Skuteczne ogrzewanie wnętrz w okresach przejściowych – co zastosować?

Gdy tworzy się wygodne wnętrza mieszkalne, należy zadbać o wprowadzenie do nich szeregu elementów wyposażania i praktycznych instalacji. Co może się przydać? W naszym klimacie wręcz nie sposób się obejść bez odpowiednich urządzeń grzewczych. Tworzy się rozbudowane systemy, które mają zapewnić ciepło w nawet najmroźniejszych miesiącach zimowych. Co jednak zrobić w tak zwanym sezonie przejściowym?

Jak podnieść temperaturę we wnętrzach, gdy przychodzi wiosna lub jesień? Z pomocy jakich urządzeń skorzystać, by zapewnić użytkownikom pełen komfort cieplny? Kilka wskazówek przekażemy poniżej.

Okres przejściowy a ciepło w domowych wnętrzach

Systemy grzewcze w domach są przystosowane do zapewnienia ciepła nawet podczas szczególnie chłodnych dni w roku. Paradoksalnie znacznie bardziej problematyczne potrafią być tak zwane okresy przejściowe, czyli czas, gdy główny sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął (jesień) lub zdążył się już zakończyć (wiosna). Mimo to zdarza się, że noce i poranki są na tyle chłodne, że prowadzą do wychłodzenia domu lub mieszkania.

Nie zawsze w takich sytuacjach można pozwolić sobie na uruchomienie centralnego ogrzewania – bywa to niekiedy po prostu nieopłacalne pod kątem ekonomicznym. W jeszcze trudniejszej sytuacji znajdują się osoby korzystające z ciepła sieciowego, dostarczanego z miejskich ciepłowni. W ich przypadku niezbędne jest znalezienie właściwej alternatywy, by w pomieszczeniach utrzymać odpowiedni komfort cieplny.

O czym pamiętać, by utrzymać właściwą temperaturę w budynku?

Zanim przejdziemy do samych urządzeń grzewczych, które mogą pomóc w okresie przejściowym, warto wspomnieć o różnych sposobach na zatrzymanie ciepła w domu, by wnętrza wolniej się wychładzały.

Podstawą jest oczywiście zadbanie o jak najlepszą termoizolację budynku. Wiąże się to niestety ze sporym wydatkiem, który jednak należy traktować jako inwestycję na lata. Nie tylko zapewni ciepło, ale też zwiększy wydajność systemów grzewczych w domu, co pozwoli obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie.

Oprócz ścian i dachu warto również doszczelnić okna i drzwi. Nowoczesne moduły plastikowe często posiadają możliwość regulacji i przestawienia ich na tryb zimowy, by dokładniej przylegały do ramy. Przy mniej szczelnych elementach stosuje się domowe sposoby, jak ułożenie koca lub dywanika w miejscu nieszczelności lub zasłanianie całych okien grubymi zasłonami lub roletami, które też chronią przed stratą ciepła.

Urządzenia grzewcze do wykorzystania w okresie przejściowym – co wybrać?

Odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach w okresie przejściowym da się zapewnić na kilka sposobów. Jeśli uruchomienie ogrzewania centralnego kaloryferowego lub podłogowego nie jest możliwe lub się nie opłaca, warto skorzystać z szerokiej gamy urządzeń mobilnych, jak choćby te oferowane przez sklep z grzejnikami: Econovli.pl. Najczęściej są to modele elektryczne (termowentylatory, promienniki, grzejniki olejowe). Są proste w obsłudze i szybko podnoszą temperaturę w wybranej przestrzeni do pożądanego poziomu.

Innym rozwiązaniem, z którego chętnie korzysta wiele osób, jest dogrzewanie domowych wnętrz z pomocą… klimatyzatora. Wiele nowoczesnych modeli ma bowiem wbudowany moduł grzewczy. O ile raczej nie stosuje się go w sezonie zimowym, to najczęściej w zupełności wystarcza podczas chłodnych jesiennych lub wiosennych wieczorów.

W wielu domach jednorodzinnych chętnie wznosi się efektowne kominki. Takie konstrukcje nie tylko stanowią ozdobę wnętrza, ale też zaliczają się do bardzo skutecznych źródeł ciepła. Z ich pomocą da się zapewnić komfort cieplny mieszkańcom. Co więcej, obok klasycznych kominków, coraz większą popularnością cieszą się produkty połączone z systemem DGP lub wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, dzięki którym ogrzewa się nie tylko pomieszczenie kominkowe, ale też wszystkie pozostałe domowe wnętrza. Bywa to szczególnie przydatne właśnie w okresie przejściowym.

Ciepły i wygodny dom, czyli właściwe urządzenia grzewcze na sezon przejściowy

Ciepło w domu wpływa na komfort, dobre samopoczucie i zdrowie wszystkich domowników i ich gości. Warto zatem zadbać o to, by utrzymać odpowiednią temperaturę przez cały rok – nie tylko w okresie zimowym. Wielką pomocą mogą się okazać rozwiązania opisane przez nas powyżej.

Artykuł partnera.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze