Jak ozonować mieszkanie? Jak często i jak długo?

Ozonowanie mieszkań, to proces niezbędny, jeśli myśli się o dokładnej dezynfekcji oraz zabiciu wszelkich wirusów, bakterii oraz grzybów, które mogą się w nich znajdować. Jest to procedura, która rekomendowana jest  zwłaszcza dla osób, które zmagają się z częstymi chorobami dróg oddechowych, alergiami lub też zakupiły mieszkanie z rynku wtórnego (chociaż przy pierwotnym też się ten proces zaleca) i chcą mieć pewność, że jest nieskazitelnie czysty.

Jeśli więc rozważacie w niedalekiej przyszłości taki zabieg dla swojego domu lub też ciekawi Was, jak ozonować pomieszczenia? Ile czasu potrzeba na ten proces? Co daje ozonowanie pomieszczeń dokładnie? Zapraszam do artykułu.

Jak ozonować mieszkanie? 

Ozonowanie pomieszczeń, na czym polega dokładnie? Jak już wspomniałam we wstępie, głównym celem tego całego procesu jest pozbycie się wszystkich wirusów, bakterii oraz grzybów, które są w naszym domu. Cała ta operacja, odbywa się przy użyciu gazowego ozonu, który zawiera również powietrze, które znajduje się w pomieszczeniu, gdzie chcemy wykonać cały proces. 

Co jeszcze powinno się wiedzieć w kwestii, jak ozonować mieszkanie? Decydując się na taki zabieg w swoim mieszkaniu, warto zwrócić uwagę na to, aby generator ozonu, znajdował się wysoko. Rekomendowane jest, aby był on w okolicy sufitu lub też po prostu, na jakimś podwyższeniu. Tym, o czym nie należy zapominać w sprawie, jak ozonować mieszkanie, jest również wentylator, który dodatkowo wzmacnia pracę generatora. 

Jak często ozonować pomieszczenia? 

Pewnie zastanawiacie się, jak często ozonować pomieszczenia? Wszystko uzależnione jest oczywiście od osobistych preferencji, co do utrzymania czystości w naszych mieszkaniach. Szukając jednak informacji na to zagadnienie, najczęściej udzielaną na forach internetowych odpowiedzią w kwestii, jak często ozonować pomieszczenia, jest – raz w tygodniu. Niezwykle ważne również, w zagadnieniu, co ile czasu przeprowadzać ten proces jest, aby być systematycznym. Regularność jest kluczowa, jeśli nie chce się dopuścić do powstania bakterii, wirusów lub grzybów, niebezpiecznych dla naszego zdrowia.

Jak długo ozonować pokój? 

Niezwykle istotna w całym tym procesie jest wiedza, która dotyczy tego, jak długo ozonować pokój. To, ile czasu poświęci się na ten zabieg, da potem lepsze rezultaty w postaci niewystępowania bakterii, wirusów oraz grzybów. 

Tak jak w przypadku częstotliwości tej operacji, nie jest jasno określone, jak długo ozonować pokój. Z tego, co udało mi się jednak dowiedzieć, wynika, że trwa to około 1,5 godziny a niekiedy nawet dwie. Jest to zazwyczaj powiązane z tym, jak duże jest pomieszczenie, w którym przeprowadzany jest ten proces. Dodam, że niezwykle ważne jest, dość częste ozonowanie pomieszczeń. Na czym polega cały ten proces, wytłumaczyłam na początku tego artykułu. Na różnych forach internetowych, przeczytałam dużo opinii mówiących o tym, jak mocno poprawiło się życie alergików, którzy zaczęli ten zabieg regularnie wykonywać w swoich domach. 

Samodzielne ozonowanie mieszkania – instrukcja 

Czy jest w internecie instrukcja, która odpowiada na potrzeby osób, które chcą przeprowadzić samodzielne ozonowanie mieszkania? Każdy, który rozważa dokonanie tego procesu na własną rękę, wie, jak przebiega ozonowanie pomieszczeń i na czym polega, a także, co daje ozonowanie pomieszczeń. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, okazało się, że takowa instrukcja, jest ogólnodostępna.  

Jak ozonować pomieszczenia samodzielnie? 

  1. Należy wywietrzyć wszystkie pomieszczenia, gdzie ma być przeprowadzony ten proces.
  2. Pokoje, mogą mieć lekko uchylone okna jednak temperatura, musi mieścić się w przedziale + 5 – + 35 stopni.
  3. Generator (można kupić lub wypożyczyć), umieszcza się na podwyższonym stanowisku.
  4. Nie może być absolutnie nikogo, gdy urządzenie działa. Gdy jednak musi się koniecznie wejść do środka, należy włożyć maskę z filtrem przeciw węglowym.
  5. Proces warto podzielić na dwie części: ozonowanie – wietrzenie, ozonowanie – wietrzenie.
  6. Wydajność i moc urządzenia ustawia się w zależności, jak duże jest pomieszczenie.
  7. Po zakończeniu procesu zaleca się wywietrzenie pokoju przez okres około godziny.

Są to kroki, które odpowiadają na to, jak ozonować pomieszczenia. Niezależnie, czy chce się to zrobić samemu, czy z pomocą profesjonalnej firmy, która zajmuje się tym na co dzień. Jak sami jednak widzicie, nie jest to zbyt skomplikowane, chociaż należy oczywiście pamiętać, o kwestiach bezpieczeństwa. Samodzielne ozonowanie mieszkania, może więc wykonać praktycznie każdy. 

Co daje ozonowanie pomieszczeń, myślę, że już dokładnie wiecie. Dla przypomnienia dodam tylko, że proces ten, ma bardzo duży wpływ na to, w jakim stanie będzie nasze zdrowie, zwłaszcza jeśli wykazujemy alergiczne skłonności. Kwestia, jak często ozonować pomieszczenia, zależy od naszych upodobań oraz niekiedy też, pory roku. Ciężko bowiem wyobrazić sobie ciągłe wietrzenie mieszkania, gdy za oknem siarczysta i mroźna zima. Jedno jest natomiast pewne. Warto, chociaż od czasu do czasu, zdecydować się na ozonowanie naszych mieszkań.

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze