Czym jest i ile kosztuje służebność drogi?

Szukając idealnej nieruchomości trzeba rozpatrywać wiele opcji. Nie wszystkie działki mają swobodny dostęp do drogi dojazdowej. Sytuacja taka dotyczy przede wszystkim większych działek, z których właściciel wydziela mniejsze i sprzedaje osobno. W takich wypadkach niezbędna staje się ustanowienie służebności drogowej. Kto musi ponieść jej koszty i o jakich kwotach będziemy w ogóle mówić?

 Konieczność stworzenia dojazdu do posesji związane jest z dodatkowymi formalnościami i kosztami. Warto dokładnie prześledzić wszystkie opcje i możliwości, a spośród nich wybrać tę najlepszą. Czasem w dyspucie należy zastanowić się, czy wybrać udział w drodze czy służebność.

Udział w drodze czy służebność – czym się różnią?

Służebność drogi koniecznej dotyczy działek zupełnie pozbawionych możliwości dostania się na nie z drogi publicznej. To sytuacja, w której właściciele dwóch sąsiadujących nieruchomości muszą dojść do konsensusu. Zgodnie z zawartą umową osoba posiadająca dojazd do drogi publicznej z własnej posesji udostępnia przejazd przez swój teren. W takim razie udział w drodze czy służebność – co jest bardziej kłopotliwe, a na co warto się zdecydować? Udział w drodze dotyczy stworzenia prywatnej drogi dojazdowej, na którą składają się wspólnie właściciele posesji, których ów dojazd by dotyczył. Nie zawsze więc istnieje możliwość wybrania udziału w drodze czy służebności. Cena udziału w drodze jest ustalana wspólnie przez wszystkich zainteresowanych. Najczęściej cena udziału w drodze dzielona jest po równo na wszystkich właścicieli.

Cena za służebność gruntową, czyli czy można coś na tym zyskać?

Zgodnie z prawem w określonych przypadkach posiadacz konkretnej nieruchomości może zostać poproszony o odstąpienie lub udostępnienie części swojej posesji. Oczywiście w każdym takim wypadku cel takiego działania jest dokładnie określony. Cena za służebność gruntową, czyli udostępnienie działki, nie jest ustalana odgórnie. To oznacza, że w każdym indywidualnym przypadku cena za służebność gruntową będzie inna, ustalana przez odpowiedni sąd. W najczęstszych przypadkach służebność gruntowa dotyczy służebności koniecznej. Ta ostatnia jest po prostu umożliwieniem dojazdu do posesji swojemu sąsiadowi. Z tym przywilejem związana jest jednak stosowna opłata za służebność drogi koniecznej.

Ile kosztuje służebność drogi?

Podstawowym pytaniem, jakie pada najczęściej z usta właściciela posesji bez dojazdu, jest: ile kosztuje służebność drogi? W przypadku każdej służebności drogi koniecznej opłata ustalana jest indywidualnie dla przypadku. Oznacza to, że to, ile kosztuje służebność drogi, ustala zawsze konkretny sąd. Na fakt, ile kosztuje służebność drogi, wpływa kilka elementów. Podczas rozprawy sąd bierze pod uwagę okoliczności, ewentualne spadki lub wzrosty wartości działek, a także poniesione koszty. Zwykle jednak ustanawiana przez sąd opłata za służebność drogi koniecznej nie jest wyższa, niż wartość obciążonej obowiązkiem nieruchomości.

Ile kosztuje służebność u notariusza?

Ustanowienie służebności koniecznej nie kończy się jedynie na sądzie. W grę wchodzi jeszcze uprawomocnienie umowy u notariusza. Warto więc przygotować się wcześniej na to, ile kosztuje służebność u notariusza? To, ile kosztuje służebność u notariusza, jest bezpośrednio uzależnione od wartości, jaką przedstawia sama nieruchomość. Kwota za notariusza jest liczona proporcjonalnie do przedziału cenowego. Minimalnie za wizytę i wpis u notariusza zapłacimy od 100 zł do 1010 złotych wraz z nadwyżkami w wysokości 0,4%.

Ile kosztuje 1 ar drogi dojazdowej?

Niejednemu inwestorowi kwestia, ile kosztuje 1 ar drogi dojazdowej, spędzała sen z powiek. Cena tego, ile kosztuje 1 ar drogi dojazdowej, jest trudna do jednoznacznego określenia. Na wartość jednego ara ma wpływ bieżąca koniunktura czy rodzaj działki, na jakiej droga miałaby się znajdować. To najważniejsze kwestie, jakie brane są pod uwagę przy ustalaniu cen gruntów pod ten konkretny cel.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze