Jakie warzywa nie lubią wapnowania? Na czym polega wapnowanie?

Uprawa roślin warzywnych wymaga nie tylko wprawnej ręki, odpowiednich narzędzi oraz czasu, ale przede wszystkim znajomości ich natury. Aby cieszyć się obfitymi plonami, trzeba też przygotować pod nie odpowiednio glebę. W wielu przypadkach wapnowanie gleby jest jednym z bardziej pożytecznych jesiennych zabiegów. Jednak czy wszystkie rośliny jednakowo lubią glebę o takim właśnie odczynie?

Oczywiście każdy ogrodnik ma swoje ukochane rośliny i ulubione warzywa, na których uprawę rokrocznie się decyduje. Profesjonalne podejście do tematu wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, a dokładniej tego, jakie warzywa nie lubią wapnowania?

Na czym polega wapnowanie gleby?

Zbyt zakwaszona gleba nie sprzyja uprawie niektórych roślin czy konkretnych warzyw. Oczywiście można powiedzieć, że skoro nawet bez uprawiania roślin warzywa są w stanie wyrosnąć, to po co zabierać się za dodatkowe, uciążliwe prace ogrodowe? Otóż odczyn gleby zwykle zawiera się w przedziale między 5,5 a 7 pH – jest obojętny lub lekko kwaśny. Zakwaszenie gleby powoduje u roślin niedobór składników pokarmowych – ze względu na odczyn pH ziemi nie są w stanie pobrać pokarmu; cierpi również sam system korzeniowy, który nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać w takich warunkach. Najlepiej widać to po samych roślinach – wyglądają na chore, mają przebarwione liście, są karłowate. Ziemia w zakwaszonych miejscach, wilgotnych oraz znajdujących się w cieniu, porasta mchem. Zanim jednak przystąpimy do działania i wapnowania gleby, trzeba dokładnie sprawdzić odczyn ogrodowej ziemi, w jakiej uprawiamy nasze rośliny.

Najprostszą metodą sprawdzenia, jakie jest pH gleby w naszym ogrodzie warzywnym, jest wykorzystanie kwasomierza Hellinga. Urządzenie jest niedrogie i proste w użytkowaniu, dzięki niemu możemy szybko dojść do tego, jak bardzo ziemia jest zakwaszona. Jeśli nie mamy możliwości zakupienia kwasomierza, naturalnymi wskaźnikami będą rosnące dziko rośliny. Popularne koniczyny, fiołki, skrzypy polne i szczaw wskazują na zdecydowanie kwaśne podłoże, natomiast maki, podbiał czy cykoria oraz gorczyca daje nam znak, że gleba jest raczej zasadowa.

Jakie warzywa nie lubią wapnowania?

Istnieje grupa roślin, które nie potrzebują wapnowania, ponieważ ich środowiskiem naturalnym, w jakim czują się najlepiej, jest właśnie gleba o kwaśnym odczynie. Jednak lista tego, jakie warzywa nie lubią wapnowania, jest raczej krótka. Większość warzyw potrzebuje odczynu lekko kwaśnego lub obojętnego do prawidłowego rozwoju. Na krótkiej liście tego, jakie warzywa nie lubią wapnowania, znajdują się: papryka, koper ogrodowy oraz pietruszka. Lekko kwaśne podłoże odpowiada także pomidorom i kukurydzy. Optymalnym poziomem zakwaszenia jest dla nich pH utrzymujące się na poziomie około 5,5 – 6,5. Do listy warto dopisać także, choć nie są warzywami, maliny, aronię oraz agrest. Szykując się do uprawy konkretnych gatunków warzyw musimy więc odpowiednio przygotować dla nich miejsce, aby rozwijały się zgodnie ze swoim rytmem, w sprzyjających warunkach. Warto też pamiętać, że nieodpowiedni odczyn gleby będzie powodował choroby roślin.

Jak zredukować zakwaszenie gleby?

Ze względu na lepszy wzrost roślin na mniej zakwaszonych glebach, ogrodnicy stosują w odstępach 3-4 lat wapnowanie. Najlepiej wykonywać je za pomocą specjalnej kredy, znanej również jako jeden z najpowszechniejszych nawozów węglanowych. To najprostszy sposób na zmianę odczynu pH gleby, ponieważ kredę wystarczy rozsypać na powierzchni. Wapnowanie tego rodzaju można wykonywać zarówno jesienią, jak i wiosną, co czyni ten specyfik zdecydowanie uniwersalnym i praktycznym. Dla gleby lekkiej, a więc jałowej, lepiej sprawdzą się kredy typu wapnowo-dolomitowego, o znacznie wolniejszym działaniu. W tym wypadku efekt nie będzie widoczny po roku, ale dopiero po upływie trzech czy nawet czterech lat od wapnowania.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze