Od kilku lat rosnącą popularnością cieszą się stare wzory mebli. Do łask wracają antyki oraz meble z czasów PRL. Bardzo często obok nas znajdują się skarby ukryte na strychach czy w garażach, z wartości których nie zdajemy sobie na ogół sprawy. Zakurzone, zapomniane, nadgryzione zębem czasu meble czekają na swoją drugą szansę. Co zrobić, aby miały nie tylko wartość sentymentalną, ale służyły jeszcze przez długi czas?
Renowacja starych mebli wymaga wiedzy, precyzji, cierpliwości i wyobraźni. To często proces żmudny oparty na ręcznej pracy. Można je przemalować, postarzeć, wymienić zawiasy czy uchwyty lub zastosować najnowsze rozwiązania techniczne wewnątrz mebli, by były piękne i oryginalne oraz praktyczne.
Odnawianie starych mebli
Polacy są coraz bardziej świadomi wpływu kupowania nowych rzeczy na środowisko i starają się to ograniczać. Modne stało się więc odnawianie, które dostarcza przedmiotów z duszą, ale także podkreśla szacunek dla planety. Meble z dawnych lat mogą być sposobem na oryginalność i wyrażenie indywidualnego stylu. W nowoczesnych aranżacjach wykorzystuje się nie tylko meble odrestaurowane 1:1, ale także przerobione, aby połączyć współczesność z przeszłością.
Na fali mody vintage w popkulturze, sztuce i modzie styliści wyszukują meble z okresu PRL, aby dać im drugie życie. Szczególnie cenne są projekty Józefa Chierowskiego (modny fotel 366), Jana Bogusławskiego (fotel zaprojektowany do Rady Ministrów), Teresy Kruszewskiej (krzesło „Muszelka”, fotel „Tulipan”), Romana Modzelewskiego (fotel RM58) czy Bogusławy i Czesława Kowalskich (meblościanka).
Jak odnowić stare meble
Meble z okresu PRL cenione są za funkcjonalizm, ergonomię i prostotę oraz ponadczasowe kształty. Są rozpoznawalne nawet przez osoby, które nie zajmują się designem. Powstawały w latach 50. i 60. XX. wieku, ale nadal doskonale komponują się z nowoczesnymi elementami wyposażenia wnętrz. Często wystarczy delikatna renowacja, odświeżenie czy malowanie starych mebli, aby móc cieszyć się modnym fotelem czy komodą przez kolejne kilkadziesiąt lat.
Niezależnie od tego czy mają to być meble do salonu, czy do sypialni podstawową czynnością jest ocena stanu powierzchni odnawianego przedmiotu. Kiedy już ocenimy skalę uszkodzeń, możemy przejść do wyboru odpowiedniego sposobu renowacji. Jeżeli stwierdziliśmy, że stare meble do renowacji nie mają wielkich uszkodzeń, najprostszym sposobem odnowienia będzie pokrycie uszkodzonych powierzchni nową warstwą ochronną. Nanosimy nową warstwę lakieru czy lakierobejcy na starą. Kolorystyka na całym meblu się wyrówna, a zarysowania czy wymatowienia zostaną zneutralizowane.
Meble bardzo zniszczone, szpachlowane lub posiadające silne przebarwienia należy pomalować farbą kryjącą do drewna. Musimy m.in. usunąć z powierzchni mebla kilka starych warstw lakieru. Warto wtedy zastanowić się nad tym, czy usuwać lakier do zera, czy zdecydować się na wykonanie delikatnych przetarć, które odsłonią kolejne warstwy lakieru. Dzięki temu mebel może zyskać bardzo modny w ostatnich latach artystyczny wygląd.
Jak odnowić meblościankę z PRL
Obecnie do łask wracają meblościanki, które były charakterystycznym elementem wyposażenia typowego mieszkania z okresu PRL. Meble z lat 50. i 60. mają lekką konstrukcję, są pojemne i praktyczne. Najczęściej były lakierowane, a więc najpierw trzeba usunąć zniszczoną powłokę.
Przed kolejnym malowaniem lub lakierowaniem meble należy odpylić i odtłuścić przy użyciu wody z mydłem malarskim lub płynu do naczyń. Rysy i ubytki powstałe w drewnie lub fornirze trzeba zamaskować szpachlą dobraną pod kolor. Większe zniszczenia forniru można zasłonić nową warstwą, którą przykleja się klejem do drewna.
Renowacja mebli drewnianych
Renowacja mebli drewnianych w domowych warunkach nie jest trudnym zadaniem, ale pracochłonnym. Aby odnowić mebel lakierowany, potrzebne ci będą takie narzędzia, jak cyklina, czyli blaszka do zeskrobywania starych powłok, a także elektryczna opalarka do zdejmowania starych powłok przy pomocy wysokiej temperatury.
W przypadku, gdy planujesz renowację mebla drewnianego bez warstwy lakierowanej, wystarczy mebel wyszlifować. Jeżeli nie chcesz żmudnego szlifowania wykonywać ręcznie, niezbędna jest szlifierka, która nadaje się do dużych powierzchni. Jednak narożniki, wypukłości i drobne elementy mebli musisz wyszlifować ręcznie.
Stare meble antyczne
Zabytkowe meble drewniane zawsze mają pewną wartość. Często ich niepowtarzalność, wiek, stan faktyczny i inne cechy sprawiają, że są cenniejsze niż współczesne meble drewniane. Jednak z powodu braku prac renowacyjno-rekonstrukcyjnych antyczne meble zatracają swój urok piękna. Dlatego należy zlecić lub wykonać we własnym zakresie prace konserwatorskie w celu przywrócenia funkcjonalności, oryginalnego wyglądu, a przede wszystkim niepowtarzalnego piękna.
W przypadku bardzo starych mebli antycznych ze zniszczoną politurą można skorzystać ze specjalnego środka przeznaczonego do renowacji. Środek można używać co kwartał. Wystarczy mała ilość preparatu, aby poprawić wygląd antycznego mebla. Warto wybrać środek na bazie olejku, który wypełni mikropory w strukturze politury.
Jak dbać o meble
Meble antyczne trzeba konserwować minimum raz w roku. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko uszkodzenia mebli na skutek czynników zewnętrznych poprzez zapewnienie powierzchni odpowiedniej ochrony. Konserwacja mebli antycznych polega na wypolerowaniu powierzchni za pomocą specjalnych, naturalnych środków. Świetnie do tego celu sprawdzi się m.in. naturalny wosk pszczeli.