Ciekawe częstotliwości do nasłuchu

Kiedyś sprzęt nasłuchowy przywodził na myśli filmy szpiegowskie, z Bondem na czele. A jeśli nawet nie wyobrażaliśmy sobie od razu Agenta Jej Królewskiej Mości, to posiadaczy sprzętu nasłuchowego kojarzyło się z pracownikami służb mundurowych: policjantami, strażakami, żołnierzami, żandarmami czy wreszcie agentami, ale np. CBA. Ze skanerów radiowych radiowych korzystają już nie tylko profesjonaliści (jak prywatni detektywi, ratownicy medyczni, pracownicy ochrony czy taksówkarze), ale i amatorzy – dzięki ciekawym częstotliwościom do nasłuchu i w związku z szerszą dostępnością sprzętu nasłuchowego w sklepach internetowych czy stacjonarnych.

Jak złapać ciekawe częstotliwości nasłuchowe?

Do nasłuchu wykorzystuje się odbiorniki oraz skanery częstotliwości radiowych, czyli urządzenia, które przeszukują i odbierają sygnały radiowe. Dodatkowo sprzęty te powinny powinny współpracować z urządzeniami wykorzystującymi technologię radiową.

Działanie urządzeń nasłuchowych opiera się na przeszukiwaniu i odbieraniu oraz przechwytywaniu dzięków, które zarejestruje podsłuch radiowy. Często istnieje też możliwość zintegrowania skanerów z dyktafonem, aby nie tylko słyszeć komunikaty, ale i je nagrywać, a zwłaszcza te najciekawsze częstotliwości nasłuchowe. 

Częstotliwości krótkofalarskie

Nasłuch przez krótkofalówkę to hobby, które się nie starzeje – wciąż ma grono zwolenników. Krótkofalowcy to osoby, które nawiązują dwustronną łączność na poziomie amatorskim poprzez częstotliwości krótkofalarskie, często korzystając z samodzielnie skonstruowanych odbiorników. Korzystają oni z wydzielonych pasm radiowych. Częstotliwości krótkofalarskie to od fal długich, przez średnie, krótkie, po ultrakrótkie i wreszcie – mikrofale.

Wykaz częstotliwości radiowych służb

Czy nasłuch służb jest legalny?

Łączność radiowa jest podstawą platformą komunikacji służb mundurowych i ratowniczych. W dodatku informacje przekazywane są na częstotliwościach niekodowanych, przez co łatwo można je przechwycić, nawet jeśli nie dysponuje się specjalistycznym sprzętem. Wystarczy zwykły skaner pracujący w paśmie UKF/ VHF. Ale rodzi się pytanie: czy słuchanie służb jest legalne? Generalnie tak, o ile spełnimy określone warunki. Czyli jeśli słuchamy tego, co możemy usłyszeć – komunikatów, które są dostępne bez łamania zabezpieczeń. Poza tym nie możemy przekazywać zasłyszanych informacji, zwłaszcza zapisów takich treści, nagrań. Najlepiej zachować dla siebie albo zwyczajnie… zapomnieć.

Częstotliwości radiowe służb mundurowych

Ponadto prawo nie zabrania publikowania częstotliwości radiowych służb mundurowych – są to informacje jawne, a wykaz częstotliwości radiowych służb mundurowych można bez problemu znaleźć w wyszukiwarce internetowej. W każdym razie na pewno są to ciekawe częstotliwości do nasłuchu. 

Częstotliwość kolejowa, częstotliwości PKP

W Polsce częstotliwość kolejowa wykorzystuje pasmo VHF (Very High Frequency). Częstotliwości PKP mieszczą się między 150 a 156 MHz. Dla Służby Ochrony Kolei (SOK) wykorzystuje częstotliwość 154,550 MHz. Szlakowa radiołączność kolejowa odbywa się natomiast w kanałach o szerokości 12,5 kHz, z modulacją NFM. Wykaz częstotliwości PKP można znaleźć np. na stronach poświęconych krótkofalarstwu. 

Częstotliwości służb ratunkowych

Z łączności radiowej korzystają również służby ratownicze różnego typu. Nie tylko Pogotowie Ratunkowe, ale i też jego odmiany: górskie (w tym tatrzańskie), wodne, lotnicze… Zakresy częstotliwości przydziela im Urząd Komunikacji Elektronicznej, stosownie do określonego obszaru.

Nasłuchy Policji i Straży Pożarnej

O ile zakresy częstotliwości służb ratunkowych regulowane są przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, o tyle Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma swoje częstotliwości, których udziela Policji i Straży Pożarnej. Jako że służby te nie podają informacji o swoich częstotliwościach do publicznej wiadomości, trzeba polegać na informacjach zamieszczonych przez internautów na stronach. Wykaz częstotliwości radiowych służb można znaleźć w internecie. W każdym razie Policja i Straż korzystają z kanałów o szerokości 12,5 kHz, o modulacji FM (NFM). 

Częstotliwości radiowe służb mundurowych różnią się i zależą oczywiście od regionu, każde miasto ma inną częstotliwość. W każdym razie można przyjąć, że Policja pracuje najczęściej na częstotliwościach 172,000-174,000 MHz, a komunikaty można wychwycić nawet w odległości do kilkudziesięciu kilometrów od miejsca nadawania. Policja od kilku lat próbuje wprowadzić całkowite szyfrowanie wiadomości, jednak póki co wciąż można dowiedzieć się ciekawych informacji o zatrzymanych: imię i nazwisko, adres, PESEL…

Podsumowanie

Podsumowując: aby zdobyć ciekawe częstotliwości do nasłuchu, trzeba się naszukać. W każdym razie w sieci są coraz popularniejsze strony, gdzie bez problemu można znaleźć ciekawe częstotliwości nasłuchowe: czy będzie to częstotliwość kolejowa (częstotliwości PKP), częstotliwości radiowe służb mundurowych, czy częstotliwości służb ratunkowych.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze