Planując instalację podwieszanej miski WC w swojej łazience lub toalecie, należy dobrać do niej odpowiedni stelaż. Jest to element obowiązkowy, bez którego montaż tego typu toalety nie będzie możliwy. Wybierając go, poza typem miski, należy zwrócić uwagę na rodzaj i stan ściany, na której cały zestaw zostanie zamontowany. Istotny jest także materiał, który wykorzystany zostanie do zabudowy instalacji. Aby wszystko było jasne, przyjrzyjmy się dokładniej stelażom z oferty marki Roca i poznajmy ich zastosowanie.
Dlaczego w ogóle warto zdecydować się na WC ze stelażem?
Stelaże WC umożliwiają ukrycie mechanizmu spłukującego oraz elementów montażowych toalety pod zabudową. Widoczna pozostaje jedynie sama miska oraz przycisk spłukujący. Zalet takiego rozwiązania jest bardzo wiele. Pierwszą z nich jest oszczędność miejsca. Zyskujemy dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać np. do przechowywania, montując łatwo dostępne półeczki lub szafkę. Rozwiązanie to docenią również miłośnicy estetyki, gdyż nie każdemu podoba się widok spłuczki. Montaż WC na stelażu pozwala dodatkowo na zaprojektowanie nowoczesnego, nietypowego układu łazienki.
Mniejsza liczba widocznych elementów WC znacząco ułatwia utrzymanie czystości w pomieszczeniu. W charakterystycznych dla klasycznych rozwiązań zakamarkach wokół spłuczki i podstawy miski gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz drobnoustroje. Ich usunięcie, ze względu na ograniczony dostęp, nie jest łatwe. Decydując się na WC ze stelażem, ten problem znika – sprzątanie jest szybsze, a poziom higieny zdecydowanie wyższy.
Zabudowa lekka czy ciężka?
Zanim podzielimy stelaże WC ze względu na miski do nich montowane, zwróćmy uwagę na aspekt rodzaju zabudowy. Bardzo popularna jest zabudowa lekka, inaczej zwana suchą. Stelaż tutaj montowany jest do ściany i do podłogi, a następnie obudowywany wodoodporną płytą kartonowo-gipsową. Główną cechą stelaży do zabudowy lekkiej jest masywna, samonośna rama, skonstruowana w taki sposób, by bez problemu unosiła miskę WC oraz jej użytkownika.
Stelaże do zabudowy ciężkiej natomiast mogą być montowane wyłącznie w ścianach murowanych. Przykręca się je do ściany, a następnie obmurowuje, by całą konstrukcję podeprzeć. Dopiero wtedy można zamontować miskę WC, której obciążenie (a także obciążenie użytkownika) będzie przejmować mur.
Wybieramy odpowiedni stelaż
W ofercie marki Roca znaleźć można 6 modeli stelaży podtynkowych do montażu WC. Flagowym rozwiązaniem jest stelaż DUPLO ONE przeznaczony do zabudowy lekkiej, do misek Roca bez funkcji mycia. Jeśli konstrukcja ściany nie będzie w stanie udźwignąć miski, systemu spłukującego i użytkownika, wcale nie trzeba rezygnować z zabudowy lekkiej. Wystarczy zastosować stelaż DUPLO ONE WOLNOSTOJĄCY, który całe obciążenie przenosi na podłogę.
Wybierając z oferty Roca miski WC z funkcją mycia, należy zastosować stelaże im dedykowane. Dla toalet podwieszanych In-Wash® będzie to stelaż DUPLO WC ONE SMART, wyposażony w dodatkowe wyprowadzenie wody. WC myjące Inspira In-Wash® In-Tank® ze zintegrowanym zbiornikiem wody montuje się przy użyciu stelażu typu L, o bardzo uproszonej konstrukcji.
W sytuacji, gdy miska WC podwieszana będzie montowana do zabudowy ciężkiej, należy zastosować stelaż BASIC WC ONE COMPACT i obmurować go zgodnie z instrukcją. Warto również wspomnieć, że istnieje możliwość kompletacji miski WC stojącej ze zbiornikiem podtynkowym BASIC TANK ONE COMPACT, montowanym pod zabudową lekką lub ciężką.
Dobierz przycisk spłukujący do swoich preferencji
Systemy spłukujące DUPLO ONE mogą być swobodnie kompletowane z przyciskami z serii ONE. Szeroki wybór wzorów i modne warianty kolorystyczne pozwalają na dopasowanie ich do każdego wystroju łazienki. Warto również zwrócić uwagę, że obok standardowych rozwiązań mechanicznych, firma Roca w swojej ofercie posiada modele elektroniczne uruchamiane bezdotykowo. To kolejny sposób na podniesienie poziomu higieny w łazience.
Materiał partnera