Jeśli żyjesz poza miejską dżunglą, a w Twoim otoczeniu znajdują się jakiekolwiek drzewa owocowe, czy ozdobne, to wraz z nadejściem wiosny – a dokładniej maja – pojawia się problem. Czy jesteś miłośnikiem robaczków i hodujesz na swoich trawnikach mrówki, musisz przyznać, że majowy chrząszcz żerujący na liściach drzew to spory kłopot. Szkodnik jest nad wyraz natrętny i natarczywy. Z jakiegoś powodu nie chce zostawić nas w spokoju, a jego donośnie buczenie brzmi niczym mały helikopter. Już sama myśl o tym, przywołuje panikę i skojarzenie z wywołującymi powszechne przerażenie szerszeniami. A wraz z tym pojawia się również pytanie: chrabąszcz majowy czy gryzie?
Zdecydowanie lepiej jest wiedzieć, czego możemy się spodziewać po tym potworku i czy naprawdę jest on tak przerażający, jak go słychać. Co ważniejsze musisz też wiedzieć, w jakim okresie on występuje i schodzi na ziemię, by uprzykrzać nam wieczorne spacerki. Z humorystycznego punktu widzenia jest to nie lada gratka dla moich psów i choć nie jest to najlepszy pomysł na to, jak zwalczać chrabąszcza majowego, tak nasi pupile w końcu będą mieli szansę się wykazać i ochronić swoich właścicieli przed denerwującymi szkodnikami.
Chrabąszcz majowy – larwa
Zapewne, z niejednego zderzenia z tym robaczkiem, wiesz, że są stosunkowo duże i, na nasze nieszczęście, potrafią latać. Choć wydaje się, że matka natura wahała się co do tej decyzji, patrząc na to, jak opornie im idzie wznoszenie się w powietrze i omijanie przeszkód. Mają one brunatne skrzydła pokryte meszkiem.
Larwa tego chrząszcza jest w tym przypadku prawdziwym szkodnikiem. Może osiągać do 60 mm, przypomina trochę gąsienice motyli i ma gryzący aparat gębowy, którym skutecznie podjada nasze ogródki i uprawy. Chrząszcz majowy zimuje nawet do 1 metra pod ziemią, a ich rozwój trwa aż 5 lat. W tym czasie larwy – zwane pędrakami – żerują w glebie i sieją spustoszenie w naszych ogrodach. To za ich sprawką trawa zaczyna żółknąć i ostatecznie obumierać. Tak samo dzieje się z innymi roślinami, przeważnie drzewkami owocowymi lub ozdobnymi.
Chrząszcz majowy w czerwcu
Chrząszcz majowy w czerwcu brzmi dość specyficznie. Skoro jest majowy, to co on jeszcze robi, denerwując nas w kolejnym miesiącu? Niestety mimo swojej nazwy, chrząszcz ten ma swój okres godowy w maju, czerwcu, a nawet i na początku lipca. Oprócz niego jest jeszcze inny rodzaj chrząszczy występujących właśnie w czerwcu. Są one nieco mniejsze, ale równie uparte w obijaniu się o ludzi w godzinach wieczornych. Jego nazwa to Guniak Czerwczyk. Dla wielu osób pewnie będzie to sporą ulgą, ale na pytanie, czy gryzie, odpowiedź brzmi “nie”. Są one nie szkodliwe, choć spotkanie z nimi jest równie nieprzyjemne, co z ich majowymi braćmi.
Chrząszcz majowy – jak zwalczać?
Wiele osób szuka sposobu na zwalczanie chrabąszcza majowego, ponieważ wydawać by się mogło, że wieczorami czyha na nas i próbuje atakować. Ale tak naprawdę jest on szkodnikiem, który zagraża naszym uprawom o wiele bardziej niż nam. W dodatku najważniejszą rzeczą, o której każdy powinien wiedzieć, jest to, że chrząszcz majowy jest najbardziej szkodliwy jako larwa. Choć osobniki dorosłe są niemałym utrapieniem, to nie mogą równać się z ich potomstwem. Larwy chrabąszcza zwane pędrakami są jednymi z największych wrogów hodowców roślin. Młode, kilkuletnie drzewa nie mają z nimi szans bez pomocy człowieka. Co ciekawe, specjaliści w tej dziedzinie mówią, że larwa chrabąszcza majowego sieje większe spustoszenie niż pożar lasu. Z danych wynika, że po pożarze, już po roku lub dwóch leśnicy są w stanie odnowić, zasadzić i odzyskać uprawę, natomiast w przypadku chrząszcza majowego, proces ten może zając nawet do 10 lat.
Wiedząc już, czym grozi pozwolenie chrabąszczom majowym na swobodne rozwijanie się, nie ma co czarować, że trzeba się ich pozbywać. Zadanie to jest żmudne i jest na to kilka sposobów, które możemy wypróbować sami i stwierdzić, które nam najbardziej pasuje. Można to zrobić własnoręcznie bądź za pomocą preparatów zakupionych w sklepach. Jest też opcja korzystania z naszych zwierzęcych sprzymierzeńców i ułatwiania im pracy.
Majowy chrząszcz żerujący na liściach drzew – skuteczne sposoby na zwalczanie
Szukając informacji o tym, jak możemy poradzić sobie z istną inwazją tych natrętnych owadów, bardzo pomocne mogą okazać się przetestowane i sprawdzone sposoby innych ludzi. Dzięki temu w wyszukiwarce królują takie hasła jak “chrząszcz majowy zwalczanie forum”. To właśnie na forach internetowych możemy znaleźć odpowiednie porady, dotyczące naszego chrabąszczowego problemu.
Chrząszcz majowy zwalczanie forum – osobniki dorosłe
Majowy chrząszcz żerujący na liściach drzew jest stosunkowo prosty w likwidacji. Zwalczanie dorosłych osobników jest łatwiejsze od pozbycia się jego larw. Jak zwalczać chrząszcza majowego? Najbardziej aktywne są one wieczorem, kiedy odbywają gody. Wtedy najlepiej zostawić je dla ptaków, które z chęcią pokuszą się o ten przysmak. Nietoperze to również nasi sprzymierzeńcy w tej wojnie ogrodowej z paskudnymi szkodnikami. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, z chęcią zawitają do nas i pomogą pozbyć się chrabąszczy. W ten sposób szybko osiągniemy, oczekiwany efekt.
Jeśli sami chcemy zająć się tym problemem, potrzebna nam będzie płachta i budzik na wczesne godziny poranne. To właśnie o tej porze, chrabąszcze są najmniej aktywne, a co najciekawsze, nie są też wtedy zdolne do lotu. Majowy chrząszcz żerujący na liściach drzew jest wtedy zbyt ospały, by zarejestrować, co się dzieje. Chrabąszcze pozwolą się wtedy strzepnąć drzew i opadną na przygotowaną przez nas płachtę. Następnie będziemy mogli zdeptać je lub spryskać środkiem chemicznym, w ten sposób pozbywając się problemu. Jest to sposób stosowany od wielu lat przez ogrodników i sadowników, także warto mu się przyjrzeć.
Chrząszcz majowy larwa – jak zwalczać?
Należy jednak pamiętać, że jedyne, co złego robią dorosłe osobniki, to rozmnażanie się i składanie jaj, ponieważ to właśnie larwy są prawdziwym problemem. Musimy się z nimi zmierzyć prędzej czy później i od nas zależy, czy pozwolimy im przejąć nasz ogród bądź uprawy. Do działań prewencyjnych należy – jeszcze przed zasadzaniem roślin – przekopywanie ogródka i wyrzucanie larw na powierzchnię gleby, gdzie są one bezbronne i stają się łatwym celem dla ptaków, kretów lub dzików, które zajmą się resztą. Dobrze jest też stosować preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych, które umożliwiają nam skuteczne pozbycie się chrabąszcza majowego i jego pędraków. Należy wtedy spryskiwać powierzchnię trawnika naszym środkiem chemicznym, który szybko zwalczy te szkodniki.
Możemy te, do czego coraz częściej zachęcają nas leśnicy i inni specjaliści, korzystać z ekologicznych sposobów na radzenie sobie z chrząszczami majowymi. Bardzo skutecznym sposobem są preparaty nicieniowe. Są one przyjazne dla ludzi, zwierząt i roślin, natomiast świetnie radzą sobie z larwami chrząszczy. Nicienie są jednymi z nielicznych naturalnych wrogów pędraków. Wnikają one w ciało larw chrząszczy i rozmnażają się w jej wnętrzu. Po eliminacji jednego pędraka przenoszą się dalej w poszukiwaniu kolejnego.
Czy chrabąszcz majowy gryzie?
Duże owady, a także ich silny aparat gębowy wywołują niepokój. Wielu ludzi myśląc o chrabąszczu majowym, zastanawia się czy gryzie? Na całe szczęście nie musimy się tego obawiać. Rzadko zdarza się by, te chrząszcze chciały ugryźć człowieka, ale nawet jeśli spróbują, nie będzie to nic innego, jak właśnie próba. Ich aparaty gębowe nie są przystosowane do przegryzania skóry, więc jedyne co możemy wtedy poczuć to łaskotanie. Nie musimy się ich bać, choć zderzenie z nimi oczywiście do przyjemnych nie należy.
Chrabąszcz majowy gryzie i sieje spustoszenie jednak tylko w kontekście naszych upraw. W odpowiedzi na pytanie, czy gryzie ludzi, odpowiedź jest przecząca. Na całe szczęście ich aparaty gębowe są bezużyteczne w starciu z naszym naskórkiem, choć jak już wspomniałam, chrabąszcze majowe rzadko kiedy porywają się na faktyczną próbę ugryzienia. O wiele bardziej zainteresowane są swoimi godami i żerowaniem na liściach drzew. Ludzie są im obojętni. Traktowane są jako “najgłupsze owady”, ponieważ o wszystko się obijają i całymi chmarami wlatują w ściany, ludzi czy drzewa.
Wiesz już teraz, że choć osobniki dorosłe są denerwujące, a dla niektórych przerażające, to jednak nie stanowią one żadnego zagrożenia dla ludzi. Są jednak wrogiem naszych upraw, ogródków i sadów. Masz już dość natrętnych owadów, które wpychają się we włosy i obijają o Twoje ciało przy każdym wieczornym spacerze w maju i czerwcu? A może po prostu lubisz, jak Twoje roślinki rosną w ogrodzie zamiast żółknąć i umierać? Niezależnie od motywacji, potrzebujesz pozbyć się chrabąszczy majowych ze swojego otoczenia. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej na tym wyjdziesz.
Najlepiej jest używać preparatów ekologicznych i zwalczać problem u źródła – likwidować pędraki. Larwa chrząszcza majowego posłuży pasożytom za środowisko do rozmnażania się, które szybko i skutecznie unicestwi. Co ważne, jest to działanie zupełnie naturalne i nieszkodliwe dla ludzi oraz zwierząt.
Przy pozbywaniu się dorosłych osobników dobrze jest zabrać się do tego ręcznie, zbierając je rano z drzew na płachtę i likwidując. Warto też pamiętać o pożytecznych zwierzętach, które chętnie nam pomogą w walce. Są to przede wszystkim ptaki, ale również nietoperze. Pozostaje mi tylko życzyć Ci powodzenia i jeszcze raz przypomnieć: spokojnie, one nie gryzą.
Sprawdź też: