Wykończenie boków schodów – zrób to z gracją!

Większość inwestorów, przygotowując projekt schodów, skupia się głównie na ich wierzchniej stronie. Odpowiedni materiał, kolor, dobrana do wnętrza stylistyka – oczywiście to wszystko jest ważne, nie można jednak zapominać o detalach. To detale tworzą idealną całość – w przypadku schodów tym istotnym detalem jest wykończenie boków schodów.

Oceniając pracę fachowca przed jego zatrudnieniem warto zwracać uwagę właśnie na szczegóły. Elementami schodów, które wykańcza się najtrudniej i które bywają zaniedbywane, są właśnie boki. Nie każde ich wykończenie będzie się estetycznie prezentować. W takim razie jak wykończyć boki schodów?

Polecane sposoby na wykończenie boków schodów

W budynkach, gdzie ciąg schodów jest dobrze wyeksponowany, trzeba szczególnie zadbać o ich estetyczne wykończenie. Na szczęście jest kilka sprytnych sposobów na to, jak wykończyć boki schodów. Oczywiście najwięcej problemów w tej kwestii sprawiają pełne, ciężkie schody betonowe, które pokrywane są najczęściej płytkami lub drewnem, rzadziej panelami. Wśród stosowanych metod na wykończenie boków schodów wymienia się zastosowanie tych samych płytek, tylko odpowiednio dociętych lub zastosowanie specjalnych dodatków. Bywa, że boki schodów po prostu są wygładzane, wygipsowane i pomalowane – i tak pozostawione bez dodatkowego wykończenia, jednak to nie jedyna rzecz, jaką można z nimi zrobić. Warto również zadbać o wygląd oraz wykończenie samych stopni – i ich bocznych elementów oraz zabezpieczenie ich przed zniszczeniem. W sklepach znajdziemy idealnie nadające się do tego celu silikonowe nakładki na schody.

Silikonowe nakładki na schody – kiedy warto z nich skorzystać?

Ze sprytnej metody, jak wykończyć boki schodów, warto skorzystać szczególnie wtedy, gdy są one narażone na nadmierną eksploatację czy nieplanowane i niekontrolowane zniszczenia. Zwykle silikonowe nakładki na schody najlepiej sprawdzają się, kiedy w domu są małe dzieci lub gdy w domu przebywają zwierzęta, szczególnie psy i koty. Silikonowe nakładki na schody zapewniają nie tylko odpowiednie wykończenie boków schodów, ale i gwarantują bezpieczeństwo wszystkim istotom, które akurat znajdują się na schodach. Silikon bowiem sprawia, że błyszczące, lakierowane stopnie – niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane – przestają być śliskie dzięki antypoślizgowym właściwościom silikonu. Silikon nadaje się na wykończenie boków schodów również z innej przyczyny – to materiał, który naprawdę trudno zniszczyć. Jeśli jest miękki, elastyczny, doskonale przylega do powierzchni schodów, nie przesuwa się, a jednocześnie znakomicie zabezpiecza ranty, to można rzec, że jest to materiał idealny do takich zadań.

Czy silikonowe nakładki na schody to droga inwestycja?

Jeśli wykończyliśmy schody same w sobie, to zdecydowanie największa inwestycja jest już za nami. Cena silikonowych nakładek na schody będzie uzależniona nie tylko od producenta, ale przede wszystkim od rozmiaru nakładki. Najczęściej jednak koszt zakupu jednej sztuki nie przekracza kilkudziesięciu złotych. Ostateczną kwotę otrzymamy po pomnożeniu ilości schodów wymagających zabezpieczenia razy cena jednostkowa nakładki.

nakładki na schody

Zalety silikonowych nakładek na schody – czy to dobre wykończenie boków schodów?

Jeśli zależy nam na naprawdę dobrym, a jednocześnie niezbyt rzucającym się w oczy zabezpieczeniem krawędzi schodów, to silikonowe nakładki na schodki sprawdzą się zdecydowanie najlepiej. Zwykle kupujący preferują przezroczyste nakładki, które po zainstalowaniu na stopniu dopasowują się do odcienia materiału, na jakim leżą. Dzięki temu są subtelne, nienachalne, eleganckie, nowoczesne, a jednocześnie bardzo funkcjonalne. W sklepach dostępne są podobne w funkcji, ale zdecydowanie bardziej widoczne dla patrzącego, całe systemy wykończeniowe schodów. Za takie trzeba jednak znacznie więcej zapłacić i niekoniecznie każdemu przypadną do gustu.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze