Jak namalować geometryczne wzory na ścianie? – Porady

Malowanie ścian jest łatwym, prostym i szybkim sposobem na aranżację wnętrza czy odświeżenie pomieszczenia. Pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, na dodatek każdy może się tym zająć z powodzeniem. Jednak co w przypadku, kiedy znudził nam się jednolity kolor na ścianie i mamy ochotę na coś bardziej dekoracyjnego i żywszego? Jednym z rozwiązań jest zakup ozdobnej tapety, jednak położenie jej nie jest już takie proste, poza tym nie każdemu przypada takie rozwiązanie do gustu. Wówczas pozostaje ozdobienie ściany farbą. Jeśli jednak gotowe szablony nam nie odpowiadają, to dobrym pomysłem na oryginalne wnętrze będzie pokrycie ściany geometrycznymi wzorami. Z poniższego artykułu dowiesz się jak szybko i łatwo stworzyć oryginalny, modny klimat we wnętrzach domu.

Geometryczne wzory na ścianie

Geometryczne motywy namalowane na ścianie to jeden z najprostszych sposobów ożywienia wnętrza. Tego typu wzory są od zawsze chętnie wykorzystywane w sztuce i do ozdoby. Szczególną zaletą będzie oryginalność i brak ograniczeń w aranżacji pomieszczenia. Zrobić wzory możesz dokładnie tak, jak chcesz. Na dodatek nadają się one do każdego pomieszczenia.

Jeszcze przed rozpoczęciem malowania wzorów należy zdecydować jakie pomieszczenie chcemy udekorować. W końcu inne geometryczne wzory będą pasować do salonu, inne do przedpokoju, pokoju dziecka czy kuchni.

Zdecyduj też którą ścianę chcesz ozdobić i czy będzie to tylko jedna powierzchnia, czy może wzór ma pojawić się na wszystkich ścianach. Pamiętaj jednak, aby zachować spójność dekoracji i nie przytłoczyć wnętrza. Dobierz kolory pasujące do kolorystyki mebli, zasłon i ozdób w wybranym pomieszczeniu. Jeśli robisz większy remont pomieszczenia niż tylko malowanie ścian, możesz też dobrać odpowiednie dodatki do już zaplanowanych ozdób, jakie zostaną namalowane. Ogranicz też ilość kształtów, żeby zachować spójność aranżacji. Malowanie w prostych formach w jednym wzorze możesz zawsze urozmaicić, zmieniając wielkość poszczególnych elementów.

Geometryczne wzory na ścianie możesz namalować z pomocą taśmy malarskiej lub wałka dekoracyjnego. Do kupienia są też gotowe szablony z różnymi wzorami, które nie dają tak dużej swobody ekspresji, ale znacznie ułatwią i przyspieszą malowanie ścian.

Malowanie ściany, kolorowe pasy na ścianie

Pomysły na geometryczne wzory

Możliwości aranżacji ściany poprzez wzory geometryczne są praktycznie nieskończone. Poniżej przedstawiamy proste propozycje takich wzorów.

Kolorowe trójkąty i kwadraty

Prosty wzór złożony z kolorowych trójkątów i kwadratów oraz innych figur geometrycznych nada się doskonale w pokojach dziecięcych. Z takich prostych figur możesz ułożyć proste rysunki gór, choinek, budynków, okien. Tego typu dekoracje będą sprzyjać naturalnemu rozwojowi wyobraźni dziecka. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio dobrać kolory. Ogranicz się do kilku barw i unikaj agresywnych odcieni.

Geometryczne wzory na ścianie, namalowany efekt 3D

Geometryczne wzory

Z figur geometrycznych można również stworzyć bardziej abstrakcyjne aranżacje, na które składać się mogą pojedyncze elementy lub takie nakładające się na siebie czy przeplatane szachownice. Dzięki zastosowaniu taśmy malarskiej wzory geometryczne można namalować bez większego problemu. Wystarczy przykleić taśmę na wyschniętą farbę bazową, a następnie zacząć malowanie sąsiedniej powierzchni na inny kolor.

Poziome, różowe pasy na ścianie, wzory geometryczne na ścianie

Kolorowe pasy

Prawdopodobnie najprostszym wzorem będą namalowane na ścianie pasy. Mamy tutaj jednak duże pole manewru. Możemy wybrać pasy pionowe albo poziome, pasy w regularnych szerokościach bądź też nieregularne czy przeplatane w różnych kolorach. Ilość kombinacji pomimo prostoty pasów jest bardzo duża. Niejedno wnętrze nabierze niepowtarzalnego stonowanego lub bardziej intensywnego klimatu, dzięki odpowiedniej aranżacji pasów.

Wzory geometryczne na ścianie – od czego zacząć?

Geometryczne motywy na ścianę nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Wystarczy zwykła taśma malarska, pędzel, wałek, ołówek, poziomica, nożyk do tapety lub nożyczki oraz farba do ścian i sufitów. Przyozdobienie pomieszczenia geometrycznymi wzorami jest doskonałym rozwiązaniem na zużycie farby, która pozostała z wcześniejszego malowania pokoju czy remontu.

Najlepiej najpierw naszkicuj wzór na kartce papieru, co pozwoli łatwiej zaplanować wszystkie elementy, szczególnie w przypadku zachowania symetrycznej geometrii. Następnie przenieś krawędzie wzoru na ścianę za pomocą ołówka w przypadku gotowych szablonów, czy od razu za pomocą taśmy malarskiej. Pamiętaj jednak, żeby nie pozostawić taśmy na ścianie zbyt długo.

Zanim przystąpisz do przenoszenia wzorów na ścianę i malowania, pomieszczenie należy odpowiednio przygotować. Zabezpiecz meble i podłogę folią, a ze ścian zdejmij obrazy. Następnie upewnij się, że podłoże na wzory będzie czyste i suche. W tym celu ścianę trzeba oczyścić ze znajdującego się na niej kurzu. Powierzchnia ściany musi być też gładka, więc wszelkie nierówności należy wyrównać gładzią, a na końcu zagruntować.

Po wyschnięciu ściany możesz przystąpić do malowania bazowego koloru albo od razu do nanoszenia wzorów poprzez przyklejanie taśmy malarskiej, jeśli tylko dodajesz dekoracje do już pomalowanej ściany. W zależności od wybranego wzoru może to być bardziej lub mniej czasochłonne. Taśmę malarską przyklej starannie i dokładnie dociśnij do ściany, co pozwoli uniknąć zacieków. W przypadku bardziej skomplikowanych dekoracji pracę można ułatwić poprzez podzielenie powierzchni na fragmenty, zaznaczając najważniejsze punkty i linie.

Czas zacząć wypełniać zaznaczone kształty farbą. Przestrzeń zaznaczoną taśmą najłatwiej będzie pomalować wałkiem, a do fragmentów przy taśmie użyć pędzla, który pozwoli na zachowanie precyzji. Najlepiej jest malować, pozostawiając część taśmy niepomalowaną. Z jednej strony przyśpieszy to malowanie, a z drugiej bez problemu znajdziesz miejsca, gdzie znajduje się taśma.

Pamiętaj, żeby taśmę malarską odkleić, zanim wyschnie farba, która po wyschnięciu tworzy spójną warstwę i odklejając taśmę, ryzykujemy oderwanie jej wraz z fragmentem farby, co zniszczy cały efekt.

Abstrakcyjny wzór geometryczny z figur.png

Podsumowanie

Geometryczne wzory na ścianie to szybki i prosty sposób na odświeżenie każdego pomieszczenia i nadanie mu wyjątkowego oraz niepowtarzalnego charakteru. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w taśmę malarską lub gotowe szablony, których wybór na rynku jest bardzo duży. Farby, lakiery i pigmenty dostępne na rynku pozwolą na praktycznie nieograniczony dobór kolorystyczny wzorów.

Całość więc możemy wykonać sami, a naszą swobodę będzie ograniczać jedynie wyobraźnia.

Artykuł gościnny.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze