Cena za m2 asfaltu. Ile kosztuje wylanie asfaltu?

Od dłuższego już czasu, można zaobserwować w naszym kraju, dość prężny jego rozwój. Objawia się to między innymi tym, że coraz więcej dużych i znaczących na świecie firm, decyduje się na inwestowanie oraz obecność na terenie Polski. To jednak nie wszystko. Z roku na rok, przybywa nam również, coraz to nowszych i sprawniejszych dróg. Rośnie liczba autostrad oraz dróg szybkiego ruchu a wiele krajowych, które do tej pory pozostawiały wiele do życzenia w kwestii jakości, zostaje zmodernizowanych.

Jeśli śledzicie regularnie tego typu nowinki, to zapewne zastanawiają Was kwestie takie jak: ile kosztuje wylanie asfaltu? Jaki jest koszt położenia asfaltu? Ile kosztuje tona asfaltu? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te zagadnienia, zapraszam do lektury.

Asfalt – cena za m2 w 2022 

Rok 2022 jest dość trudnym okresem. Jego początek, nie był zbyt fortunny. W marcu byliśmy świadkami wybuchu wojny na Ukrainie a dodatkowo, zmagamy się z kryzysem gospodarczym, będącym pokłosiem między innymi pandemii sprzed dwóch lat. Wszystkie te czynniki, wpływają na to, że wiele cen, wzrosło znacząco w bardzo krótkim czasie. Nie wspomnę już, jak kosmiczne są kwoty, które trzeba zapłacić obecnie za usługi budowlane. Sprawę tę, komplikuje dodatkowo fakt, że większości produktów z tej kategorii po prostu nie ma.

Wiele osób, zastanawia się zapewne, ile kosztuje obecnie asfalt? Cena za m2 2022 to kwota około 60 zł. Jednak stale pogłębiająca się inflacja sprawia, że suma ta, cały czas rośnie. Domyślam się, że wiele film, które świadczą usługi budowania dróg publicznych, ma przez to problem z oszacowaniem ostatecznych kosztów. Jak wspomniałam, główny surowiec, jakim jest asfalt i cena za m2 2022, stale się zmienia. Niestety, tendencja jest mocno wzrostowa.

Ile kosztuje m2 asfaltu z wylaniem? 

Co wiadomo, na temat kwestii, ile kosztuje m2 asfaltu z wylaniem? Na koszt ten, składa się kilka czynników. Należą do nich między innymi: odpowiednie przygotowanie podłoża oraz to, ile warstw zostanie położonych. Najczęstszą odpowiedzią na pytanie, ile kosztuje m2 asfaltu wraz z usługą jego położenia, wynosi 60 zł za m2. Jest to cena, którą płaci się za jedną warstwę. Przygotowanie terenu pod wylewkę to natomiast około 50 zł za m2. Jeśli natomiast, myśli się o położeniu asfaltu, który jest twardszy lub dwuwarstwowy wówczas jest to koszt około 80 zł za m2.

Jaki koszt budowy 100 m drogi asfaltowej? 

Posiadając jednak podstawowe informacje na temat kosztu materiału potrzebnego do budowy dróg, można już wykonać podstawowe obliczenia. Jaki zatem jest średni koszt budowy 100 m drogi asfaltowej? Aby tego dokonać, trzeba zdobyć wszystkie dane, na temat typu surowca, jaki będzie potrzebny oraz tego, jaka w danym momencie jest cena. Oszacowanie, jaki jest koszt budowy 100 m drogi asfaltowej, może się przydać zwłaszcza osobom prywatnym. Zdarza się, że mieszkają oni poza miastem i aby dotrzeć do swojej posesji, muszą przeprowadzić budowę drogi dojazdowej, aby się do niej dostać. Często, to właśnie oni, poszukują informacji, ile kosztuje metr asfaltu.

Ile kosztuje tona asfaltu? 

Duże firmy, które zajmują się budowaniem dróg na masową skalę, nie mają czasu na półśrodki. Do oszacowania końcowej kwoty swoich prac, często potrzebują wiedzieć, ile kosztuje tona asfaltu? Kwota ta waha się między 800 a 1400 zł. Mając jednak tę informację, przedsiębiorstwa tego typu, są w stanie mniej więcej oszacować, jaki będzie całościowy koszt położenia asfaltu.

Oczywiście, jak to w życiu bywa to, ile kosztuje metr asfaltu, bardzo często uzależnione jest także od miejsca, gdzie ma być on położony. Kolejnym czynnikiem, który również decyduje o tym, jaki będzie finalny koszt położenia asfaltu, jest wybór firmy, której powierzy się to zadanie. 

Ile kosztuje wylanie asfaltu, zależy od tego, jaki on ma być. Szukając bowiem informacji, ile kosztuje metr asfaltu, dowiedziałam się, że mogą być one naprawdę różne. Cienkie lub kilkuwarstwowe, wszystko zależy pewnie od tego, jak intensywne będzie użytkowanie drogi, gdzie będzie się on znajdował. To, ile kosztuje wylanie asfaltu, uzależnione jest również od tego, ile pracy trzeba włożyć w przygotowanie podłoża, nim cały ten proces się rozpocznie.

Nie dziwię się, że wiele osób poszukuje tego typu informacji. Oczywiście domyślam się, że najbardziej interesują się tymi danymi przedsiębiorstwa, które zajmują się na co dzień komercyjną budową dróg. Widząc jednak ich małą dostępność terminów, kiedy mogliby zacząć swoje prace oraz ceny idące w górę, coraz więcej osób, rozważa budowanie dróg do swoich domów samodzielnie. Na szczęście rynek, oferujący wynajem niezbędnego sprzętu do tego typu prac, stale się powiększa. Jest to na pewno dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zdecydowali się na taki krok. Widząc jednak, co się dzieje, chociażby na rynku dekarskim, gdzie brakuje dachówek, obawiam się, że niebawem to samo może zadziać się z asfaltem. 

Mam jednak nadzieję, że moje przemyślenia, są mylne i starczy go dla wszystkich. Natomiast dzięki niezachwianym niczym dostawom, dalej będziemy mogli podziwiać piękny rozwój Polski. A wszyscy ci, którzy potrzebują zbudować drogi dojazdowe do swoich domów, nie będą mieć z tym problemów. Trzymam mocno kciuki.

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze