Co posadzić obok kosodrzewiny? Sprawdzamy

Przydomowy ogród jest miejscem, w którym lubimy zaszyć się na koniec ciężkiego dnia. Zwłaszcza jeśli za oknem, jest sprzyjająca ku temu pogoda. Ze względu na swoje relaksacyjne właściwości, tak wiele osób w momencie jego zakładania, przywiązuje tak dużą uwagę do idealnych kompozycji roślin.

Jeśli stoicie właśnie, przed aranżacją swojego ogrodu i zastanawiacie się, co posadzić obok kosodrzewiny, którą do niego zakupiliście? Zapraszam do lektury.

Co posadzić obok kosodrzewiny?

Na początku jednak chciałabym powiedzieć kilka słów o samej kosodrzewinie. Co to takiego w ogóle jest? Inna nazwa tej rośliny to sosna górska lub kosówka właściwa. Jest to drzewo z rodziny sosnowatych. Pierwotnie natomiast, można spotkać je na górzystych terenach w Europie Środkowej i Południowej. Warto dodać również, że jest to roślina zmienna. Istnieje bardzo wiele jej odmian uprawnych. W naszym kraju natomiast znajduje się pod ochroną. Jej występowanie ma bardzo duży wpływ na ochronę gleby przed potencjalną erozją, pomaga również w zapobieganiu osuwaniu się lawin oraz ziemi. 

Niezwykła uroda tej rośliny sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się na jej posiadanie w swoim ogrodzie. Myślę, że niemały wpływ ma na to również fakt, że łatwo rozmnaża się z nasion. Często wybierana jest również, na nasadzenie żywopłotowe. 

Co posadzić obok kosodrzewiny? Aby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, niezbędne było zaczerpnięcie wiedzy z różnych stron poświęconych ogrodnictwu. Czego się tam dowiedziałam? Wśród opinii bardzo wielu ogrodników, zarówno tych amatorskich, jak i profesjonalnych, dominuje ta, która mówi, aby posadzić obok kosodrzewiny rośliny kwitnące jesienią. Można również wybrać te, które posiadają barwne rośliny od wiosny do jesieni. Wrażenia wizualne, dostarczane przez ferie najróżniejszych kolorów, gwarantowane.

To jednak nie wszystkie rozwiązania na zagadnienie, co posadzić obok kosodrzewiny. W sąsiedztwie tych roślin będą czuć się też dobrze między innymi krzewy wrzosowate, a także: 

  • różaneczniki i azalie,
  • kalmie, które posiadają piękne, dzwonkowate kwiaty,
  • kiścienie wawrzynowe,
  • pierisy japońskie,
  • borówki amerykańskie, które najlepiej dojrzewają na kwaśnym podłożu.

Kosodrzewina – jak gęsto sadzić?

W momencie, w którym decydujemy się na zakup rośliny, jaką jest kosodrzewina, jak gęsto sadzić to drzewo, bywa rozterką. Przede wszystkim pamiętać należy jednak o tym, jak zwarte krzewy, tworzy kosodrzewina. Jak gęsto zatem sadzić? Z zachowaniem odpowiednich odstępów. Dzięki czemu ich korony będą mieć zapewnioną właściwą przestrzeń na nieskrępowany ich rozrost.

Jeśli natomiast zastanawiacie się, jak powinno się je posadzić, aby stanowiły idealny żywopłot, to na to zagadnienie również znam odpowiedź. Przede wszystkim należy pamiętać jednak o tym, że są one mocno zmienne. Co to oznacza w praktyce? Ciężko założyć, jak będą rosły za kilka lat, od momentu ich nasadzenia. Trzeba zatem stosować się do zasady dość sporych odstępów między nimi. Należy im również zapewnić, odpowiedni dostęp do światła.

Mam wrażenie, że w ostatnim czasie, temat, jakim jest ogrodnictwo, zyskał mocno na popularności. Widzę to, chociażby po licznych publikacjach o tej tematyce, które w coraz większych ilościach, pojawiają się w sklepach z książkami. Cieszy mnie jednak ta tendencja. Nic przecież nie relaksuje tak dobrze, jak aktywność na świeżym powietrzu i obcowanie z roślinami. Domyślam się również, że wiele osób znajdzie w tych książkach przydatne informacje na temat hodowli kosodrzewiny. Potem zaś, nie pozostanie już nic innego, jak błogi relaks w ogrodzie z dala od wścibskiego wzroku sąsiada (dzięki żywopłotowi z tej rośliny, a jakże!).

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze