Budowa domu – jakie pokrycie dachowe wybrać?

Wybór pokrycia dachowego ma wpływ na wiele kwestii związanych, chociażby z termoizolacją budynku. Chociaż do wyboru jest co najmniej kilka odmiennych rozwiązań, to kluczowy jest projekt, a dokładniej kształt dachu. Zapraszamy do lektury wpisu, z którego dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat pokryć dachowych.

Pokrycia dachowe idealne do skośnych

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, na który składa się konstrukcja oraz poszycie, którego główną rolą jest ochrona murów. W przypadku budynków wolnostojących najczęściej mamy do czynienia z dachami dwuspadowymi, jednak można spotkać również te jednospadowe, a także wielospadowe.
Wybierając powierzchnię dachu, mamy całkiem spore manewru. Najbardziej popularne są dachówki ceramiczne, które wyróżniają się trwałością i świetnymi parametrami technicznymi. Alternatywą są dla nich dachówki betonowe, których dużym plusem jest lżejsza od poprzedników waga. Najlżejsza, a więc dobra do budynków stawianych w sposób szkieletowy, jest blachodachówka. Występuje ona w wielu odcieniach i kształtach – może przybrać formę falistą, przypominać plaster miodu, pasy, prostokąty, a nawet łuski. Ciekawym wyjściem są także gonty bitumiczne, które charakteryzują się sporą elastycznością, dlatego sprawdzają się w przypadku nieregularnych dachów. 

Wszystko, co warto wiedzieć o pokryciu dachów płaskich

Dach może przybrać również formę płaską, jak to bywa w przypadku bloków i wieżowców, a czasem również jednorodzinnych projektów utrzymanych w nowoczesnej konwencji. W ich przypadku nie sprawdzą się żadne blachy, ani dachówki, gdyż jedynym słusznym wyjściem będzie w tym przypadku papa na dach. To materiał, który staje się doskonałą izolacją i chroni przed wilgocią, o ile oczywiście zostanie prawidłowo położony. Papa na dach jest dostępna w odmianie oksydowanej, wzbogaconej o polipropylen lub elastomery, dzięki którym zyskuje odporność na wyższe temperatury.

Wybierając papę na swój dach, należy zwrócić uwagę, czy mamy do czynienia z odmianą podkładową, czy taką, która dedykowana jest użytkowi zewnętrznemu. Co je różni? Pierwsza nie może być narażona na promieniowanie słońca, natomiast druga to papa na dach, która dzięki zawartości łupka mineralnego poradzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach.

Papy wymagają zazwyczaj zgrzewania, które ma na celu trwałe połączenie ze sobą kolejnych pasów. Aby ułatwić sobie zadanie, można sięgnąć po odmiany samoprzylepne, których montaż jest dziecinnie prosty i nie wymaga specjalistycznego sprzętu, więc poradzi sobie z nim każdy.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze