Czy pora roku ma wpływ na jakość snu? Jak się do tego przygotować?

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Każda pora roku posiada coś wyjątkowego. Jednak sprzyjające jej warunki wpływają na nasze samopoczucie, funkcjonowanie, a nawet jakość nocnego wypoczynku. Wraz ze zmianą długości dnia czy temperaturą, zmieniają się też nasze procesy oraz rytmy biologiczne. To właśnie z tego powodu zimą o wiele częściej decydujemy się na odpoczynek w czterech ścianach, aniżeli na aktywność fizyczną poza domem. Jak pory roku wpływają na nasz sen i w jaki sposób możemy przygotować się do tych zmian?

Długość dnia a jakość snu

Zdecydowanie największą różnicą w poszczególnych porach roku jest długość dnia oraz dostęp do światła słonecznego. To jednocześnie jedne z najważniejszych czynników wpływających na jakość naszego nocnego wypoczynku. Zarówno w okresie letnim, jak i zimowym, długość dnia może utrudniać zachowanie odpowiedniego rytmu dobowego. Dlaczego? Ponieważ, kładąc się latem do snu, często bywa tak, że za oknem panuje jeszcze spora jasność. Z kolei zimą nie potrafimy znieść ograniczenia światła słonecznego – krótki dzień sprawia, iż wiecznie nieustannie chodzimy zmęczeni i posiadamy niedostateczną ilość melatoniny, ważnego dla organizmu hormonu.

Temperatura a jakość snu

Innym istotnym czynnikiem mogącym wpływać na nasz sen jest temperatura powietrza. Chociaż niektórzy są miłośnikami zimowej pogody, trzeba przyznać, że zbyt niska temperatura obniża nastrój i nie pozwala się w pełni zrelaksować. Natomiast upały w letnie miesiące sprawiają, że trudniej zachować spokojny wypoczynek. Uderzenia gorąca oraz suche powietrze nierzadko prowadzą do zaburzeń snu.

Aktywność fizyczna i nastrój

Jesienią i zimą, gdy dni są krótsze i pogoda mniej sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, częściej odczuwamy zmęczenie psychiczne, a nawet sezonowe obniżenie nastroju. Z kolei wiosną i latem posiadamy większe chęci do czerpania z życia. Ładna, słoneczna pogoda nierzadko sprawia, że już z samego rana cieszymy się dobrym samopoczuciem. Częściej także decydujemy się na uprawianie sportu, co poprawia jakość nocnego snu.

Jak przygotować się na zmiany sezonowe?

Ciężko wskazać skuteczny sposób na to, jak najlepiej przygotować się na sezonowe zmiany pogodowe. Można jednak przede wszystkim wykorzystywać te dni, które dostarczają najwięcej światła słonecznego. W miesiącach zimowych starajmy się jak najczęściej przebywać na zewnątrz wtedy, kiedy panuje ładna pogoda. Latem z kolei zadbajmy o zaciemnienie sypialni, korzystając np. z zewnętrznych zasłon. Pomocny będzie również stały harmonogram snu. Niezależnie od aktualnie panującej pory roku, kładźmy się spać o wyznaczonych porach – wówczas organizm przystosuje się do ustalonego trybu i nie będzie nam sprawiał problemów z zasypianiem czy porannym wstawaniem. Pomocne mogą być też suplementy – w okresie zimowym szczególnie polecane jest przyjmowanie witaminy D, która zastępuje tą dostarczaną przez światło słoneczne. Na koniec nie zapominajmy również o wygodnym materacu czy poduszce. Podłoże do snu takie jak model Hilding Flamenco, posiada sprężyny Multipocket oraz profilowaną płytę lateksową po jednej stronie i wysokoelastyczną piankę po drugiej, co wpływa na elastyczność punktową i cyrkulację powietrza. Hilding Fandango został wyposażony w sprężyny kieszeniowe oraz warstwę filcu i kokosu połączonego lateksem, co nadaje mu podwyższoną twardość. Różnorodne technologie stosowane w materacach mogą odpowiadać na potrzeby użytkowników w zależności od warunków i indywidualnych preferencji.

Pory roku mają znaczący wpływ na głębokość i treść naszego snu, ale odpowiednie przygotowanie oraz dbałość o codzienne nawyki mogą pomóc w zminimalizowaniu ich negatywnych skutków. Warto wprowadzić powyżej opisane wskazówki do swojej rutyny, aby już kolejnego dnia cieszyć się dłuższym i bardziej regenerującym nocnym wypoczynkiem.

Artykuł sponsorowany.

Hilding Fandango to materac o właściwościach wspomagających proces rehabilitacji wad postawy. Producent: Hilding Anders Polska Sp. z o.o.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze