Częstotliwości policji w Polsce – na jakich częstotliwościach nadaje policja?

Trudno jest jednoznacznie wskazać konkretną datę powstania radia. Wynika to z faktu, że nad tą technologią pracowało na przełomie XIX i XX wieku wielu naukowców, z których każdy przyczyniał się w jakimś stopniu, do rozwoju innowacyjnej na ówczesne czasy technologii. Wiele osób wyróżnia jednak rok 1901, gdy Guglielmo Marconiemu udało się przesłać sygnał radiowy przez Ocean Atlantycki. 

Nowy sposób komunikacji bardzo szybko zyskał swoje uznanie w oczach służb mundurowych. Już podczas I wojny światowej komunikacja radiowa była wykorzystywana, w celu zwiększenia przewagi nad wrogiem. W 1921 r. policjanci w Detroit zaczęli porozumiewać się ze sobą przez radiotelefony zamontowane w samochodach (na paśmie 2 MHz). Z czasem infrastruktura potrzebna do rozwoju nowego patentu, zaczęła pojawiać się w coraz to większej liczbie miejsc, dzięki czemu z radia mogli zacząć korzystać kolejni przedstawiciele władzy na całym świecie, w tym także polska policja.

Z tekstu dowiecie się jakie są częstotliwości policji w Polsce, na jakich częstotliwościach nadaje policja, jak przez własne CB radio usłyszeć kanały policyjne, jaki jest nasłuch częstotliwości policji. 

Zobacz: Ciekawe częstotliwości do nasłuchu

Częstotliwości policji w Polsce. Kanały policyjne na CB Radio

W 1925 roku Program Pierwszy Polskiego Radia zapoczątkował swoje nadawanie, które rok później rozprzestrzeniło się na cały kraj. Zaczęto nadawać wówczas stały program taki, jak audycje dla dzieci, transmisje zawodów sportowych oraz spektakli operowych. W tamtym okresie powstały także słuchowiska radiowe – teksty literackie napisane specjalnie na potrzeby nowego medium. Również polska policja zaczęła z czasem wykorzystywać radio dla zwiększenia skuteczności swoich działań. 

CB to skrót z języka angielskiego citizen band, co znaczy ,,pasmo obywatelskie’’. CB radio umożliwia szybką komunikację z innymi posiadaczami takich samych urządzeń nadawczo-odbiorczych. Nie wymaga posiadania  zezwoleń i jest darmowe w eksploatacji. Formalnie  CB  radio  powstało w 1957 roku,  ponieważ to właśnie wtedy  w  Stanach  Zjednoczonych  oficjalnie  udostępniono  mieszkańcom  –  cywilom,  pierwsze  27  kanałów  do  prowadzenia  radiowych korespondencji.

Jakie są częstotliwości policji w Polsce? Otóż nadaje ona fale VHF (very high frequency – fale metrowe) o częstotliwości od 172,000 MHz do 174,000 MHz oraz częstotliwości od 164,525 MHz do 168,475 MHz.

Jednak nie są to jedyne pasma, na jakich częstotliwościach nadaje polska policja. Wykorzystuje ona również fale UHF (ultra high frequency – fale ultra wielkiej częstotliwości), które działają w dwóch systemach: EDACS, w ramach którego policyjne radio działa w częstotliwości wyjściowych stacji bazowych od 460,000 MHz do 462,975 MHz oraz częstotliwościach wejściowych od 450,000 MHz do 452,975 MHz. Drugą możliwością jest system TETRA, który obsługuje częstotliwości wyjściowe stacji bazowych 380-390 MHz. 

Kanały Policji – czy nasłuch jest legalny?

Czy nasłuch częstotliwości policji jest legalny? Wbrew pozorom, na to pytanie trudno jest udzielić jednoznaczną odpowiedź. Wszystko zależy od używanego przez nas sprzętu oraz tego, jakich transmisji chcemy słuchać. Urządzenia przeznaczone wyłącznie do odbioru takie, jak skanery radiowe, obsługują szerszy zakres częstotliwości niż radia, dzięki czemu lepiej radzą sobie z wyszukiwaniem odpowiednich fal, by znaleźć pożądany przez nas sygnał. W artykule 144 ustawy z 2004 roku o Prawie telekomunikacyjnym wyraźnie zaznaczono, że Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru. Zatem ze skanera można korzystać bez żadnych obaw.

W przypadku urządzeń nadawczo-odbiorczych zagadnienie staje się bardziej złożone. Choć nie są to przyrządy funkcjonujące w tzw. ,,uwolnionych pasmach’’ CB i PMR (private mobile radio), które mają skodyfikowaną w przepisach ograniczoną moc nadajników, to do ich wykorzystywania potrzeba uprawnień. 

W przypadku używania sprzętu w sposób sprzeczny z literą prawa, mogą grozić kary. Artykuł 208 zaznacza w dwóch punktach, że kto korzysta z urządzeń nadawczo-odbiorczych bez wymaganego zezwolenia naraża się na grzywnę rzędu 1000 zł, a także (w przypadku działania w sposób uporczywy) karze pozbawienia wolności do dwóch lat.

Kończąc, nasłuch częstotliwości policji jest nielegalny. Policjanci kontaktując się ze sobą niejednokrotnie zmuszeni są przekazywać sobie różne poufne dane, które nie powinny trafiać do wiadomości osób trzecich. Dlatego pomimo wiedzy, jaką mamy na temat częstotliwości policji w Polsce, używanie własnego CB radia do słuchania kanałów policyjnych nie jest dobrym pomysłem. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze