Silnik jednofazowy z kondensatorem buczy

Zanim będziemy analizować przyczyny tego, że silnik jednofazowy z kondensatorem buczy, warto wcześniej przeanalizować, jak jest zbudowany. Wszystko to pomoże ustalić, gdzie mógł nastąpić problem, który uniemożliwił prawidłowe uruchomienie silnika. W prostym tłumaczeniu silnik jednofazowy z kondensatorem posiada dwa jednakowe uzwojenia, pomiędzy którymi znajduje się kondensator. Dzięki kondensatorowi dochodzi do wyprzedzenia napięcia przez prąd o 90 stopni, dzięki czemu następuje przesunięcie fazowe i dochodzi do natychmiastowego rozruchu różnego typu silników. Czasem dzieje się tak, że silnik jednofazowy nie startuje, tylko buczy. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego tak się dzieje, jakie mogą być tego przyczyny i jak tego unikać w przyszłości. 

Silnik jednofazowy buczy – przyczyny

Jeśli przy rozruchu silnik jednofazowy buczy, może to oznaczać różne problemy. Winny może być sam kondensator, ale nie tylko on może utrudniać prawidłowe uruchomienie silnika jednofazowego. Pewne jest, że przy takim problemie nie ma mowy o prawidłowym uruchomieniu silnika. Najczęściej szukamy winy w samym kondensatorze. Prawdą jest, że zdarza się wymienić kondensator na nowy, a problem w dalszym ciągu nie został rozwiązany. Problemem może okazać się wadliwy wyłącznik ciśnieniowy. Również powoduje on, że silnik jednofazowy z kondensatorem buczy i ostatecznie nie udaje się go uruchomić. Wiele osób zapomina także o łożyskach, które równie często wymagają wymiany, a co za tym idzie, uniemożliwiają uruchomienie silnika. Jest zatem wiele możliwych przyczyn. Wszystko zależy również od tego, do czego służy silnik i przy jakim urządzeniu jest zamontowany. Najczęściej silniki jednofazowe z kondensatorem wykorzystywane są we wszelkiego rodzaju urządzeniach AGD i RTV.

Silnik jednofazowy z kondensatorem buczy – rozwiązanie problemu 

Jeśli nasze urządzenie z silnikiem jednofazowym z kondensatorem buczy, to warto na początek sprawdzić, czy sam kondensator nie uległ zepsuciu. Można to sprawdzić za pomocą miernika dedykowanego właśnie do testowania kondensatorów. Jeśli nie posiadamy takiego, to można wykorzysta multimetr uniwersalny, który posiada opcję pojemności kondensatora. Jeśli nie jest on sprawy, należy go wymienić. W przypadku, kiedy kondensator działa, a silnik jednofazowy z kondensatorem buczy w dalszym ciągu, należy sprawdzać kolejne elementy. Kolejnym potencjalnym winowajcą może być wyłącznik ciśnieniowy. Warto sprawdzić, czy działa on prawidłowo. Może okazać się, że to on odpowiada za to, że całe urządzenie nie jest sprawne. Warto również sprawdzić, czy po podłączeniu silnika do sieci, wałek kręci się i prawidłowo działa. Jeśli tak jest, a kondensator i wyłącznik ciśnieniowy są sprawne, to mogło nastąpić zwarcie w części uzwojenia lub łożysko zostało wyrobione. Jeśli nie możemy sami określić, jak rozwiązać problem z tym, że silnik jednofazowy z kondensatorem buczy, warto zasięgnąć rady specjalisty i oddać silnik do serwisu. 

Jak zapobiegać sytuacją, gdy silnik jednofazowy nie startuje, tylko buczy?

Jeśli chcemy, aby silnik na długo nam posłużył, warto pamiętać o regularnym jego przeglądzie, tak, aby mieć pewność, że nic nie zostało w nim uszkodzone. Jeśli urządzenie jest na gwarancji, to warto regularnie oddawać urządzenie do serwisu. Wszystkie te działania mogą sprawić, że nie spotka nas nieprzyjemna sytuacja, gdzie silnik jednofazowy nie startuje, tylko buczy. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze