Czy fusy z kawy są dobrym nawozem? Do jakich kwiatów, warzyw?

Fusy z kawy stanowią idealny produkt, który znajduje szerokie zastosowanie w naszym codziennym życiu. Wiele kobiet stosuje je np. jako peeling, który wspomaga walkę ze znienawidzonym i niechcianym cellulitem, a także jako remedium na problem suchej i zniszczonej skóry. Rozwiązanie to jest ekologiczne i ekonomiczne. Domowy peeling na bazie fusów z kawy nie zawiera syntetycznych składników ani alkoholu, który dodatkowo mógłby wpłynąć na pogorszenie się jakości naszej skóry. Oprócz zastosowania kosmetycznego można również używać ich do roślin. Zatem czy fusy z kawy są dobrym nawozem? Okazuje się, że tak. Są one cennym źródłem fosforu, magnezu, potasu i związków azotu. 

Fusy z kawy – do jakich kwiatów? 

Na forach internetowych poświęconych ogrodnictwu i roślinom, często zadawane pytanie dotyczy fusów z kawy i do jakich kwiatów je stosować? Najczęściej wymieniane są rośliny doniczkowe takie jak storczyki, anturium i paprocie. Fusy z kawy i do jakich kwiatów je użyć jest dylematem wielu miłośników czarnej kawy. Rośliny, do których pielęgnacji można użyć fusów z kawy, są kwasolubne. Fusy z kawy i do jakich roślin doniczkowych je wykorzystać, to kwestia, na której odpowiedź znaleźć można na forach internetowych, książkach dotyczących hodowli roślin, a także wśród pracowników sklepów z asortymentem ogrodniczym. 

kawa

Fusy z kawy do draceny 

Gdzie jeszcze można zastosować fusy z kawy? Do draceny to jedna z wielu odpowiedzi na to pytanie. Dracena jest rośliną, która wywodzi się z rodziny szparagowatych. Można wyróżnić około 190 jej gatunków. Występują na terenach: Azji, Australii, Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej oraz Wysp Kanaryjskich. Fusy z kawy do draceny są polecane ze względu na kwasolubność tych roślin. 

Fusy z kawy pod tuje 

Czy fusy z kawy można pod tuje? Jak najbardziej. Przygotowania powinno rozpocząć się od przygotowania odpowiedniej zawiesiny, której proporcje powinny wynosić jedną łyżkę fusów na litr wody. Taki nawóz stosować należy w odstępach dwutygodniowych. Fusy z kawy pod tuje to metoda idealna dla osób, które są zwolennikami ekologicznych rozwiązań, a w swoich ogrodach i gospodarstwach stronią od produktów zawierających dużą ilość chemii i przetworzonych sztucznie składników. Według nich odpowiedź na pytanie, czy fusy z kawy są dobrym nawozem, jest twierdząca.

Fusy z kawy do jakich warzyw? 

Po wypiciu małej czarnej zostaje nam wiele fusów z kawy. Do jakich warzyw można je zastosować? Ich użycie jest bardzo szerokie. Zastanawiając się nad kwestią fusów z kawy i do jakich warzyw je zastosować, można znaleźć wiele rozwiązań tego dylematu. Warzywa, pod które można zastosować fusy z kawy to np. marchew i rzodkiewka.

Fusy z kawy do pomidorów

Gdzie jeszcze można zastosować fusy z kawy? Np. do pomidorów. Pracę należy rozpocząć od przyrządzenia odpowiedniej zawiesiny, której proporcje to jedna szklanka fusów na 10 litrów wody. Zabieg z użyciem kawowego nawozu, należy powtarzać w odstępach około dwu tygodniowych. Fusy z kawy do pomidorów są bardzo polecane wśród licznych amatorów prac ogrodowych. Według nich, wahając się nad kwestią czy fusy z kawy są dobrym nawozem, dylemat ten warto rozwiązać od przetestowania ich na swoich roślinach. Rezultaty ich zastosowania mogą być znacznie lepsze niż sztucznych nawozów, które można zakupić w sklepach ogrodowych i budowlanych.

Oprócz wspomnianych wyżej zastosowań fusów z kawy, do jakich kwiatów doniczkowych można je stosować, to również częste pytanie pasjonatów ogrodnictwa. W internecie można znaleźć dużo informacji na ten temat. Mam fusy z kawy, do jakich kwiatów doniczkowych mogę ich użyć? To pytanie wielu użytkowników licznych forów internetowych. Do roślin tych należą między innymi kaktusy i fiołki afrykańskie. Co ciekawe, nasze domowe rośliny możemy również poczęstować niedopitą kawą, jednak ważne jest, aby nie zawierała w swoim składzie ani mleka, ani cukru. Oprócz wspomnianych wcześniej odżywczych właściwości fusów z kawy warto również wspomnieć o ich działaniu przeciwpasożytniczym. W przypadku obecności mszyc, fusy z kawy powinniśmy przykleić do łodygi zaatakowanej rośliny. Fusy z kawy to także idealna metoda do walki z mrówkami. Rozpoczynając batalię z nimi, powinniśmy rozpocząć od umieszczenia w spodeczkach resztek po małej czarnej w miejscach, w których obserwujemy największą ilość tych małych owadów. Fusy z kawy stanowią również idealne narzędzie do walki z pchłami. W przypadku ich obecności powinniśmy naszych czworonożnych przyjaciół wykąpać z użyciem naparu lub resztek po kawie, poprzez nacieranie ich sierści. Fusy z kawy to także bardzo dobra ściółka dla roślin. Posiada właściwości spulchniania ziemi, zapobiegając jej przesuszeniu. Są również wspaniałym elementem domowych kompostowników.

Zobacz również:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze