Idealne oświetlenie do małej sypialni – jakie lampy wybrać?

Sypialnia to najbardziej prywatna ze wszystkich domowych przestrzeni. Spędzamy w niej sporo czasu na wypoczynku, dlatego powinna być przytulna i wygodna. W dużej mierze odpowiada za to właściwie dobrane oświetlenie, składające się z kilku produktów, które powinny trafić nawet do najmniejszej sypialni.

Jak dobrać odpowiednie oprawy oświetleniowe do ciasnej sypialni? Czym się kierować podczas poszukiwania lamp? Kilka wskazówek znajdziecie poniżej.

Oświetlenie w sypialni a najważniejsze strefy – różne zadania dla lamp

W każdej domowej przestrzeni przydaje się dobrze dobrane oświetlenie, w pełni dostosowane do specyfiki wnętrza i indywidualnych potrzeb użytkowników. Dotyczy to również wygodnej sypialni.

W ramach tego pomieszczenia należy zadbać o doświetlenie wszystkich stref. Kluczowa jest oczywiście przestrzeń wokół łóżka, ale nie można również zapomnieć o garderobie i toaletce, a także o kąciku do wypoczynku.

W każdym z tych miejsc przydaje się oświetlenie ogólne – pozwalające na bezpieczne i swobodne przemieszczanie się, lampy zadaniowe – umożliwiające wykonywanie precyzyjniejszych zadań wzrokowych, np. czytanie przed snem, wykonywanie makijażu przed lustrem itp., a także oświetlenie dekoracyjne, którego zadaniem jest zbudowanie nastrojowego klimatu i dopełnienie modnej aranżacji. Warto stawiać na efektowne produkty wysokiej jakości, jak choćby lampy nowoczesne od AZzardo.

Mała sypialnia a oświetlenie wnętrz – praktyczne wskazówki aranżacyjne

Co jednak zrobić, gdy nasza sypialnia nie zalicza się do największych? Wówczas trzeba jeszcze precyzyjniej zaplanować cały system oświetleniowy, w miarę możliwości nie rezygnując ze zróżnicowania opraw.

W takim przypadku najczęściej warto zdecydować się na oprawy w duchu nowoczesnym. Są proste, wyróżniają się zgeometryzowaną formą, bez niepotrzebnych ozdobników, dzięki czemu nie przytłaczają nadmiernie wnętrza. Warto stawiać na delikatne, ażurowe konstrukcje (zamiast pełnego klosza wyposażone w siatkę wokół źródła światła). Idealnie sprawdzają się choćby lampy skandynawskie, industrialne i minimalistyczne. Z modeli retro można rozważyć choćby produkty wpisujące się w znów popularny nurt geometrii lat 70. XX wieku.

Jak dobierać oprawy? Lepiej zdecydować się na rozwiązania płasko przylegające do powierzchni ścian i sufitu – zapewniają optymalne doświetlenie przestrzeni i nie zajmują przy tym cennego miejsca. Równie ważna jest kwestia doboru materiałów i kolorystyki produktów oświetleniowych do ciasnych wnętrz. Jeśli chcemy optycznie powiększyć ciasną sypialnię, warto wybrać modele utrzymane w jasnych kolorach – biele, beże i szarości lub naturalne odcienie drewna. Dobrym pomysłem są połyskujące detale metalowe bądź z kryształu, które odbijają światło, rozjaśniając przestrzeń.

Jakie lampy wybrać do ciasnej sypialni

Zgodnie z opisanymi powyżej wskazówkami optymalnym pomysłem na oświetlenie ogólne niewielkiej sypialni są przede wszystkim plafony (pojedyncza lampa) lub oczka wpustowe (większy zespół oświetleniowy). Niekiedy zastępuje się je z pomocą lamp na szynoprzewodach, które da się łatwo rozmieszczać względem siebie na listwach, by uzyskać idealne doświetlenie każdej strefy.

Do najpopularniejszych typów oświetlenia zadaniowego w sypialni należą zwłaszcza lampy stojące, trafiające na stolik przy łóżku (lampa nocna) lub toaletkę. O ile w pierwszym przypadku przyda się ciepłe światło, umożliwiające wygodne czytanie w łóżku, to przy oświetleniu toaletki trzeba zadbać o nieco mocniejsze światło, jak najbardziej zbliżone do światła słonecznego, o wysokim współczynniku oddawania barw.

W sypialniach chętnie stosuje się oświetlenie dekoracyjne. Może to być punktowe podświetlenie ciekawych przedmiotów (reflektory, oczka wpustowe kinkiety). Ciekawą opcją są również taśmy LED, z pomocą których doświetla się sufity, ściany i podłogi, a także meble (krawędzie łóżka, brzegi półek w garderobie). Dzięki nim zyskuje się efektowny, nowoczesny wyraz całej aranżacji, nie zajmując przy tym cennego miejsca. Sporo pomysłów na stylowe doświetlenie wnętrz można znaleźć również na stronie: www.domkreator.pl.

Nowoczesna i wygodna sypialnia niewielkich rozmiarów

Nawet w małej sypialni da się zbudować funkcjonalny i piękny system oświetleniowy. Trzeba tylko dobrać odpowiednie typy opraw, utrzymane w spójnym wizualnie stylu i kolorystyce. Dzięki temu każda sypialnia zyskuje na przytulności oraz staje się miejscem, w którym będziemy odpoczywać z prawdziwą przyjemnością każdego dnia.

Artykuł partnerski.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze