Farba ceramiczna czy lateksowa – która lepiej chroni Twoje wnętrza?

Zarówno farby ceramiczne, jak i lateksowe mają zalety i wady. Ceramiczna farba do wnętrz jest bardziej odporna na ścieranie i zabrudzenia. Tworzy gładką, twardą i połyskującą powłokę na ścianie, która chroni przed plamami niczym ceramiczne kafelki. Nie przyciąga kurzu, ale też nie oddycha. Natomiast farby lateksowe tworzą elastyczną warstwę, która pozwala ścianom oddychać, ale jest mniej odporna na plamy. Oto krótkie porównanie farb ceramicznych i lateksowych. Które są trwalsze?

Farba lateksowa a ceramiczna – porównanie cech

  • Odporność na ścieranie w przypadku farb ceramicznych jest wyższa niż w przypadku farb lateksowych.
  • Nowoczesne farby ceramiczne są też bardziej odporne na zabrudzenia.
  • Cena farby ceramicznej jest też wyższa.
  • Niestety malowanie ścian farbą ceramiczną jest trudniejsze niż malowanie farbami lateksowymi o matowym wykończeniu.
  • Farbę ceramiczną też trudniej pokryć innym rodzajem farby.

Farba ceramiczna – zastosowanie

Co prawda, ceramiczna farba do wnętrz może być stosowana w każdym pomieszczeniu, ale szczególnie dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie łatwo o różnego rodzaju zabrudzenia i rozwój bakterii. Na przykład sprawdzi się w korytarzu, salonie czy kuchni, ponieważ jest łatwo z niej zmyjesz plamy. Niektóre farby ceramiczne są też odporne na środki dezynfekujące, inne mają właściwość pochłaniania i neutralizowania szkodliwych zanieczyszczeń z powietrza.

Farba ceramiczna tworzy idealnie gładką powierzchnię, więc malowana ściana powinna być dobrze wygładzona, aby jej niedoskonałości nie były widoczne. Jakość farb ceramicznych i ich kolorów jest na bardzo wysokim poziomie, więc bez problemu znajdziesz produkty odpowiadające reprezentacyjnych przestrzeniom mieszkalnym i biurowym.

Nowoczesne farby ceramiczne i lateksowe – podsumowanie

Farba ceramiczna jest trwalsza i skuteczniej chroni przed zabrudzeniami, ale jest droższa i trudniejsza w aplikacji od lateksowej. Ta z kolei jest tańsza i łatwiejsze w aplikacji, ale nie tak odporna na ścieranie i zabrudzenia jak ceramiczna. Ostatecznie wybór między farbą ceramiczną a lateksową zależy od indywidualnych potrzeb. Malowanie ścian farbą ceramiczną może być dobrym pomysłem podczas remontu w kuchni czy korytarzu. Farba lateksowa może lepiej sprawdzić się w sypialni czy pokoju dziecka.

Artykuł gościnny.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze