Złączki PEX U czy TH – różnica. Jaka zaciskarka do rur pex U czy TH?

Złączki, czyli innymi słowy nyple, to niewielkie elementy, głównie żeliwne, stalowe lub mosiężne, wykorzystywane do połączeń rurowych w instalacjach hydraulicznych i gazowych oraz przy innych pracach montażowych.

Złączka to element w kształcie rurki, która posiada po obu swych końcach gwinty zewnętrzne (tzw. Withwortha), a w środkowej części sześciokątny pierścień w formie płaskiej nakrętki, która ma za zadanie ułatwiać przykręcenie złączki kluczem. Wykorzystuje się ją w celu scalenia dwóch różnych elementów rurowych posiadających gwint wewnętrzny (np. dwóch kolanek, trójnika i kolanka, mufy i kolanka, zwężki i kolanka etc.). 

W tekście sprawdzimy, odmiennej specyfiki nypli. Jak złączki typu PEX U czy TH różnią się od siebie, a także jaką wybrać zaciskarkę do rur PEX U czy TH.

Zobacz: Jak sprawdzić kondensator?

Złączki PEX U czy TH różnica 

Jakie uwarunkowania trzeba brać pod uwagę przy wyborze złączek na rurach? Najważniejszą rzeczą jest tutaj dostosowanie typu złączki do rodzaju instalacji, którą mamy w planach wykonać. Rury, przez które przebiega woda służąca do ogrzewania podłogowego, funkcjonują na odmiennych skalach temperatury, niż przewody, w których płynie chociażby woda użytkowa.

Jak wygląda scalone połączenie złączek zaciskanych z rurą PEX? Rurę trzeba przeciąć pod kątem prostym. W tym miejscu trzeba skalibrować rurę, tzn. przygotować należycie jej zakończenie. Wówczas podczas osadzania na kształtce, rura nie uszkodzi uszczelniającego oringa. Kolejno na przycięty koniec przewodu należy wsunąć nakrętkę wraz z pierścieniem zaciskowym. Następnie dokręcić nakrętkę na złączkę za pomocą kluczy – pierwszy jest osadzony na kształtce a drugi na nakrętce. W rezultacie skręcenia, pierścień zaciska się pod nakrętką dociskając rurę i trwale uszczelniając połączenie.

W przypadku chęci wykonania instalacji opartej na skręcanym systemie PEX, trzeba brać pod uwagę, że złączki tworzą połączenia rozłączne, co oznacza, że w razie potrzeby można je ponownie rozkręcać i łączyć. Gwarantem adekwatnej szczelności w tym sposobie jest zaciśnięcie pierścienia wokół końcówki rury za pomocą skręcenia nagwintowanych części korpusu złączki. 

Źródło: allegro.pl

Złączki PEX U czy TH mimo różnic, rekomendowane są zarówno w wersji zaciskanej, jak i skręcanej do tworzenia połączeń rur z polietylenu. Warto mieć tu na uwadze, że tego rodzaju rur nie wolno łączyć ze sobą poprzez zgrzewanie czy klejenie. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj scalanie poprzez skręcane lub zaciskanie złączki.

Różnica złączek PEX U czy TH nie jest stosunkowo duża, ponieważ złączki PEX są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami zacisków TH, U i B. Należy jednak pamiętać, że do złączek o rozmiarze 32 zaleca się stosować zaciski typu TH, gdyż lepiej się one sprawdzą. Zasadniczą różnicą u złączek PEX U czy TH jest to, że TH zaciska się dwoma okręgami, a U trzema okręgami. Typ TH jest wydaje się też być różnym użytkownikom, masywniejszym niż wersja U. 

Jaka zaciskarka do rur PEX U czy TH

W trakcie wykonywania rozmaitych instalacji sanitarnych, czy wodno-kanalizacyjnych wykorzystujemy szereg fachowych narzędzi. Jednym z nich jest zaciskarka do rur. Stanowi ona sprzęt umożliwiający szybkie i bardzo precyzyjne scalanie elementów wykonanych z różnych tworzyw, które determinują, jaki typ zaciskarki powinniśmy wybrać. Taki sposób działania przekłada się na optymalną i efektywną pracę projektowanej i realizowanej instalacji.

W przypadku styczności z systemem PEX warto jednak zadać sobie pytanie jaką zaciskarkę do rur PEX U czy TH należy wybrać. Otóż wpływ ma tutaj rodzaj złączek, który zdecydujemy się zacisnąć. Szczękę U zaciskarki umieszcza się prostopadle na stalowym pierścieniu tak, aby mogła się ona stykać z kołnierzem złączki, z kolei szczęka TH pokrywa element, pierścień już na złączce. Następnie wykonuje się scalanie, manualnie operując urządzeniem tak długo, aż uda nam się całkowicie zawrzeć szczęki narzędzia. Następnie w obu systemach powinno się sprawdzić wytrzymałość połączenia w próbie ciśnieniowej.

Różnica między złączkami PEX U czy TH nie są duże. Obie bardzo dobrze sprawdzają się, gdy potrzebujemy połączyć ze sobą określone kształty. Odpowiadając na pytanie jaką wybrać zaciskarkę do rur PEX U czy TH warto brać pod uwagę, jaki wykorzystujemy typ złączek, ponieważ lepiej jest zaciskać je kompatybilnym z nią urządzeniem.

Zobacz: Jaka glebogryzarka spalinowa jest najlepsza?

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze