Inspiracje – najmodniejsze kolory elewacji

Wykończenie domu z zewnątrz to kluczowy moment każdego procesu budowania lub generalnego remontu. Na końcową prezencję nieruchomości w dużej mierze wpływa odcień elewacji, dzięki któremu można w łatwy sposób uzyskać satysfakcjonujący rezultat. Oto kolory elewacji zewnętrznej, które są gwarancją wysokiego poziomu estetyki!

Kolorystyka domu a rodzaj elewacji

Dobór koloru elewacji jest zależny od rodzaju zastosowanego wykończenia. Z tego powodu w przypadku tynków warto postawić na zupełnie inne odcienie, niż te które są wykorzystywane w elewacjach klinkierowych. Warto również wziąć pod uwagę wykończenie dachu – kolor i rodzaj blachy odpowiada w głównym stopniu za zewnętrzną całość kompozycyjną.

Najczęściej stosowanym rodzajem wykończenia jest tynk, który charakteryzuje się zarówno wytrzymałością mechaniczną, jak i dużą funkcjonalnością – na przykład w kwestii odporności na wilgoć. Kolor domu wykończonego tynkiem akrylowym, silikatowym lub silikonowym powinien kontrastować z barwą blachy dachowej. Modne są pastelowe odcienie beżu, brązu oraz koloru pomarańczowego, które będą się efektownie prezentować w przypadku ciemnego wykończenia dachu.

Z kolei bardziej intensywne kolory elewacji domu, czyli czerwienie, zielenie oraz szarości można wykorzystać w przypadku jasnych powierzchni dachowych. Na rynku dostępne są również farby elewacyjne w odcieniach burgundu, szmaragdu i akwamaryny – rozwiązanie to lepiej sprawdza się w przypadku współczesnego budownictwa, dlatego remontując stary dom lepiej postawić na bardziej klasyczne kolory.

Kolor elewacji – wykończenia klinkierowe

Zupełnie inne wytyczne stylistyczne obejmują elewacje klinkierowe. Wykończenie zewnętrzne cegłami lub płytkami daje mniejsze pole do popisu, dlatego w tym przypadku należy wybierać spośród ograniczonej palety kolorystycznej.

Od lat w modzie są barwy mahoniowe, kasztanowe oraz grafit i marengo, które pozwalają uniknąć wrażenia przesytu. Elewacje klinkierowe charakteryzują się w stosunku do tynków wzbogaconą fakturą i strukturą powierzchni, dlatego wybór intensywnych kolorów może w takim przypadku skutkować uzyskaniem niechcianego efektu przesady. Z tego powodu decydując się na klinkier najlepiej poruszać w odcieniach brązu, czerni i szarości, a zewnętrzny wygląd budynku urozmaicić intensywnymi kolorami w postaci pomniejszych dodatków.

Modne elewacje nie zawsze są gwarancją estetycznego wyglądu na lata. Dotyczy to wszystkich odcieni żółci, które jeszcze do niedawna chętnie wykorzystywane, obecnie są uważane za relikt przeszłości i „antytezę” dla dobrego smaku.

Brutalizm i styl rustykalny – najlepsze kolory elewacji domów

Tynki oraz klinkier są zaliczane do standardowych rodzajów wykończeń, dlatego w przypadku innych rozwiązań zaleca się operowanie na całkowicie innych kolorach elewacji. Drewno tylko z pozoru uniemożliwia szeroki wybór odcieni, jednak nawet subtelne zmiany w jego jasności w zasadniczy sposób wpływają na estetykę zewnętrznej powierzchni. Można bowiem zastosować odcienie ciemnego kasztanu, przywołujące wrażenie góralskiego wykończenia, lub jaśniejsze barwy. Druga z wymienionych opcji pozwoli natomiast uzyskać znakomity przejaw stylu skandynawskiego.

Kolory elewacji domu nie muszą jednak opierać się wyłącznie na klasycznych rozwiązaniach. Coraz częściej wykorzystywany jest beton architektoniczny, który jako część elewacji stanowi bezpośrednie nawiązanie do brutalizmu. W takiej sytuacji strzałem w dziesiątkę będzie kolor platynowy oraz grafit – odcienie te zintensyfikują efekt końcowy, dlatego cały wygląd zewnętrzny domu zyska wrażenie „nieprzypadkowego”. Betonowe elementy na elewacji świetnie komponują się również z różnymi rodzajami kamiennych wykończeń – zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Nie jest możliwe jednoznaczne określenie, który kolor domu będzie idealną opcją – ostateczny rezultat zależy od wielu kwestii, jednak wybierając jedną z wcześniej wspomnianych opcji zyskasz pewność, że rozwiązanie to idealnie wpisze się w aktualnie obowiązujące trendy!

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze