Bloki z wielkiej płyty to widok dość często spotykany w naszym kraju. Można by nawet powiedzieć, że są swojego rodzaju reliktem minionego ustroju, który obowiązywał u nas po II Wojnie Światowej.
Wiele osób coraz częściej, zastanawia się jednak nad kwestią ich żywotności. Bloki z wielkiej płyty, na ile lat starczają? Jak projektowano plany mieszkań z wielkiej płyty? Jeśli jesteście ciekawi lub fascynujecie się architekturą, zapraszam do lektury.
Bloki z wielkiej płyty za kilkanaście lat się zawalą?
Na rynku wtórnym nieruchomości jest bardzo dużo mieszkań, które znajdują się właśnie w wielkich płytach z lat 70 i 80. W związku z tym coraz więcej osób rozważa ich zakup. Największa obawa klientów jednak dotyczy tego, że bloki z wielkiej płyty za kilkanaście lat się zawalą. Czy taka czeka je przyszłość? Lęki te, są jak najbardziej uzasadnione, gdyż w momencie oddawania ich do użytku, budowlańcy bardzo często ostrzegali, że ich żywotność oszacowana jest na najwyżej 50 – 70 lat. Nie dziwi więc, że co poniektórzy, mogą się bać, że bloki z wielkiej płyty za kilkanaście lat się zawalą. Jak jednak jest naprawdę? Co poniektórzy eksperci budowlani, uważają, że informacja ta została podana mocno na wyrost. Minęło już przecież tak wiele czasu, a budynki te wciąż spełniają normy techniczne i budowlane.
Warto również dodać, że administratorzy tych budynków, pilnują stale kwestii ich bezpieczeństwa. Przeprowadzane są w tym celu liczne kontrole i modernizacje. Informacja ta, mam nadzieję, że uspokoi wszystkich tych, którzy boją się, że bloki z wielkiej płyty za kilkanaście lat się zawalą.
Bloki z wielkiej płyty – jaka żywotność?
Pewnie zastanawiacie się teraz, nad kwestią ile będą stały bloki z wielkiej płyty i żywotność, jaka jest w tych budynkach? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jak już wcześniej wspomniałam, wielu budowlańców, mówiło wtedy, że bloki z wielkiej płyty i na ile lat starczą to czas około 50 – 70 lat. Czy warto zatem decydować się na zakup lokalu w takim budynku?
Plany mieszkań z wielkiej płyty, różnią się od tych, które budowane są współcześnie. W latach 70 – 80 ubiegłego wieku, nie przywiązywano na przykład tak dużej wagi do kwestii oświetlenia okiennego. Często jest to mocno widoczne, gdy przegląda się właśnie plany mieszkań z wielkiej płyty. Tym, co natomiast moim zdaniem wyróżnia na plus budynki z tamtych czasów, jest dbałość o tereny zielone. Budując je, pilnowano, by znajdowały się w otoczeniu pięknych drzew, niekiedy nawet, tworząc nowe mini parki. Jest to odwrotnością tego, co dzieje się w tej kwestii teraz, gdzie mamy wszechobecny beton, a wszelka roślinność jest stale wycinana.
Bloki z wielkiej płyty, na ile lat jeszcze wystarczą? Pozostaje to zagadką. Większość ekspertów uważa jednak, że wyrokowanie na temat ich wytrzymałości jest pozbawione jakiegokolwiek sensu. Twierdzą również, że w takim razie, powinniśmy również zastanawiać się nad sprawą bezpieczeństwa bloków, które powstają w naszych czasach.
Chociaż krążą wśród ludzi miejskie legendy, mówiące o tym, ile lat wytrzymają bloki z wielkiej płyty, żywotność ich jednak okazuje się, jest znacznie większa, niż pierwotnie zakładano.
Rozważając zakup mieszkania w tego typu budynku, nie musicie się obawiać tego, że nie wytrzyma pod wpływem upływającego czasu. W naszym kraju już bardzo długo stoją bloki z wielkiej płyty. Żywotność tych budynków jest naprawdę duża. Wystarczy bowiem zadać sobie pytanie – czy w ostatnim czasie, było słychać coś na temat ich awarii? Wszystkie wypadki, które do tej pory miały miejsce, są zazwyczaj splotem nieszczęśliwych wydarzeń je poprzedzających. Niekiedy również efektem klęski żywiołowej takiej jak na przykład powódź.
Biorąc pod uwagę, że ceny mieszkań w wielkiej płycie, są niekiedy sporo tańsze niż z rynku pierwotnego, rekomendowałabym rozważenie ich zakupu. Sprawa dotycząca ich wytrzymałości natomiast, nie pozostawia żadnych wątpliwości. Minęło już ponad 50 lat od momentu, gdy były wybudowane i nic nie wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości ulegną zawaleniu. Bez wątpienia pomaga w tym również kwestia, dobrego zarządzania tymi budynkami i ich regularne przeglądy techniczne. Być może też, są zbudowane solidnie i trwale. Kto wie, czy nie lepiej, niż współczesne patobudownictwo?
Sprawdź:
- H+H czy Ytong – co wybrać, czyli dylematy inwestora
- Ile pustaków na dom – jak prawidłowo wykonać obliczenia?