Salon, pokój dzienny, duży pokój – niezależnie od tego, jak nazwiemy to pomieszczenie, mowa o sercu domu i jego najważniejszym miejscu. To w salonie toczy się życie rodzinne, tutaj przyjmujemy gości, odpoczywamy po pracy. Często pełni on też wiele dodatkowych funkcji: jest jadalnią, przestrzenią do pracy i miejscem realizacji hobby.
W salonie spędzamy wyjątkowo dużo czasu, dlatego tak ważne jest, by pokój ten był gustownie i stylowo urządzony, a przy tym funkcjonalny. Podpowiadamy, jakie meble wybrać do salonu, by osiągnąć ten efekt.
Zadbaj o strefę relaksu – jaki wypoczynek wybrać?
Trudno wyobrazić sobie salon bez przestrzeni przeznaczonej do wypoczynku. W zależności od metrażu pomieszczenia, a także stylu życia i wielkości rodziny, komplet wypoczynkowy może składać się z miękkiego fotela i niewielkiego stolika kawowego lub być przestrzenią wypełnioną wygodnymi kanapami, pufami i fotelami.
Kanapa, wersalka czy sofa – klasyczne rozwiązania, które zawsze się sprawdzą
Tapicerowane meble wypoczynkowe to absolutna klasyka. Ale który spośród nich wybrać? I czym właściwie różnią się od siebie kanapa, wersalka i sofa? Wiele osób używa tych określeń wymiennie, tymczasem są to nieco inne meble.
Tradycyjnie sofą nazywano miękki, tapicerowany mebel do wypoczynku, dość niski, o opływowych kształtach i miękkich wałkach z boku. Obecnie sofy często umieszczone są na nóżkach, które dodają im lekkości.
Zobacz wszystkie meble do salonu: https://bromarkt.pl/meble-do-salonu
Kanapa ma natomiast sztywniejszą konstrukcję i wyższe oparcie. Bardzo często umożliwia też wysunięcie części mebla i utworzenie dodatkowego miejsca do spania. Z tego względu rozkładana kanapa świetnie sprawdzi się w salonie, pełniącym dodatkowo funkcję pokoju gościnnego, w którym nocuje np. odwiedzająca gospodarzy rodzina.
Wersalka to natomiast mebel, który posiada tapicerowane ramy oraz skrzynię na pościel, a po rozłożeniu tworzy dwuosobowe, obszerne łóżko. Wersalka to strzał w dziesiątkę, gdy potrzebujemy dodatkowych miejsc do spania.
Narożnik – jak wybrać odpowiedni kształt i typ?
Ciekawą i coraz popularniejszą odmianą kanapy jest narożnik. To mebel wypoczynkowy, który pozwala na komfortowy relaks większej liczby osób. Jest więc świetnym wyposażeniem salonu dla dużej rodziny.
Narożnik sprawdza się też jako element wyznaczający strefę wypoczynku w salonie. Odsunięcie go od ściany i ustawienie w centrum pomieszczenia będzie dzieliło salon na strefy funkcjonalne – to szczególnie istotne, gdy dysponujemy salonem z aneksem kuchennym.
Charakterystyczną cechą narożnika jest minimum jedna wydłużona część boczna. Jednak w zależności od modelu, narożnik może mieć kształt litery L lub litery C – z dwoma długimi bokami. Który wariant jest lepszy? Kształt litery C wymaga większej przestrzeni, ale też oznacza więcej miejsca do wypoczynku.
Zobacz wszystkie narożniki do salonu: https://bromarkt.pl/narozniki
Ciekawym pomysłem są narożniki modułowe, których elementy można dowolnie łączyć lub rozdzielać – taki komplet wypoczynkowy pozwala elastycznie zarządzać przestrzenią i dopasowywać umeblowanie do potrzeb domowników i ich gości. Rozkładany narożnik z funkcją spania sprawdzi się, gdy często zapraszamy gości na noc.
Narożnik będzie gustownym i komfortowym miejscem do relaksu, jeśli zadbamy o uzupełnienie go miękkimi, dekoracyjnymi poduszkami i położymy przyjemne w dotyku wełniane pledy. To też sposób na to, żeby szybko odmienić wygląd salonu – wystarczy zmienić te drobne elementy dekoracyjne, by cały kącik wypoczynkowy nabrał zupełnie innego charakteru.
Ściana medialna – jaka szafka RTV będzie odpowiednia?
Wypoczynek w salonie często łączy się z seansem ulubionego serialu lub filmu. Tworząc prawdziwe kino domowe, warto pamiętać o ciekawym zaaranżowaniu ściany medialnej. Tak, aby telewizor pozwalał na komfortowe oglądanie, a jednocześnie nie dominował przestrzeni. Jak to zrobić?
Dobrym pomysłem jest zawieszenie odbiornika na ścianie. Lekki, płaski ekran wygląda jak nowoczesny obraz – nie wymaga stawiania szafki RTV. Pod wiszącym na ścianie telewizorem możemy natomiast ustawić lekką komodę lub niewielką szafkę.
Kącik telewizyjny możemy też zaaranżować klasycznie – ustawiając odbiornik na szafce RTV. Szafki te zwykle wyposażone są w dodatkowe miejsca na głośniki, odtwarzacze DVD czy płyty. Jest to więc dobra propozycja dla miłośników tradycyjnych rozwiązań, którzy wiąż jeszcze kolekcjonują filmy na płytach. W roli szafki RTV może też wystąpić komoda z szufladami.
Otoczenie telewizora warto ciekawie zaaranżować. Ściana w tle jest dobrym miejscem na wyeksponowanie na przykład plakatów, fotografii czy grafik. Przestrzeń ożywią też rośliny. Dorodna monstera czy fikus stojące na niskim kwietniku to modny i niezwykle dekoracyjny dodatek do wnętrza. Ciekawie prezentują się też kwietniki wiszące na ścianie.
Witryny, regały i komody – te meble warto mieć w salonie
Choć salon jest pomieszczeniem reprezentacyjnym, w praktyce często to też pokój, w którym trzymamy książki, gadżety, gry, przedmioty związane z hobby. Dlatego warto wybrać meble do przechowywania, które będą jednocześnie gustowne i funkcjonalne, a także pomogą utrzymać w salonie ład i porządek.
Jednym z najbardziej funkcjonalnych mebli jest komoda. Ten niewysoki mebel z szufladami nie tylko pomieści niezliczone drobiazgi i ułatwi ich uporządkowanie, ale też ma duże walory dekoracyjne. Ciekawa komoda to mebel, który przyciąga wzrok, a jej blat zachęca do ustawiania przedmiotów dekoracyjnych.
Regały sprawdzą się natomiast jako meble mieszczące domową biblioteczkę. Gdy są zamykane, chronią książki przed kurzem – to bardzo praktyczne rozwiązanie. Przeszklone witryny są stylowym dodatkiem, który pozwala wyeksponować szkło i porcelanę lub bibeloty. Dzięki lekkiej formie nie przytłaczają nawet niewielkich pomieszczeń.
Szafki stojące i szafki wiszące to dodatkowa przestrzeń do przechowywania – warto jednak pamiętać, że nadmiar mebli robi przytłaczające wrażenie i optycznie zmniejsza pomieszczenie.
Oświetlenie w salonie – jakie je zaplanować?
Oświetlenie salonu ma niebagatelny wpływ na to, jak będziemy czuć się w tym pomieszczeniu. Zaplanowanie kilku punktów świetlnych zamiast jednego centralnego żyrandola to sposób na wykreowanie przytulnej przestrzeni.
Wybierz stylowe oświetlenie do salonu: https://bromarkt.pl/pl/menu/lampy/pomieszczenie/oswietlenie-salonu-1747
Jakie lampy do salonu wybrać? Z pewnością żyrandol pod sufitem dający dużo światła będzie bazą całego oświetlenia, jednak to, czego najbardziej potrzebujemy w salonie, to lampy stojące – na przykład w kąciku wypoczynkowym.
Warto też pomyśleć o dobrym doświetleniu części jadalnianej, jeśli taka jest wyodrębniona. Sprawdzą się tutaj na przykład kinkiety na ścianie, jeśli stół stoi bezpośrednio przy niej. Efektownym pomysłem na oświetlenie salonu są też panele LED.
Artykuł sponsorowany.