Jaki mop wybrać

Utrzymanie porządku w domu wymaga nie tylko umiejętności, ale także odpowiedniego sprzętu. Przykładem niezbędnego domowego wyposażenia jest mop. Oferta mopów do mycia podłóg jest bardzo szeroka, dostępne na rynku wyroby różnią się kształtem, rodzajem materiału, z którego zostały wyprodukowane, przeznaczeniem. Jakie mopy wybrać, aby cieszyć się czystą, lśniącą podłogą? Na co zwrócić uwagę?

Mopy do podłogi – rodzaje

Jaki mop wybrać? To pytanie zadają sobie wszyscy, którzy dbają o porządek w domu. W sklepach dostępne są różne rodzaje tych produktów, dlatego ciężko podjąć właściwą decyzję. Warto poznać rodzaje mopów, a także ich przeznaczeniem, dzięki temu wybór przestanie być problemem. Główny podział to:

  • Mopy sznurkowe – to najtańsze i najprostsze mopy, które składają się z połączonych ze sobą sznurków. Nadają się do czyszczenia paneli, podłóg drewnianych, płytek, a także linoleum. Dzięki dużej ilości sznurków, wykonanych z bawełny, mikrofibry lub włókien syntetycznych można dotrzeć nimi w trudno dostępne miejsca, o nieregularnych kształtach. Ich minusem jest niska trwałość, konieczność posiadania wiaderka, a także smugi i białe kłaczki, które mogą po sobie zostawiać.
  • Mopy paskowe – tego rodzaju mopy składają się z pasków, wykonanych z różnego rodzaju materiałów, chłonących wodę. Działają podobnie jak mopy sznurkowe, ale są trwalsze, lepiej zbierają kurz i inne zanieczyszczenia.
  • Mopy płaskie – to lubiany model, który może mieć prostokątny lub trójkątny kształt. Materiał znajduje się na stopie, umocowanej na kiju. Mop płaski jest najczęściej wykonany z mikrofibry, doskonale zbiera kurz, brud, nie pozostawia smug, nadaje się do różnego typu podłóg. Pozwala na szybkie i dokładne umycia dużej powierzchni za jednym pociągnięciem. Plusem tego rodzaju mopów jest możliwość zdejmowania i prania końcówki w pralce. Nakładki mogą być przyczepiane na rzepy lub kieszeniowe. Dostępne są także ulepszone wersja mopów płaskich, które w zestawie mają wiadro z wygodną wyciskarką. Dzięki temu sprzątanie jest proste i szybkie. Inną opcją są mopy płaskie ze spryskiwaczem, do którego wlewa się wodę i środek myjący. Dzięki temu nie ma potrzeby używania wiadra, sprzątanie zajmuje mało czasu.
  • Mopy obrotowe – to urządzenia, które są wyposażone w obrotową głowicę. Występują najczęściej w zestawie z wiadrem, który pozwala odwirować końcówkę z nadmiaru wody, bez konieczności moczenia rąk. Mopy tego typu mają szeroki zakres ruchów, czyszczą dokładnie, również w trudno dostępnych miejscach. Dobry mop obrotowy ma nakładki z mikrofibry lub z bawełny, najczęściej z dłuższymi frędzlami, które czyszczą, bez pozostawiania smug.
  • Mopy parowe – to nowoczesne elektryczne mopy, które myją podłogę za pomocą pary wodnej. Gorące powietrze usuwa różnego typu zabrudzenia, plamy, a także wirusy i bakterie. To doskonale rozwiązanie dla osób, którym zależy na czystości i higienie. Sprawdzi się w domach, w których przebywają małe dzieci oraz alergicy.

Wybór mopa do mycia podłóg – na co zwrócić uwagę?

Zakup idealnego mopa nie jest łatwy. To, co sprawdzi się w domu mamy czy koleżanki, nie zawsze musi spełniać nasze potrzeby. Mop musi być przede wszystkim dobrany do rodzaju czyszczonej powierzchni, najczęściej występujących zabrudzeń, częstotliwości sprzątania, a także naszych indywidualnych potrzeb. Ważna jest trwałości mopa, solidne wykonanie, a także nakładka, wykonana z dobrej jakości, chłonnych tkanin. Mopy na allegro są dobrze wykonane, posłużą przez długi czas. Plusem są wymienne końcówki w zestawie. Czasami warto zapłacić trochę więcej i mieć sprzęt, który będzie skutecznie czyścił podłogi, nie rozpadnie się po kilku pierwszych użyciach. Wybierając mop, warto również zwrócić uwagę na jego wagę. Ciężkie sprzęty mogą utrudniać prace. Ważna jest ergonomiczna rączka, najlepiej teleskopowa, która można ustawić do odpowiedniej długości.

Jaki mop wybrać? Tradycyjny sznurkowy, wygodny paskowy czy nowoczesny mop parowy? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, każdy musi dobrać sprzęt do swoich potrzeb. Warto poznać różne rodzaje mopów i wybrać taki, dzięki któremu podłoga będzie czysta i lśniąca.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze