Niemal w każdym domowym wnętrzu stosuje się różne produkty oświetleniowe, których zadaniem jest poprawa warunków. Lampy powinny być oczywiście dopasowane do specyfiki pomieszczenia. Spore wyzwanie pojawia się, gdy przestrzeń równocześnie jest wykorzystywana do różnych zadań, jak choćby w pokoju dziecięcym.
Jakie oprawy oświetleniowe zastosować w pokoju dziecka? Z czego powinien się składać skuteczny system? Co zrobić, by oświetlenie było bezpieczne i energooszczędne? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.
Pokój dziecka a oświetlenie ogólne, zadaniowe i dekoracyjne
Standardem w tworzeniu oświetlenia do wnętrz mieszkalnych jest stosowanie produktów o zróżnicowanej formie i funkcji, by łatwiej zapewnić odpowiednie warunki do realizacji rozmaitych czynności. Również w pokoju dziecka umieszcza się zatem oprawy, które pełnią rolę:
- oświetlenia głównego (bezpieczne przemieszczanie się i proste czynności),
- oświetlenia zadaniowego (precyzyjne czynności wzrokowe),
- oświetlenia dekoracyjnego (budowanie nastrojowego klimatu).
Poszczególne elementy wzajemnie się uzupełniają, a właściwie dobrane pod względem estetycznym pełnią istotną rolę przy dopełnianiu całościowej aranżacji wnętrza. Do tego celu trzeba jednak użyć dobrych lamp, jak choćby te, które oferuje sklep z oświetleniem LightPlus.
Lampy do poszczególnych stref funkcyjnych – jakie oprawy wybrać?
Dobór produktów oświetleniowych zależy od wielu czynników – w tym od wieku dziecka, jego potrzeb i upodobań. W pokoju dla niemowlaka raczej unika się lampy zawieszonej centralnie nad łóżeczkiem, gdyż mocne światło mogłoby prowadzić do dyskomfortu, a nawet problemów ze wzrokiem u malucha, który większą część doby spędza, patrząc w sufit. Zamiast niej lepiej stosować oświetlenie boczne (np. kinkiety, lampy stojące). U nieco starszych dzieci należy również dobrać lampy i ich rozmieszczenie tak, by kilkulatek nie oparzył się o rozgrzane źródło światła, ani nie pokaleczył o ostre elementy oprawy.
Równie ważna jest wielkość pokoju. Ze względu na ograniczony metraż w ciasnych pokojach zwykło się w nich wykorzystywać niewielkie modele ścienne lub sufitowe, płasko przylegające do powierzchni, by nie ograniczać przestrzeni i zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia.
Jakie zatem lampy przydadzą się w dziecięcym pokoju? Podstawą są modele sufitowe lub wiszące (pojedyncze lub równomiernie rozmieszczone na suficie). Stawia się na plafony, oczka wpustowe, nowoczesne żyrandole, a także reflektory (niezależne lub na szynoprzewodach).
Do najważniejszych lamp zadaniowych w dziecięcym pokoju zaliczają się lampki nocne (najczęściej oprawy stołowe). Tworzą nastrój sprzyjający wyciszeniu, zapewniają warunki do przemieszczania się, bez konieczności włączania głównej lampy, a także zapewniają przestrzeń do wieczornej lektury przed snem. Nieodzowne są również stojące lampki na biurko, które doświetlają przestrzeń do zabawy i odrabiania zadań domowych.
A co z oświetleniem dekoracyjnym? Często w tej roli stosuje się reflektory lub oczka wpustowe, dające światło punktowe. Dobrym pomysłem jest postawienie na taśmy LED do podświetlenia ścian, sufitu lub mebli. Ciekawą opcją są światłowody, dzięki którym da się uzyskać efekt rozgwieżdżonego nieba na suficie. Sporo dodatkowych modnych inspiracji można znaleźć na stronie: projektydompasja.com.pl.
Energooszczędne i praktyczne oświetlenie do pokoju dziecięcego
Podczas dobierania produktów oświetleniowych trzeba jeszcze zwrócić uwagę na źródła światła. Warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania LED – energooszczędne, o dużej żywotności. Zapewniają optymalne doświetlenie i zużywają znacznie mniej prądu niż klasyczne żarówki.
W zależności od rodzaju oświetlenia należy wybrać inne natężenie światła. Przy lampach ogólnych wystarcza ok. 100 lx. Oświetlenie przy biurku powinno generować mocniejszy strumień światła, na poziomie ok. 500 lx. Produkty boczne i dekoracyjne mogą już być znacznie delikatniejsze. Nie zapominajmy też o temperaturze barwowej. Kluczowe lampy niech zapewniają neutralne światło. Chłodniejsze tony powinny dawać oprawy przy biurku, co sprzyja koncentracji. Oświetlenie do relaksu natomiast niech zapewnia przytulne, ciepłe światło.
Funkcjonalność i walory wizualne – idealne lampy dla dzieci
Dobór odpowiednich produktów oświetleniowych w pokoju dziecka pozwala stworzyć komfortowe i bezpieczne warunki do nauki, wypoczynku czy zabawy. Zwróćcie na to zatem baczną uwagę, gdy będziecie projektować pokój dla swojej pociechy.
Materiał promocyjny, przygotowany przy udziale partnera serwisu.