Płyta OSB na nierówną podłogę – jak ugryźć ten problem?

Nierówna podłoga jest prawdziwym utrapieniem mieszkańców – niemożliwe jest posadowienie większych szaf czy ich wypoziomowanie. Krzywe podłogi powodują również odkształcanie się i nieprawidłowe przyleganie paneli podłogowych, zwiększają koszty przy układaniu płytek ze względu na naddatki wyrównawcze w postaci kleju. Czy w takiej sytuacji płyta OSB na nierówna podłogę pomoże?

Fachowcy doskonale radzą sobie z nierównymi podłogami, stosując odpowiedniej grubości płyty OSB w zasadzie na każdy rodzaj podłoża. To dobra wiadomość – walka ze starym budownictwem w tej kwestii jest wygrana.

Wyrównanie podłogi płytami OSB na starych podłogowych

Chcąc zmniejszyć koszty remontu inwestorzy decydują się na wykorzystanie starych podłóg, jeśli ich stan techniczny na to pozwala. To znacznie szybsze i oczywiście tańsze niż zrywanie wszystkiego i robienie nowych wylewek. Do stworzenia nowej, estetycznej podłogi, wyłożonej panelami, deskami czy płytkami wystarczy wyrównanie podłogi płytami  OSB. W starym budownictwie zdarza się, że odstępstwa od poziomu zero wynoszą nawet kilka centymetrów. W pierwszej kolejności konieczne jest zniwelowanie różnicy, wypełnienie ubytków i dopiero wtedy wyrównywanie podłogi płytami OSB. W miejscach o największych odchyleniach warto położyć i przytwierdzić łatami z kawałków desek, oczywiście wcześniej zaimpregnowanych dedykowanym preparatem. Na tak przygotowane podłoże należy położyć płyty OSB na nierówną podłogę o grubości między 15 a 18 mm. W szczelinach warto dodać jeszcze piankę, która dodatkowo usztywni powierzchnię, wypełniając wszystkie szczeliny. Na tak przygotowaną podłogę można kłaść kolejne warstwy – według uznania, projektu i planów aranżacyjnych.

Wyrównywanie podłogi płytami OSB – na jak długo wystarczy?

Drewniane podłogi służą przez długie lata, w końcu deformując się, krzywiąc, wypaczając i pękając pod naporem lat oraz codziennej pracy. Wyrównywanie podłogi płytami OSB jest powszechnie stosowaną praktyką przede wszystkim ze względu na właściwości samych płyt OSB. Płyty OSB są uniwersalne, co oznacza, że ich parametry techniczne są przygotowywane w taki sposób, aby wytrzymywały znaczne obciążenia, były odporne na ściskanie, zgniatanie, cięcie, ale też na warunki atmosferyczne, w tym wilgoć. Dzięki temu możliwe jest wyrównywania podłogi płytami OSB nie tylko w mieszkaniach i starych domach, ale także małej architekturze ogrodowej, np. a altanach.

Wyrównanie podłogi płytami OSB dla amatorów prac remontowych

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wybrać wyrównanie podłogi płytami OSB –  chodzi tu o łatwość ich obróbki oraz montażu, a także kompaktowe rozmiary. Dzięki powyższemu prac remontowych przy wyrównywaniu podłogi płytami OSB mogą podjąć się osoby na co dzień niezwiązane z branżą wykończeniową. Do przeprowadzenia całej „operacji” niekonieczne jest posiadanie specjalistycznych narzędzi czy sprzętu, co automatycznie obniża koszty wymiany podłogi czy jej ponownego, prawidłowego wypoziomowania. W wielu przypadkach okazuje się też, że nawet przy wyrównywaniu podłogi płytami OSB na dużej powierzchni koszty takiego przedsięwzięcia są znacznie niższe, niż gdyby brać pod uwagę rozbiórkę i ponowny montaż podłogi czy zdecydowanie się na inny materiał wyrównawczy.

Ile kosztuje wyrównywanie podłogi płytami OSB

Cena płyty OSB będzie się różnić w zależności od producenta czy jej wielkości oraz grubości. Do prac wyrównawczych najlepiej sprawdzą się grubości między 15 a 18 mm. W przypadku tych cieńszych płyt za jedną sztukę zapłacimy średnio około 180 złotych za płytę o wymiarach 1250 x 2500 mm w sklepach internetowych czy około 50-60 złotych za metr kwadratowy w stacjonarnych sklepach budowlanych. Grubość płyty trzeba dostosować nie tyle do naszego budżetu, co do stanu technicznego i zapotrzebowania. Wersje 18-milimetrowe płyty OSB w marketach budowlanych będą się zaczynać od 60 złotych brutto w górę za jeden metr kwadratowy.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze