowo, warto nie bagatelizować tego kroku. W celu dokładnego określenia twardości wody wykorzystać można specjalne papierowe paski. Po zaakceptowaniu wszystkich ustawień można już włączyć zmywarkę.  

Pierwsze uruchomienie – z naczyniami czy bez?  

Wiele osób zastanawia się, czy pierwsze uruchomienie zmywarki powinno nastąpić z naczyniami, czy bez. Odpowiedź jest bardzo prosta. Pierwsze uruchomienie powinno być tzw. pustym płukaniem, czyli bez naczyń. Oczywiście należy dodać do niego odpowiednie detergenty, czyli np. sól do zmywarki czy tabletki do zmywarki. Pierwsze uruchomienie ma na celu dokładne umycie wnętrza zmywarki oraz wszystkich elementów sprzętu, które będą miały styczność z naczyniami. Po udanym pierwszym uruchomieniu można załadować naczynia i ponownie włączyć zmywarkę.  

Co należy dokupić do nowej zmywarki?  

Podczas zakupu zmywarki, padają pytania o dodatkowy sprzęt. Wielu nowych użytkowników zmywarek nie ma pojęcia o tym, czy konieczne jest dokupienie specjalnych rur lub kabli. Warto pamiętać, że wszystkie niezbędne akcesoria powinny być dołączone przez producenta. Przed instalacją warto dokładnie przeczytać instrukcję. Do nowej zmywarki dokupić trzeba jedynie odpowiednie środki czystości. Chodzi przede wszystkim o sól do zmywarki, nabłyszczacz czy tabletki do zmywarki. Tego typu środki zadbają nie tylko o idealnie czyste i błyszczące naczynia, ale także i o kondycję sprzętu. Dzięki temu zmywarka będzie pracowała dłużej i lepiej.  

Odpowiednia konserwacja 

Żywotność zmywarki poprawia również odpowiednia konserwacja. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu sprzętu, co najmniej raz na 1-2 miesiące. Chodzi przede wszystkim o dokładne umycie wnętrza zmywarki oraz filtrów, które mogą być zapchane resztkami żywności. Miejscem, gdzie bardzo często odkłada się brud, są również uszczelki. Do mycia zmywarki wykorzystać można ciepłą wodę i specjalne detergenty. Inną, równie skuteczną, metodą jest woda z octem.  

Odpowiedni sprzęt  

Kupując nową zmywarkę, warto zwrócić również uwagę na funkcje, jakie posiada. Ważna jest także wielkość sprzętu. W przypadku dużej kuchni nie ma sensu oszczędzać na zmywarce i najlepszym wyborem będzie duży sprzęt. Nadmierne zanieczyszczenie lub tendencja do awarii może bowiem wynikać nie tylko z braku odpowiedniej higieny sprzętu, ale także i z nieprawidłowego ułożenia lub wręcz przeładowania zmywarki.  

Dobra zmywarka, czyli jaka? 

Ciekawą propozycją jest zmywarka 60 cm wolnostojąca marki Electrolux, np. GlassCare 700. Zmywarka posiada wygodny kosz na sztućce oraz małe filiżanki. Duże gabaryty sprzętu pozwalają pomieścić nawet 15 kompletów nakryć. Niezwykle przydatną funkcją, jaką szczególnie docenią sympatycy wina, jest specjalna ochrona kieliszków. Wyżej wspomniana zmywarka marki Electrolux posiada uchwyty SoftGrip, które przytrzymują szkło podczas zmywania. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze