Kominek z nadmuchem ciepłego powietrza – wady i zalety

System DGP, czyli tzw. ogrzewanie nadmuchowe z kominkiem to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych. Odznacza się efektywnością i ekonomicznością, pozwalając na znaczne obniżenie rachunków. Zastanawiasz się, jak działa kominek z nadmuchem? Kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie? Odpowiedzi poznasz w dzisiejszym artykule!

Jak działa kominek z nadmuchem?

Przez wiele lat kominki były traktowane niemal wyłącznie jako elementy dekoracyjne. Obecnie jednak system DGP staje się coraz popularniejszym sposobem na szukanie oszczędności za ogrzewanie. Ciągle rosnące rachunki zachęcają nas do poszukiwania wspomagających metod grzewczych. Ogrzewanie kominkowe z rozprowadzeniem ciepła polega na dystrybucji ciepła wytworzonego przez wkład przy pomocy kabli i przewodów do pozostałych części budynku. Jak rozprowadzić ciepło z kominka? Inwestor może zdecydować się na dystrybucję systemem grawitacyjnym lub wymuszonym.

W systemie grawitacyjnym wykorzystywane jest zjawisko konwekcji, czyli naturalnego procesu wymiany ciepła. Najczęściej stosowane jest w mniejszych domach. Nie sprawdza się na metrażu przekraczających 80 m2Odpowiednio wykonana instalacja może pozwolić na skuteczne ogrzanie całego budynku. Warto pamiętać jednak, iż system musi zostać przewidziany na etapie projektowym lub podczas generalnego remontu. Wymaga bowiem rozprowadzenia przewodów w całym domu.  

Jakie są zalety kominka z nadmuchem?

Jedną z największych zalet kominka jest jego uniwersalność. Dystrybucja gorącego powietrza sprawdzi się zarówno podczas ogrzewania całego domu, jak i w czasie wspomagania pracy innych urządzeń grzewczych. Dodatkowo możesz korzystać z niego w każdej chwili. Jest zatem świetnym rozwiązaniem w okresach przejściowych, kiedy wykorzystanie tradycyjnych metod jest niemożliwe. Technologia ta odznacza się przy tym niskimi kosztami eksploatacji, przez co często wykorzystywana jest jako sposób na obniżenie rachunków.

Ogrzewanie kominkiem zapewnia także niezależność od instalacji energetycznej. Może sprawdzić się w miejscach, w których często bywają przerwy w dostawach prądu. Jest to doskonały wybór zarówno do mieszkań, jak i całorocznych domków wypoczynkowych. Sam kominek pełni jednocześnie istotną funkcję dekoracyjną. Wiele osób ceni go za tworzenie niepowtarzalnego klimatu i atmosfery. Sprawdzi się w tradycyjnych i nowoczesnych aranżacjach.

Kominek z nadmuchem – wady

Jak każde rozwiązanie kominek z nawiewami posiada również wady. Główną niedogodnością jest konieczność uwzględnienia instalacji na etapie projektowym. W przeciwnym razie montaż będzie wymagać przeprowadzania generalnych prac remontowych. System wiąże się z koniecznością doprowadzenia przewodów i kanałów w całym domu.

Dodatkowo metoda ta powoduje wzmożony ruch powietrza, co może doprowadzić do intensywnego przemieszczania się pyłów i kurzu. Nie jest to zatem najlepszy wybór dla alergików. Ponadto może być źródłem zabrudzeń. Montaż filtrów ochronnych może z kolei negatywnie wpłynąć na efektywność instalacji. Co więcej, zdarza się, że komfort grzewczy w poszczególnych pomieszczeniach jest zróżnicowany. Dlatego właśnie często bywa wykorzystywany jedynie w roli wsparcia dla głównego urządzenia grzewczego. Pomimo swoich wad pozwala na poczynienie znacznych oszczędności, stając się świetną inwestycją na długie lata.

Kiedy warto zdecydować się na montaż kominka z nadmuchem?

Najczęściej na system DGP decydują się nowi inwestorzy, którzy dopiero zaczynają budowę domu. Najlepiej sprawdzi się w miejscach bez dostępu do sieci gazowej. Stanie się świetną metodą wspomagającą dla tradycyjnych kotłów i grzejników elektrycznych, których użytkowanie wiąże się z generowaniem wysokich kosztów.

Warto jednak pamiętać o tym, że kominek z nadmuchem nie może pełnić roli jedynego źródła ogrzewania. Jeśli planujesz wykorzystywać go w tym celu, pamiętaj o podłączeniu go do systemu dystrybucji cieplnej. Wciąż jest to nowatorska technologia, przez co wiąże się z relatywnie wysokimi kosztami instalacji. System pozwoli jednak na poczynienie szybkich oszczędności.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze