Czy akacja nadaje się do kominka? Kaloryczność drewna akacji

Jeszcze rok temu artykułu o paleniu w kominku drewnem były w większości jedynie ciekawostkami. Wiele osób używało swoich kominków w domu jako elementu ozdoby albo do użytku rekreacyjnego. Teraz jednak czasy się zmieniły i możemy z utęsknieniem patrzeć na to, co kiedyś było w strefie wyboru, a teraz stało się dla wielu koniecznością. 

Na rynku dostępnych jest wiele drzew, które można używać na opał. Są to między innymi dąb, olcha i akacja. My jednak skupimy się dzisiaj na tym, czy akacja nadaje się do kominka. Akacja jako drewno opałowe jest bardzo znana i chętnie wykorzystywana od wielu lat. Akacja do kominka zyskała pozytywne opinie od ludzi, którzy stosują tę metodę grzewczą od lat i poznali się już na wielu drzewach na opał. Sprawdźmy więc, jaka jest kaloryczność drewna akacji i czy jest dobra do kominka. Dowiedzmy się, jaka jest za nią cena, a także poznajmy opinie innych.

Czy akacja nadaje się do kominka?

Akacja jako drewno opałowe jest bardzo popularna. Ze względu na jej twardość i kaloryczność od razu wiadomo, czy jest dobra do kominka. Najważniejszą rzeczą, jaką musimy wiedzieć podczas spalania drewna dla ciepła, jest różnica między drzewami iglastymi i liściastymi. Kiedy ogrzewanie służy jedynie ładnemu efektowi i zapachowi roznoszącemu się po domu, drzewa iglaste sprawdzą się znakomicie. Ich wysokie płomienie podczas spalania, trzaski i cudowny zapach zaspokoją naszą potrzebę estetyki. Jednak jeśli chodzi o ogrzewanie i wytwarzanie ciepła, będą one bardzo słabym wyborem.

Drzewa liściaste charakteryzują się większą twardością, przez co spalają się wolniej. Dokładnie o ten efekt nam chodzi. Spalanie trwa dłużej i w jego trakcie uzyskujemy zdecydowanie więcej ciepła, które pomoże nawet w najmroźniejsze zimy. Akacja jako drewno opałowe jest twarde i wysokokaloryczne, przez co zdecydowanie nadaje się do kominka.

Potrzebujesz chwili wyciszenia? Sprawdź: Agroturystyka nad stawem

Akacja do kominka – opinie

Czytając opinie o tym, czy akacja jest dobra do kominka, możemy znaleźć wiele pozytywnych komentarzy. Osoby, które używają akacji na opał, opisują swoje doświadczenia i polecają jej drewno. Akacja do kominka zyskuje bardzo dobre opinie. Internauci chwalą jej kaloryczność i to jak długo się spala. Na pytanie, czy jest dobra do kominka, wiele osób poleca akację jako drewno  opałowe, porównując ją do grabu i dębu, jako jedno z najlepszych drzew na opał.

Akacja jako drewno opałowe – kaloryczność

Wysoką kalorycznością charakteryzują się przede wszystkim takie drzewa jak buk, grab, jesion i dąb. Kaloryczność drewna akacji również jest na wysokim poziomie. Eksperci wypowiadają się, że ma ona drewno o najwyższej kaloryczności, tuż obok grabu i dębu. 

Co ważne jednak nawet jeśli drewno samo w sobie jest wysokokaloryczne, bardzo łatwo zaprzepaścić jego potencjał, poprzez nieodpowiednie składowanie. Wilgotność to największy wróg drewna, które chcemy spalić. Zmniejsza jego kaloryczność i sprawia, że większa część spalania wytraca energię na odparowanie wody, zanim zacznie ogrzewać nasz dom. 

Najlepiej kupować drewno wraz z początkiem marca, do końcówki kwietnia, by mogło ono odpowiednio przeschnąć przez całe lato i nadawać się do spalania na zimę. Co jednak zrobić, kiedy ten okres już minął, a my potrzebujemy naszej akacji na opał? Warto dowiedzieć się, jaką wilgotność ma zakupowane przez nas drewno, która dzieli się na cztery klasy:

  • I klasa (do 20% wilgotności) – drewno to jest specjalnie dosuszane, przez co zabiera najmniejszy procent wilgotności. Skutkuje to najdłuższym czasem spalania i wytwarzaniem największego ciepła. Jest ono najdroższe.
  • II klasa (do 25% wilgotności) – jest to drewno z poprzedniego sezonu, suszone jedynie słońcem. Otrzymane z niego ciepło będzie tylko trochę słabsze od pierwszej klasy.
  • III klasa (do 35% wilgotności) – jest to drewno z tego samego roku. W jego spalaniu pojawi się dużo dymu i wytworzone zostanie mniej ciepła.
  • IV klasa (powyżej 35% wilgotności) – drewno to jest świeżo ścięte. Spalenie go przyniesie niewiele pożytku. Wytworzy ono niewiele ciepła i zupełnie zadymi nam dom.

Akacja jako drewno opałowe – cena 

Cena za paletę akacji waha się. Możemy znaleźć aukcję, gdzie za paletę zapłacimy nieco ponad sto złotych, ale znajdą się również takie, gdzie cena będzie znacznie powyżej trzystu. Ma to związek z klasami wilgotności, o których była mowa wcześniej. Wielu sprzedawców, którzy są osobami prywatnymi, podaje bardzo mało informacji co do stanu drewna. Widoczna jest tylko cena i oferowane drzewa. 

Żeby uzyskać szczegółowe informacje, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i przedzwonić się przez wielu sprzedających. Niektórzy z nich oferują transport, u innych trzeba samemu odebrać drewno na opał, a znalazły się również takie, gdzie samemu trzeba owe drewno porąbać. Wszystko zależy od aukcji i doświadczenia sprzedającego.

Wiesz już, czy akacja nadaje się do kominka. Jeśli dopiero planujesz zakup drewna, musisz przygotować się na większe wydatki i zainwestować w tę klasę, która da Ci najwięcej ciepła. Kaloryczność drewna akacji spada wraz z wyższą wilgotnością, dlatego na pewno nie decyduj się na czwartą klasę, która zupełnie się teraz nie opłaci. Trzymaj się pierwszych trzech klas, a jeśli masz takie możliwości kup przede wszystkim drewno pierwszej klasy. Pamiętaj o tym również na następny rok, by już zawczasu zorganizować sobie odpowiednią ilość drewna.

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze