Czy pompa CO powinna pracować cały czas?

Pompy CO oraz CWU są ważnymi elementami wyposażenia każdego domu, mieszkania czy przedsiębiorstwa. Między innymi to dzięki tym urządzeniom ciepła woda ma szansę dostać się do kranów w całym budynku. Trudno wyobrazić sobie brak stałego dostępu do ciepłej wody i na szczęście dzięki prawidłowej pracy pompy CWU większość domostw rzeczywiście nie musi się tym przejmować. Podobnie jest z utrzymaniem odpowiedniej temperatury bez względu na porę roku. Za sprawne działanie ogrzewania odpowiada pompa CO.

Zanim wybierzesz pompę CO

Przy wyborze pompy CO warto kierować się dopasowaniem jej rozmiarowo do zapotrzebowania domu. Ważny jest zatem rozmiar oraz wydajność urządzenia. Jeśli wiesz, że jakość wody w twoim domu jest bardzo słaba, od razu zainwestuj w specjalne filtry. Zastanów się także, co wolisz – piec indukcyjny czy pompę ciepła? Przygotowaliśmy o tym osobny artykuł, zachęcamy do przeczytania. W pompach CO problematyczne bywa zapowietrzanie się instalacji. Jednak da się tego uniknąć już na początku, wybierając taki rodzaj pompy, który odpowietrza się samoistnie. Niektórzy zadają sobie także pytanie, czy pompa co powinna pracować cały czas? Dowiedzmy się.

Czy pompa CO powinna pracować cały czas?

Zaniepokojeni użytkownicy pomp CO pytają: czy pompa co powinna pracować cały czas? Odpowiedź jest dość prosta: tak, jak najbardziej. Pompa CO, aby pracowała wydajnie, powinna działać cały czas. W innym razie nie będzie efektu, a pomieszczenia nie będą dogrzane. Nie należy się martwić, że to przyczyni się do znacznego zwiększenia rachunków. Pompa CO powinna być podłączona cały czas, ale samo uruchamianie jej nie powinno być częstsze niż dwa czy trzy razy na godzinę. Ważny jest odpowiedni dobór pompy oraz instalacja. Dzięki temu użytkownicy zyskają pewność, że korzystają z ekonomicznego rozwiązania. Dla niektórych nadal jednak nie jest jasne, na którym biegu powinna chodzić pompa co? Postaramy się to wyjaśnić.

Na którym biegu powinna chodzić pompa CO?

Pompy CO nie działają jednostajnie. Można manewrować ich biegami. Dostępne są trzy biegi. Na którym biegu powinna chodzić pompa co, żeby była wydajna? Najczęściej użytkownicy pomp CO ustawiają je na bieg II. Zapewnia to właściwą temperaturę w każdym pomieszczeniu i jest energooszczędne. Niektórzy zastanawiają się nad podkręceniem efektu oszczędzania poprzez ustawienie pompy na bieg I. Jednak w wielu przypadkach okazuje się, że bieg I nie jest wystarczający. Nie radzi sobie z pełnym ogrzewaniem, na przykład, gdy w domu działa ogrzewanie podłogowe. Prawda jest taka, że na im wyższy bieg zostanie ustawiona pompa, tym wydajniejsza będzie, jednak nie ma gwarancji, że jest to najlepsze z możliwych rozwiązań. Dużo zależy od indywidualnego zapotrzebowania konkretnego mieszkania/budynku. Niektóre z modeli pomp CO posiadają nawet cztery stopie prędkości, jednak częściej spotyka się te trzybiegowe. Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, na którym biegu powinna chodzić pompa co. Każdy powinien dostosować bieg do swoich warunków, pamiętając, że wyższy bieg zwiększa przepływ wody, ale nie zawsze jest to potrzebne.

Co jest ważne w kwestii pomp CO

Oprócz wybrania odpowiedniej pompy do zapotrzebowania budynku, a także dowiedzenia się, na którym biegu powinna chodzić pompa co, warto zadbać o właściwy montaż pompy. Na tym etapie wiele rzeczy może pójść źle i niezgodnie z planem/projektem. Najlepiej powierzyć to zadanie ekipie, która specjalizuje się właśnie w montażu pomp. Pompy mają szerokie zastosowanie i naprawdę bardzo trudno byłoby prowadzić sprawnie gospodarstwo domowe bez ich pomocy. Choć pompy samodzielnie nie wytwarzają ciepła, ale – wykorzystując energię elektryczną – zapewniają ogrzewanie lub dostarczają ciepłą wodę. Decydując się na pompę, trzeba pamiętać, że w koszty wchodzi opłata za samo urządzenie, jak i za poprawną instalację. W ostatecznym rozrachunku użytkownicy wychodzą na tym na plusie – pomimo sporej inwestycji początkowej okazuje się, że szybko można ją odzyskać poprzez redukcję kosztów, które wcześniej były ponoszone na rzecz ogrzewania domu.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze