Wąska kuchnia w bloku też może być praktyczna

Niewielkie mieszkania w blokach są dzisiaj jednymi z najchętniej kupowanych nieruchomości. Szczególnie młode małżeństwa chętnie inwestują w takie lokale, mimo niektórych ich wad. W większości przypadków najtrudniejszą kwestią okazuje się to, jak urządzić wąską kuchnię w bloku.

Na szczęście dzisiaj, dzięki pomysłowości i odpowiednim rozwiązaniom, wąska kuchnia w bloku z oknem nie stanowi przeszkody. To raczej dobry trening kreatywności. W takim razie, jak urządzić wąską kuchnię, aby spełniała nasze oczekiwania i pomieściła wszystko, co trzeba?

Skąd pomysł na bardzo wąskie kuchnie w blokach?

Szczególnie w starym budownictwie bardzo wąskie kuchnie w blokach były zmorą gospodyń domowych. Przez większość uważane za skrajnie niepraktyczne i niefunkcjonalne, pojawiały się w kolejnych projektach. Powodem zwykle była chęć uzyskania maksymalnie dużych powierzchni pokoi przylegających do niej. Dzisiaj jednak nawet bardzo wąska kuchnia w bloku nie jest problemem, a jej aranżacja to naprawdę dobra zabawa.

Aranżacja wąskiej kuchni w bloku

Przygotowanie do aranżacji wąskiej kuchni w bloku musi być naprawdę przemyślane. W takich chwilach nie ma miejsca na niedociągnięcia czy marnotrawstwo przestrzeni. Najczęściej aranżacja wąskiej kuchni w bloku skupia się na zabudowaniu ciągiem mebli jedynie jednej strony pomieszczenia – wtedy wszystkie blaty robocze oraz kuchenka czy piekarnik znajdują się w jednym miejscu. Taki układ bardzo wąskiej kuchni w bloku pozwala na dostawienie z drugiej strony, przy ścianie, niewielkiego stolika śniadaniowego. W ofertach sklepów takie stoliki występują nawet w wersjach do złożenia. Taki układ jest również jednocześnie przejrzysty, estetyczny i logiczny.

Mała, wąska kuchnia w bloku bez wyrzeczeń

Nawet bardzo wąska kuchnia w bloku musi być wyposażona w podstawowe sprzęty AGD. Mając do dyspozycji niewielką ilość przestrzeni nie trzeba rezygnować z żadnego z nich, a jedynie wybierać odpowiedniejsze wersje. Producenci oferują dzisiaj wszelkiego rodzaju sprzęty do zabudów o różnych szerokościach, również niewielkich. Takie z kolei idealnie nadadzą się właśnie do blokowych kuchni. Warto też decydować się na nowocześniejsze rozwiązania, zabierające w wąskiej kuchni w bloku z oknem znacznie mniej miejsca. Zamiast tradycyjnej, czteropalnikowej kuchenki gazowej z piekarnikiem wybierz płytę indukcyjną i piekarnik do zabudowy lub płytę gazową pod zabudowę. Zamiast dwukomorowego zlewu zainwestuj w kompaktową zmywarkę, która dodatkowo zaoszczędzi czas, wodę i pieniądze.

Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku – czego unikać

Funkcjonalność to jedno, nie można jednak zapominać o kwestiach estetycznych. Aby wąska kuchnia w bloku z oknem nie przytłaczała, a sprawiała wrażenie lekkie i nowoczesnej, konieczna jest odpowiednia aranżacja. Mała wąska kuchnia w bloku nie może być zabudowana meblami od góry do dołu, chociaż niejako automatycznie uznajemy to za najlepszą metodę pomieszczenia się ze wszystkimi akcesoriami kuchennymi. Zamiast ciągów szafek można pod nimi podwiesić sobie ozdobne listewki, które dodadzą uroku całemu pomieszczeniu i ocieplą jego atmosferę. Ponadto nie bez znaczenia w aranżacji małej wąskiej kuchni w bloku pozostaje kolorystyka – jasne odcienie, jak biel czy beż, to sprzymierzeńcy niewielkich powierzchni. Dzięki nim pomieszczenie optycznie się powiększa i sprawia wrażenie przestronniejszego, niż jest w rzeczywistości.

Wąska kuchnia na poddaszu – jeszcze większe wyzwanie?

Niektórym posiadaczom nieruchomości ogromny kłopot sprawia aranżacja wąskiej kuchni na poddaszu ze względu na przeszkadzające skosy. Jednak nawet wąska kuchnia na poddaszu może być urządzona z głową i ze smakiem. W jej przypadku w miejscu największych skosów najlepiej zamontować blaty kuchenne, a po ich przeciwnej stronie – niewielką ilość szafek mieszczących garnki i akcesoria. Tutaj również lepiej zainwestować w ozdobne listwy, na których można umieścić ulubione kubki czy stojaki na przyprawy. To nada wnętrzu lekkości.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze