W jakiej temperaturze prać firanki?

Nawet w nowoczesnych domach wciąż kocha się tradycyjne sposoby dekorowania okien – misterne wzory delikatnych firanek oraz nietypowe ich formy czy kunsztowne upięcia od zawsze stanowiły znakomita ozdobę. To także element, który zapewnia domownikom intymniejszą atmosferę, zwłaszcza w domach i blokach zlokalizowanych blisko głównych ulic. Jednak aby stanowiły ozdobę, muszą być utrzymane w nienagannej czystości.

W ten sposób okazuje się, że najważniejszym pytaniem nie jest to, na jakie firanki się decydować, ale to, w jakiej temperaturze prać firanki, aby zawsze były śnieżnobiałe. Sposobów na utrzymanie ich w doskonałym stanie jest przynajmniej kilka. Warto je poznać.

Pranie firanek w pralce automatycznej – od czego zacząć?

Najważniejszą kwestią jest to, czy pranie firanek w pralce automatycznej jest w ogóle dopuszczalne w punktu widzenia producenta. Dekoracje okienne wykonywane są z delikatnych, zwykle cienkich tkanin, które wymagają odpowiedniego traktowania – również pod względem użytych do czyszczenia detergentów. Aby usunąć zabrudzenia z firanek, w tym gromadzący się w nich kurz, trzeba dowiedzieć się, jak prać firanki w pralce automatycznej – nie jest to tak oczywiste, jak w przypadku wszystkich innych, codziennych ubrań czy tekstylnych dodatków.

Przygotowanie do prania firanek w pralce automatycznej

W każdym przypadku podstawą tego, jak prać firanki w pralce automatycznej, jest sprawdzenie metki oraz zaleceń producenta – niektóre tkaniny ze względu na swoje właściwości czy strukturę nadają się jedynie do prania ręcznego w letniej wodzie i delikatnych, specjalnych środkach piorących. Jeśli jednak możliwe jest pranie firanek w pralce automatycznej, te bardzo zabrudzone można wstępnie przygotować. Najpierw należy je dokładnie wytrzepać, a następnie poddać namaczaniu przez około godzinę w proszku do prania – najlepiej specjalnym, przeznaczonym jedynie do firanek. W chwili, kiedy proszek jest rozpuszczony, można firanki włożyć do automatu. Dodatki do wstępnego prania można dobierać zgodnie z rodzajem zabrudzenia – temperatura prania firanek w takim wypadku nie może być wyższa niż 40 stopni Celsjusza. Do moczenia firanek wiszących u palacza warto dodać sodę oczyszczoną, zatłuszczone firanki z kuchni zostaną skutecznie odplamione dzięki dodatkowi płynu do mycia naczyń, a te kolorowe „lubią” płyn do płukania tkanin – dzięki niemu można uniknąć niechcianych przebarwień na materiale. Jednak zalecenia, jak prać firanki w pralce automatycznej, na jakim programie prać firanki oraz jaka jest właściwa temperatura prania firanek, to kolejna ważna kwestia.

Jak prać firanki w pralce automatycznej? Kilka wskazówek

Często pojawia się pytanie o to, w ilu stopniach prać firanki w pralce. Optymalna temperatura prania firanek to zazwyczaj trzydzieści stopni Celsjusza, jednak trzeba dobierać ją do posiadanych detergentów – niektóre z nich potrzebują dziesięciu stopni więcej, aby zacząć działać. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to, w ilu stopniach wypierzemy firanki w pralce, będzie miało bezpośredni wpływ na ich późniejszy wygląd – bardzo delikatne tkaniny mogą nawet ulec deformacji. Jeśli posiadany przez nas środek do prania firanek wymaga temperatury 40 stopni prania firanek, a tkanina jest bardzo delikatna, warto poświęcić nieco więcej czasu na ich ręczne pranie w chłodniejszej wodzie z użyciem innych środków, na przykład płatków mydlanych. Dla wyglądu tkaniny nie bez znaczenia jest to, na jakim programie prane są firanki – najlepiej będą prezentować się po czyszczeniu na specjalnych programach do prania firanek – można znaleźć je w nowszych modelach pralek – lub na programie prania ręcznego. Trzeba pamiętać, żeby na takim programie prać firanki, który nie ma wirowania. Aby uniknąć kłopotliwe prasowania, dobrze odciśnięte ręcznie, ale wciąż wilgotne, można powiesić na oknie.

Dekoracyjne ozdoby okienne, czyli jak prać firanki w pralce automatycznej, aby się nie zniszczyły?

Niektóre firanki posiadają dodatkowe ozdoby, jak naszyte koraliki, cekiny albo chwosty. Trzeba je zabezpieczyć na czas prania firanek w pralce automatycznej, trzeba też uwzględnić to, w jakiej temperaturze prać firanki w pralce, jeśli posiadają takie elementy, zwykle wrażliwe na temperatury.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze