Na jakiej wysokości powinna być zamontowana wanna?

Nic tak nie relaksuje, jak kąpiel w ciepłej wodzie i bąbelkach. Zanim jednak przyjdzie na to czas, montaż wanny może przysporzyć niemałego bólu głowy, szczególnie, jeśli podejmiemy samodzielną próbę jej zainstalowania w łazience. Do jej prawidłowego osadzenia niezbędna jest wiedza o jej wymiarach oraz o ogólnie przyjętych zasadach montażu – wysokość nie jest bez znaczenia.

Jaka wysokość wanny od podłogi?

Pytanie o to, jaka wysokość wanny od podłogi będzie odpowiednia, wiąże się z komfortem użytkowania wanny. Przede wszystkim zaś to, na jakiej wysokości wanna będzie zamontowana będzie miało bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas wchodzenia do niej. Dla osób zdrowych fizycznie kilka centymetrów wyżej nie zrobi większej różnicy, jednak w przypadku osób starszych, po wypadkach czy mających problemy ze swobodnym poruszaniem się, a także w przypadku dzieci zamontowanie wanny na odpowiednim poziomie będzie sprawą kluczową. Nie ma jednej, określonej wartości tego, jaka wysokość wanny jest prawidłowa. Montażysta powinien jednak brać pod uwagę indywidualne ograniczenia, preferencje, a nawet sam wzrost zamawiającego. Mimo to w sieci można znaleźć wyśrodkowane, przyjmowane zazwyczaj przez fachowców odległości.

Jaka wysokość wanny i dlaczego?

Przed wykonywaniem obliczeń, jaka wysokość wanny będzie optymalna do łazienki, konieczne jest wzięcie pod uwagę stopnia wykończenia pomieszczenia. Na pytanie o to, na jakiej wysokości wanna powinna być umieszczona, fachowcy odpowiadają, że wystarczające będzie około sześćdziesięciu centymetrów od poziomu podłogi. Jeśli łazienka nie jest jeszcze wykończona, a na podłodze nie została położona izolacja czy płytki lub wodoszczelne panele, konieczne jest doliczenie również tych warstw przed doliczaniem właściwej wartości. Najbezpieczniej jest szacować wysokość dopiero posiadając gotową podłogę – wysokość poszczególnych warstwa może  się różnić od tych zakładanych chociażby ze względu na grubość warstwy zaprawy czy kleju do płytek.

Na jakiej wysokości wanna dla dorosłych, na jakiej dla dzieci i osób starszych?

Wiadomo już, jaka wysokość wanny uważana jest za optymalną i przyjmuje się za powszechnie przyjętą. Jeśli jednak w domu na stałe przebywają dzieci lub mieszkają w nim osoby w podeszłym wieku lub gdy łazienka ma być przeznaczona specjalnie dla jednych lub drugich, warto przyjętą wartość nieco obniżyć. W ten sposób na pytanie, jaka wysokość wanny od podłogi będzie właściwa, odpowiadamy, że pięćdziesiąt centymetrów. Oznacza to, że górna krawędź wanny powinna znajdować się w tej odległości od podłogi.

Jaka wysokość wanny a pozostałe elementy

To, na jakiej wysokości wanna zostanie osadzona, powinno uwzględniać również pozostałe elementy zestawu, jak choćby syfon, według fachowców wymagający pozostawienia na niego około piętnastu centymetrów. W ten sposób ustala się głębokość samej wanny i reguluje sposób jej osadzenia. Podczas montażu i ustalaniu, na jakiej wysokości wanna powinna być umieszczona, trzeba uwzględniać jej charakterystykę, głównie zaś materiał, z jakiego została zrobiona. Do wszystkich poczynionych obliczeń należy dodać także regulowane nóżki wanny, mające standardowy rozstaw między 11 a 18 centymetrów.

Ostatecznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu pokusić się o montaż wanny w łazience – prace te nie należą do zbyt skomplikowanych. Konieczne jest jedynie wykonanie dokładnych pomiarów oraz uwzględnienie ich podczas swojej pracy.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze