Jaki nawóz do tui na szybki wzrost? Pytamy na forum

Lubimy kiedy nasze rośliny pięknie się rozwijają, ciesząc przy tym oko. Dużo osób zapomina jednak, że do tego, poza światłem słonecznym, wodą i dobrą glebą, potrzebny jest jeszcze nawóz. 

Tuje nie są zbyt wymagającymi roślinami, jednak również trzeba je nawozić. Wybór odpowiedniej substancji może być problematyczny, dlatego w poniższym artykule zbierzemy porady z ogrodniczych forów internetowych dotyczące najlepszych nawozów do tui. 

Jaki nawóz do tui? Rady na forum 

Internet jest kopalnią wiedzy – do rad na forach należy jednak podchodzić z pewną rezerwą. Nie każdy internauta jest specjalistą w danej dziedzinie. Jeśli chodzi o strony ogrodnicze, to jest ich całkiem sporo. Istnieją fora, na których użytkownikom odpowiadają specjaliści. Co mówią o tujach? Jaki nawóz do tui wybrać? Odpowiedź nie jest pocieszająca, ponieważ brzmi: to zależy. Są jesienne nawozy do tui i wiosenne nawozy do tui. W tych dwóch porach roku rośliny mają inne wymagania, dlatego preparaty różnią się od siebie składami. 

Zdrowa tuja

Jaki nawóz do tui na wiosnę?

Warto jest najpierw rozgraniczyć rodzaje nawozów. W ogrodnictwie wykorzystuje się nawozy mineralne oraz organiczne. Jaka jest między nimi różnica? 

W nawozach mineralnych występują różne składniki – charakteryzuje je szybkie wchłanianie. Jeśli widzisz, że coś niedobrego dzieje się z Twoją rośliną, preparaty mineralne umożliwiają szybką reakcję. Składniki, jakie w nich występują to m.in. azot, potas i fosfor. Na rynku jest wiele nawozów, które mają inne proporcje tych składników. Są również preparaty tylko z jednym, wybranym składnikiem, jednak zawsze występują w nich jakieś inne mikroelementy. 

Nawozy organiczne stosuje się do użyźniania gleby. Zawierają one m.in. bakterie, grzyby i owady. Po ich zastosowaniu roślina wykorzystuje je jako pokarm. 

W poniższej części artykułu opiszemy jaki nawóz do tui wybrać na wiosnę, a jaki na jesień.

Nawóz do tui na szybki wzrost – opinie, czy to działa?

Nie ma jednego, najlepszego nawozu do tui na szybki wzrost. O rośliny trzeba dbać holistycznie. Oznacza to, że przed ich posadzeniem trzeba wybrać odpowiednie miejsce (tuje lubią słoneczne stanowiska), odpowiednią glebę oraz dostęp do wody. Sam nawóz do tui na szybki wzrost nie istnieje. Preparaty musisz dobrać do gatunku rośliny oraz pory roku. 

Najlepiej przeplatać używanie mineralnych i organicznych – dlaczego? Ponieważ gleba źle reaguje na długotrwałe nawożenie tylko mineralnymi substancjami. Nawozy te oprócz azotu, fosforu i potasu muszą zawierać mikroelementy dostosowane do potrzeb tui.

Organiczne środki trzeba wykorzystywać przynajmniej raz w roku. Tak jak w przypadku innych roślin – nie ma jednego najlepszego nawozu do tui, który sprawi, że szybko urosną. Trzeba o nie dbać, mieszając różne rodzaje preparatów.

Jesienny nawóz do tui

Jaki jesienny nawóz do tui wybrać? O tej porze roku stosujemy te substancje, które zawierają potas i fosfor. Pomogą one roślinie przygotować się do nadchodzącej zimy. Preparaty te zwiększają odporność tui na mróz. Ważne, aby nie miały one w składzie azotu! W nawożeniu wykorzystujemy go do końca lipca. 

Wiosenny nawóz do tui 

Wiosenny nawóz do tui powinien mieć dużą zawartość azotu. Na rynku istnieją również preparaty mineralne, których składniki uwalniają się przed dłuższy czas. Używając takiego rodzaju nawozów, uważaj, żeby nie przesadzić – ich nadmiar nie służy roślinom. Wiosennym nawozem do tui może być również kompost, który spowoduje, że gleba, którą żywi się roślina, odżyje.

Nawóz do tui przeciw brązowieniu

Jaki nawóz do tui przeciw brązowieniu igieł? To zależy, od czego zmieniają one swój kolor. Jeśli dzieje się tak wewnątrz korony, to nie musisz specjalnie się martwić – możliwe, że jest to wynikiem zbyt małej ilości światła. Pomóc wtedy może regularne przycinanie iglaków.

Jeśli tuje podlewasz wodą z dużą ilością chloru, to może to doprowadzić do osłabienia rośliny, w wyniku czego łapie ona różne choroby. Zaatakowanie tui przez grzyby skutkuje właśnie zmianą koloru igieł. 

Zbyt częste nawożenie również może do tego doprowadzić. W takim przypadku należy bardzo obficie podlewać roślinę – ma to na celu wypłukanie nadmiaru preparatów. 

Jeśli jednak wiesz, że brązowienie nie jest wynikiem zbyt częstego używania substancji mineralnych, to jaki nawóz do tui przeciw brązowieniu wybrać? To zależy. Jeśli jest to wynik choroby, to musisz zastosować najpierw preparaty grzybobójcze. Przed użyciem oprysku pozbądź się wszystkich brązowych gałązek – to bardzo ważne. 

Najlepszy nawóz do tui – TOP 3

Najlepszy nawóz do tui nie istnieje. Jednak możemy podać Ci 3 najlepsze nawozy – dwa mineralne (jeden na wiosnę, a drugi na jesień) i jeden organiczny:

  • Nawóz mineralny na wiosnę: Florovit nawóz do tui (żywotników)
  • Nawóz mineralny na jesień:  Vila nawóz jesienny do iglaków
  • Nawóz organiczny: Obornik granulowany, kompost
Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze