Ile kosztuje wymiana rury żeliwnej na PCV?

Remonty to jedna z bardziej kłopotliwych kwestii związanych z posiadaniem czy zakupieniem i użytkowaniem nieruchomości. W dawnym budownictwie, jeszcze przed czasami, kiedy dostępne były materiały wykonane z PCV, stosowane były jedynie rury żeliwne. Te jednak dzisiaj nie zdają egzaminu, a po wielu latach korzystania z nich zwyczajnie wymagają wymiany i modernizacji. Ile trzeba zapłacić za taką usługę, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności?

Na  cenę wymiany rury żeliwnej na PCV wpływ ma rodzaj i zakres inwestycji, ale też indywidualny cennik fachowca czy popyt na jego usługi. Nie bez znaczenia pozostaje również lokalizacja – im większe miasto, tym więcej będziemy musieli zapłacić za tego typu usługę.

Wymiana rury żeliwnej na PCV: cena zawiera diagnostykę

Sama wymiana rury żeliwnej na PCV cenowo oczywiście będzie się różnić w poszczególnych regionach czy w przypadku konkretnych firm, jednak zawsze musi zawierać wcześniejsze zapoznanie się z konkretnym przypadkiem. Fachowcy z doświadczenia wiedzą, że w przypadku starego budownictwa w schedzie mieszkańcy otrzymują zwykle kompletny brak jakiejkolwiek dokumentacji technicznej. To powoduje, ze podczas wymiany rury żeliwnej na PCV cena musi uwzględnić poprzedzające ją badania stanu i średnicy zainstalowanych rur. Im większa inwestycja – na przykład w kamienicach – tym więcej prac przygotowawczych jest niezbędnych. Nie zawsze zastosowane pierwotnie rury żeliwne muszą mieć takie same szerokości jak rury PCV, na jakie inwestor planuje je wymienić z pomocą fachowca. To wymaga znajomości tematu i nierzadko kreatywnego, ale w pełni profesjonalnego, podejścia do tematu.

Wymiana rury żeliwnej na PCV: cena – ile trzeba zapłacić za usługę?

Rzadko spotyka się ustandaryzowaną cenę za wymiana rury żeliwnej na PCV. Fachowcy posiadający własne strony internetowe zazwyczaj wrzucają na nie poglądowe cenniki, w których można znaleźć takie pozycje, jak wymiana rury żeliwnej na PCV, cena jednak jest tylko umowna, a ostateczna kwota uzależniona jest od ilości pracy i stopnia jej skomplikowania. Powszechnie uważa się, że wymiana rury żeliwnej na PCV cenowo wychodzi od około sześćdziesięciu złotych brutto za metr bieżący – za demontaż oraz rozkuwanie ścian czy podłóg. Do ceny wymiany rury żeliwnej na PCV dochodzi też koszt demontażu punktów hydraulicznych oraz oczywiście instalacja nowych rur. Tutaj ceny bywają już naprawdę różne. Finalnie cena uzależniona będzie między innymi od długości odcinka wymagającego wymiany.

Wymiana rury żeliwnej na PCV: cena nie gra roli przy występujących usterkach

Nawet w ukochanych domach czy mieszkaniach naszych dziadków w końcu przychodzi moment, w którym wymiana rury żeliwnej na PCV w cenie nawet kilku tysięcy złotych jest absolutnie konieczne. Nad wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej należy zacząć zastanawiać się, gdy ciśnienie wody w kranie czy w prysznicu przez długi czas jest niskie. Winnym takiego stanu rzeczy jest osadzający się w żeliwnych rurach kamień wraz z rdzą, zatykające światło rur i uniemożliwiające przedostawanie się przez nie wody. Wymiana może być niezbędna podczas poważniejszych awarii wodociągowych, nagminnie zdarzających się w zaniedbanych technicznie budynkach. Za awarie odpowiadają prawie równie często błędy ludzkie, szczególnie te związane z montażami różnego rodzaju czy wykonywaniem prac przy użyciu wiertarki. Trzeba pamiętać, że każda żeliwna instalacja wodno-kanalizacyjna w końcu będzie wymagała takiej wymiany.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze