Ile kosztują schody z paneli?

Co jest jednym z ostatnich, dużych kosztów dla inwestorów wykańczających dom? Zdecydowanie chodzi o wykonanie schodów, prowadzących na kolejne piętra czy poddasze. Wśród wszystkich dostępnych na rynku opcji jest też możliwość wykonania schodów z paneli podłogowych. Czy jednak ten sposób się sprawdza, dla kogo i gdzie będzie najodpowiedniejszy i przede wszystkim: jaką panele na schody mają cenę?

Dzisiaj schody z paneli podłogowych uważane są za bardzo modne i nowoczesne. Co więcej, na stronach internetowych można znaleźć wiele wskazówek oraz porad, jak takie schody położyć samodzielnie, tym samym obniżając automatycznie koszty wykończenia domu. W takim razie, jakie panele na schody wybrać, czym się sugerować oraz w ogóle czym przykleić panele na schody?

Schody z paneli podłogowych – jak się to sprawdza?

Jeśli nie odpowiada ci cena betonowych schodów czy tych wykonywanych z litego drewna, zawsze masz alternatywę – schody z paneli podłogowych, oczywiście odpowiednie dobranych i dociętych.  Co do ich charakteru, zachowują się dokładnie tak samo, jak te kładzione powszechnie na podłogach w salonach czy zwykłych pokojach; podobnie prezentują się też ich konkretne parametry. Schody z paneli podłogowych można bez trudu ułożyć samodzielnie, jest tańsze, a do tego działa pozytywnie na wygłuszenie mieszkania. Dom będzie cichszy, jeśli wszędzie na podłogach znajdzie się dokładnie ten sam materiał. Schody z paneli podłogowych są też łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych jak drewno czy parkiet.

Jakie panele na schody sprawdzają się najlepiej?

Producenci oferują przynajmniej kilka różnych wersji, dlatego pytanie, jakie panele na schody wybrać, jest jak najbardziej na miejscu. Wśród cieszących się największą popularnością należałoby wymienić panele winylowe na schody – opinie  o nich są rewelacyjne – oraz panele laminowane, w wielu wypadkach podwyższające estetykę wnętrza. Panele winylowe na schody opinie mają tak dobre nie bez powodu – z kuchni i łazienki, dzięki swoim wodoodpornym właściwościom, wyszły dalej – do salonów, na korytarze i do pokoi. Jako zaletę wymienia się ich ciepło, a także to, że są przyjemne w dotyku. I oczywiście nie rozmiękają się pod wpływem wody. To czyni je idealną i trwałą okładziną również na schody. Panele laminowane nastawione są na imitowanie naturalnego drewna, którym jednak nigdy nie będą. Ich właściwości również będą odmienne.

Panele na schody – cena

Najczęściej, jeśli chodzi o panele na schody, cena decyduje o tym, jaki rodzaj będzie wykorzystany. Od tradycyjnych paneli podłogowych oczywiście sporo droższe będą panele winylowe, te z kolei można uznać za znacznie lepszą inwestycję na przyszłość – materiał ten nie zużywa się tak mocno i szybko, jak zwykłe panele, dodatkowo jest przyjemniejszy dla użytkowników i zapewnia to, czego nie zapewni zwykły produkt drewnopodobny: wodoodporność. Jeśli chodzi o dobrej klasy panele na schody, cena wynosi około 150 złotych za metr. Oczywiście cena paneli na schody będzie uzależniona od rodzaju, klasy, producenta, właściwości, koloru czy nawet miasta, w jakim są one kupowane oraz montowane. Na szczęście ten ostatni etap można wykonać samodzielnie, jeśli tylko posiada się odpowiednie przygotowanie i nieco wiedzy fachowej.

Czym przykleić panele na schody?

Chcąc samodzielnie wykonać montaż paneli na schody – cenowo wychodząc w ten sposób na „swoje”, trzeba wiedzieć, czym przykleić panele na schody. Jak się łatwo domyślić, wystarczy dobór odpowiedniego preparatu – kleju, aby taki montaż mógł być przeprowadzony nawet przez amatora. Szukając tego, czym przykleić panele na schody, warto szukać wśród gotowych klejów, nakładanych bezpośrednio na panele, jak np. klej montażowy QuickStep. Warto pamiętać, aby na opakowaniu kleju sprawdzać opis – nie każdy klej montażowy będzie nadawał się do tego samego rodzaju paneli. Jeśli nie masz pewności, na jaki produkt najlepiej się zdecydować, wybierz się do sklepu budowlanego – fachowcy z pewnością doradzą wybór odpowiedniego produktu.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze