Jakie są zalety i wady ogrzewania podczerwienią?

Ogrzewanie podczerwienią to stosunkowo nowa technologia grzewcza, która dopiero zdobywa popularność na polskim rynku.
Jaki jest mechanizm działania tego innowacyjnego rozwiązania? Czy sprawdzi się naszym klimacie? Czy wygeneruje oszczędności, czy straty? Przyjrzyjmy się mocnym i słabym stronom tzw. ogrzewania IR! Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie: czy ta technologia będzie skutecznym i opłacalnym systemem grzewczym dla Twojego domu?

Jak działa ogrzewanie podczerwienią?

Ogrzewanie podczerwienią opiera się na zastosowaniu promieniowania podczerwonego do nagrzewania powierzchni w domu lub mieszkaniu. Proces ten jest stosunkowo prosty i możemy podzielić go na trzy etapy:

  1. Emitowanie promieniowania IR: specjalne panele, folie, maty lub lampy (zasilane elektrycznie) emitują promieniowanie podczerwone, które niemal natychmiast dociera do powierzchni i przedmiotów znajdujących się w danym pomieszczeniu, w tym ścian, mebli i ludzi.
  2. Absorpcja energii: powierzchnie i przedmioty pochłaniają (nieszkodliwe) promieniowanie podczerwone, co powoduje wzrost ich temperatury.
  3. Rozprowadzanie ciepła: nagrzane powierzchnie zaczynają oddawać ciepło do otoczenia, podnosząc temperaturę powietrza w pomieszczeniu.

Jak widać, ogrzewanie domu przy pomocy technologii fal podczerwonych nie jest czymś skomplikowanym. Jak jednak przedstawia się opłacalność takiego systemu na tle innych rozwiązań? Jakie są jego wady i zalety?

Zalety ogrzewania podczerwienią

Ogrzewanie podczerwienią ma wiele zalet, które przyciągają uwagę zarówno inwestorów, jak i właścicieli nieruchomości. Do najważniejszych należy zaliczyć z całą pewnością:

Natychmiastowe ciepło

Ogrzewanie podczerwienią działa błyskawicznie, ogrzewając pomieszczenia niemal natychmiast po włączeniu, co uwalnia nas od konieczności stałego utrzymywania ciepła w każdym pokoju. Oznacza to oszczędności (zwłaszcza przy dużych metrażach) i gwarantuje komfort termiczny w bardzo krótkim czasie, np. od powrotu do zimnego domu.

Eliminacja strat ciepła

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, które generują straty ciepła (np. w przewodach), ogrzewanie podczerwienią ogrzewa bezpośrednio powierzchnie w danym pomieszczeniu, co minimalizuje te straty. Dla użytkowników oznacza to przede wszystkim oszczędności, ale także równomierne rozprowadzenie ciepła i możliwość uniknięcia tzw. “zimnych punktów”.

Indywidualna kontrola

Dzięki zaawansowanym kontrolerom, systemy ogrzewania podczerwienią pozwalają na precyzyjną kontrolę temperatury w różnych pomieszczeniach, co umożliwia stałe dostosowanie komfortu cieplnego do indywidualnych potrzeb domowników.

Niskie koszty eksploatacji

W odróżnieniu od tradycyjnych systemów grzewczych (np. C.O.), ogrzewanie podczerwienią nie wymaga skomplikowanej konserwacji ani częstych napraw.

Wady ogrzewania podczerwienią

Rozwiązań idealnych po prostu nie ma, więc ogrzewanie na podczerwień ma także szereg wad, o których powinniśmy pamiętać. Do największych należą:

Wyższe koszty początkowe

Koszty zakupu i instalacji systemu ogrzewania podczerwienią mogą być po prostu wyższe niż w przypadku bardziej tradycyjnych systemów grzewczych. Wszystko zależy od indywidualnego projektu, jednak co do zasady – powinniśmy liczyć się z taką możliwością.

Konieczność profesjonalnego montażu

Montaż systemu ogrzewania podczerwienią wymaga specjalistycznego podejścia i umiejętności.

Ograniczenia w układzie pomieszczeń

Ogrzewanie podczerwienią sprawdza się najlepiej w otwartych przestrzeniach, gdzie promieniowanie może swobodnie docierać do powierzchni.

Podsumowanie: czy podczerwień sprawdzi się w Twoim domu?

Ogrzewanie podczerwienią to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które ma wiele zalet, takich jak natychmiastowe działanie, efektywność energetyczna i precyzyjna kontrola temperatury. Nie jest przy tym pozbawione wad.

Zanim zdecydujesz się na jego instalację, konieczne jest dokładne rozważenie kosztów początkowych i dostosowanie całego projektu do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz specyficznych warunków pomieszczeń. 

Ostateczny wybór zależeć będzie przede wszystkim od Twoich preferencji i priorytetów dotyczących komfortu cieplnego w Twoim domu, jednak znając wszystkie “za” i “przeciw” – podejmiesz go z łatwością!

Artykuł gościnny.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze