Jak sprawdzić wymiary działki?

Dokładne wymiary działki potrzebne są nam nie tylko w celu weryfikacji oferty biura nieruchomości przed zakupem, ale także przy projektowaniu domu czy dowolnego lokalu. Szczególnie istotne jest to w przypadku surowych planów zagospodarowania przestrzennego czy gęstej zabudowy. Na szczęście są sposoby, jak sprawdzić wymiary działki nawet bez wychodzenia z domu.

Dzięki cyfryzacji urzędów wiele oficjalnych dokumentów i zapisów jest dostępnych poprzez strony internetowe. To znacznie ułatwia dopinanie spraw związanych z zakupem działki czy późniejszą budową. W takim razie gdzie sprawdzić dokładne wymiary działki, aby mieć absolutną pewność?

Jak sprawdzić wymiary działki na miejscu?

Jeśli działka przechodziła przez podział gruntów, czyli była w niedługim czasie wyodrębniana z większej powierzchni, powinna posiadać w swoich granicach oznaczenia geodezyjne. Geodeta po wykonaniu pomiarów zazwyczaj oznacza granice w czterech narożnikach – za pomocą betonowych wskaźników z krzyżykami lub za pomocą patyków – z braku lepszego dostępnego rozwiązania pod ręką. To jeden z prostszych sposobów na to, jak sprawdzić wymiary działki – w tym wypadku wystarczy metr czy orientacyjna długość liczona krokami lub precyzyjniej – metrem. Stąd prosto do sposobu, jak obliczyć powierzchnię działki – wystarczy pomnożyć wartość jednego i drugiego jej boku. Jeśli konieczne są dokładniejsze pomiary, niezbędne będzie znalezienie działki w systemie online.

Gdzie sprawdzić dokładne wymiary działki w Internecie?

Podstawą do sprawdzenia, gdzie sprawdzić dokładne wymiary działki, jest poznanie jej numeru ewidencyjnego – dzięki niemu można znaleźć także plany gminy czy miasta, związane bezpośrednio z tym terenem. Właśnie do urzędu miasta bądź starostwa powiatowego możemy udać się w celu weryfikacji wielkości działki – w wydziale geodezji udostępnione zostaną nam wszystkie niezbędne dane. Jednak to nie jedyne miejsce, gdzie sprawdzić dokładne wymiary działki – jednym z bezpieczniejszych miejsc jest Geoportal. Aby z niego skorzystać, trzeba znać numery działki. Osoby odpowiedzialne za przedstawienie oferty na jej sprzedaż powinny je do tego celu udostępnić. W Internecie coraz częściej można znaleźć serwisy działające na podobnych zasadach.

Jak sprawdzić wymiary działki po numerze?

Korzystanie z Geoportalu i wszystkich podobnych mu serwisów jest bardzo proste. Sposób na to, jak sprawdzić wymiary działki po numerze, wymaga po prostu wpisania ich w wyznaczonym miejscu. Po zaakceptowaniu na ekranie powinna pojawić się mapa z dokładnie zaznaczonym obszarem działki i podstawowymi danymi na jej temat. Na mapie będą również widoczne sieci wodociągowe czy kanalizacyjne oraz sieci energetyczne, a także sposób zagospodarowania. Jeśli Geoportal nie wynajduje działki po numerach, konieczne jest zweryfikowanie danych z wydziałem geodezji. Zdarza się, że dane o podziałach i nadaniu nowych numerów są do systemu wprowadzane ze sporym opóźnieniem.

Gdzie sprawdzić wymiary działki budowlanej?

Niezależnie od rodzaju działki, podstawowych informacji o nich będziemy zawsze szukać w tych samych miejscach – Geoportal udostępni także widok na przebiegające granice działki. Dzięki miejscu w Internecie, gdzie można sprawdzić wymiary działki budowlanej, można od razu sprawdzić, czy planowana przez nas inwestycja budowlana zwyczajnie na działce się zmieści. Prawo budowlane wymaga bowiem rygorystycznego trzymania dystansu od granic posesji. Dzięki prostemu sposobowi na to, jak sprawdzić powierzchnię działki, możemy od razu wykluczyć pewne propozycje nieruchomości, a wziąć pod uwagę inne.

Urzędowe sposoby, jak sprawdzić powierzchnię działki

Do tego, jak sprawdzić powierzchnię działki, można wykorzystać dwa inne, urzędowe dokumenty. Są to wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wydawanego na specjalny wniosek, lub decyzji o warunkach zabudowy, gdy dla danego regionu nie został stworzony MPZP. Dzięki tej prostej metodzie, jak sprawdzić wymiary działki po numerze, wyjaśnia się zwykle wiele kwestii.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze