Jakie gwoździe do deskowania, ład, więźby dachowej?

Trwała konstrukcja dachu to nie tylko dobre materiały – składają się na nią również gwoździe, którymi całość będzie dobrze zabezpieczona. Z tego artykułu dowiesz się, jakimi gwoździami przybijać łaty, jakie gwoździe do kontrłat warto zastosować, jaką długość gwoździ do deskowania dachu wybrać oraz jakie gwoździe do więźby dachowej są najlepsze. Zapraszam do lektury. 

Jakie gwoździe do deskowania?

Jakie gwoździe do deskowania? Deskowanie dachu nie jest tanią sprawą, zwłaszcza teraz, kiedy ceny materiałów są tak wysokie. Jednak deskowanie wzmacnia konstrukcję, stabilizuje ściany szczytowe, wygłusza, jest izolacją termiczną, wydłuża żywotność membran i pap – zalet jest naprawdę wiele. Jeśli chcesz w pełni z nich skorzystać, to po pierwsze – wybierz dobre drewno (najlepiej impregnowane, suche deski), zwróć uwagę na ich szerokość i długość, pamiętaj o szczelinach wentylacyjnych oraz wybierz dobre gwoździe do deskowania. 

Specjaliści na forach budowlanych w wątkach: Jakie gwoździe do deskowania? radzą, aby do deskowania używać gwoździ skrętnych i pierścieniowych. Czarne gwoździe, które nie są ocynkowane ,nie nadają się do deskowania. Ocynkowanie nie jest tu głównym problemem, chociaż bez niego gwoździe szybko rdzewieją. Czarne gwoździe, które nie są gwoździami  pierścieniowymi do deskowania,  nie gwarantują solidnego mocowania.

Długość gwoździ – jakie gwoździe do deskowania dachu? Na to pytanie niestety Ci nie odpowiem, bo nie wiem, jakiej grubości masz deski. Jeden ze specjalistów na forum napisał, że powinno się używać gwoździ o długości 2,5 grubości przybijanego elementu. Jeśli nie jesteś pewny, jaką gwoździe do deskowania dachu u Ciebie powinny mieć długość, to najlepiej, jeśli podasz na jakimś specjalistycznym forum grubość swoich desek i spytasz, jaka długość gwoździ do deskowania dachu w Twoim przypadku będzie najlepsza. Na pewno najlepiej sprawdzają się gwoździe pierścieniowe do deskowania lub skrętne, jednak długość gwoździ do deskowania, jest już indywidualną sprawą.

Jakie gwoździe do łat?

Jakie gwoździe do łat wybrać? Jakimi gwoździami przybijać łaty? Dla niektórych w przypadku łat również sprawdza się zasada, aby używać gwoździ o długości 2,5 grubości przybijanego elementu. Są osoby, które uważają, że nie powinno się do grubości elementu doliczać kontrłat. Jakimi gwoździami przybijać łaty? Większość internautów na forach poleca gwoździe skrętne o długości 125 mm. Część użytkowników nie zgadza się z tym – według nich ten rodzaj gwoździ (skrętny/pierścieniowy) nie nadaje się do przybijania łat, bo ciężko jest je później wyciągnąć w razie prostowania łat. Są ludzie, którzy przybijają łaty gwoździami o długości 90 mm – większość jednak stawia na te gwoździe 125 mm.

Jakie gwoździe do deskowania dachu?

Już wiesz, jaki rodzaj gwoździ do deskowania dachu wybrać – skrętne lub pierścieniowe i koniecznie ocynkowane. Wróćmy jeszcze na chwilę do zagadnienia, jaką długość gwoździ do deskowania dachu wybrać. Jedna z osób, która zajmuje się deskowaniem, napisała, że należy wybrać takie gwoździe, które wejdą w mocowaną deskę na minimum 5 cm. Ile gwoździ należy wbić do jednej deski, którą mocujemy do krokwi? Minimum 3. 

Kontrłaty na gwoździe czy wkręty? 

Kontrłaty są kluczowe w konstrukcji dachów spadowych. To dzięki niej tworzy się odstęp między więźbą dachową a dachówką. Bez kontrłat Twój dach mógłby zacząć przeciekać, a w domu powstawałyby nieestetyczne zacieki. Ułatwiają one również zamontowanie pokryć dachowych. W zakładaniu kontrłat kluczowe są odległości – określane są zawsze przez producentów pokryć dachowych. Nie bez znaczenia jest również rodzaj materiału, z którego wykonane będą te kluczowe listwy/deski drewniane – najczęściej wybiera się te, które wykonane są ze świerku, sosny czy jodły. 

Kontrłaty – na gwoździe czy wkręty? Tu zdania są podzielone, ale większość wybiera wkręty. Dlaczego? Bo według wielu osób wkręty zapewniają mocniejsze mocowania. W wątku: Kontrłaty na gwoździe czy wkręty? jeden z użytkowników napisał, że wkręty są nie tylko mocniejsze, ale również wygodniejsze. Szybko można je wkręcić i wykręcić – co w przypadku gwoździ nie jest takie proste. Mają one również wpływ na termoizolację dachu – na wkręty można przymocować ocieplenie nakrokwiowe. 

Długość gwoździ do deskowania 

Długość gwoździ do deskowania, zależy od tego, jakiej grubości masz deski – większość specjalistów radzi, aby zastosować 2,5 grubości przybijanego elementu. Gwoździe pierścieniowe do deskowania dachu większość ludzi mocuje gwoździarką – mało kto używa do tego młotków, jednak są osoby, które są zwolennikami takiej metody. 

Jakie gwoździe do więźby dachowej?

Jakie gwoździe do więźby dachowej? Więźba dachowa to całość szkieletu – jego części łączy się w różny sposób. Najczęściej wkrętami ciesielskimi, gwoździami pierścieniowymi (do deskowania np.) lub złączami. Tylko fachowiec jest Ci w stanie powiedzieć, jakie gwoździe do więźby dachowej sprawdzą się u Ciebie – na pewno muszą być ocynkowane. W większości używa się tych pierścieniowych i skrętnych.

Już wiesz, jakie gwoździe do kontrłat, łat i dachowania wykorzystać. Daj znać w komentarzu, na jakie gwoździe do kontrłat się zdecydowałeś – a może postawiłeś na wkręty ciesielskie?

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze